Много заплетено питане

  • 3 106
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 963
Съжалявам, че такова заглавие слагам, ама... и аз не знам как да я кръстя темата.

Та значи: Нямам здравна книжка. И никога не съм имала... Когато започна "риформата" родителското тяло не му е било приоритет да ми направи. Винаги съм ходела на частен прием. А и не обичам много лекари, та хич не съм усетила някаква липса. И от мързел и "нямам нужда от това" все още съм без здравна книжка. От друга страна съм здравно осигурена все пак (студентка съм). И понеже осъзнавам, че е много глупаво да оставям нещата както са, ми се ще да оправя тази каша. Крайно време е. Ама не знам как.

Къде трябва да отида и как мога да си извадя здравна книжка? А как да си избера после ДжиПи? И въобще? Какво още?

Момичета, знам, че много глупаво звучи всичко... Ама, моля ви, помогнете ми!

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 506
Мисля, че първо трябва да си избереш Джи ои и то ще ти издаде здравната книжка. Те си ги взимат от касата. Ти май няма откъде да я купиш. За първоначален избор на Джи пи си има специални формуляри, бяха синички по едно време, сега какви са, не знам. Купуваш си формуляра, избираш си доктора и той ти издава книжката. Първоначално за записване при джи пи няма срок, после вече можеш да го сменяш само 2 пъти в годината - юни и декември.

# 2
  • Мнения: 4 978
Мисля, че първо трябва да си избереш Джи ои и то ще ти издаде здравната книжка. Те си ги взимат от касата. Ти май няма откъде да я купиш. За първоначален избор на Джи пи си има специални формуляри, бяха синички по едно време, сега какви са, не знам. Купуваш си формуляра, избираш си доктора и той ти издава книжката. Първоначално за записване при джи пи няма срок, после вече можеш да го сменяш само 2 пъти в годината - юни и декември.

Формуляр се купува само от офисите на Здравната каса (знам, че има в ХХV п-ка в Младост). Можеш да се поинтересуваш дали лекарите, които посещаваш частно, работат със здравната каса и ако харесваш някой от тях, да го избереш за GP. Здравната книжка ти дава GP-то след като попълниш формуляра за избор.
Не е сложно, малко си е размотаване, защото и това е бюрократична система.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 983
Избери си лекар - разучи (чрез форума най-добре)в най-близката ти поликлиниката, кой доктор е най-добър, най-отзивчив, ако имаш предпочитания млад, стар, мъж, жена   Laughing...и т.н.
После отиваш при него и казваш, че си избираш лекар за първи път избор (мисля че при първоначален избор на лекар не трябва да дебнеш определените месеците, които са за смяна на личен лекар - декември и юни). Никой д-р няма да ти откаже да се запишеш при него, защото повече пациенти=повече пари. Дават ти да попълваш или ти попълват формуляр с лични данни. След това е задължение на лекаря да те снабди със синята книжка (здравна). Самата книжка няма кой знай какво значение, евентуално може да ти потрябва,  ако  недай си боже се разболееш нейде далече от твоя личен лекар - в друг град да речем или когато си на почивка. Въпреки че в такъв случай дори да я носиш пак ще те проверчт дали си с непрекъснати здравни вноски.
Не се притеснявай, че чак сега си правиш избор на личен д-р. Това не е някаква каша или бъркотия. Дори и да не направиш най-удачния избор на лекар, имаш възможност да го смениш.
За твое "успокоение", въпреки че бях осигурена си избрах доктор чак като забременях. Wink Laughing
Успех!

Е, вече и са ти отговорили, ама пускам и моя пост.

# 4
  • Мнения: 2 821
Ти проверила ли си в местната здравна каса дали не се водиш при някого....пък ако излезе, че имаш личен чекар и ако не си го избрала лично можеш да подадеш оплакване. По принцип често се случва на хора, които си мислят, че нямат личен доктор щото не са си избирали такъв...а то се оказва, че някой е взимал пари за тях.
Та, първо звънни в РЗОК по местоживеене да проверят по ЕГНто ти. И ако всичко е наред...успешен избор!

# 5
  • Мнения: 963
Мама Блу, а откъде да намеря телефоните на РЗОК? И въобще: за София - Люлин, къде да звънна?

Ейми Джейми, точно в това е въпроса, че се очертава да изкарам лятото извън Сф - три-четри месеца по морето, и реших, че най-добре да си извадя книжка преди това - колкото да я имам поне, ако (дано да не) стане нещо.

А някой да предпоръча ДжиПи в Люлин?  Simple Smile

Момичета, благодаря ви много!   bouquet Успокоихте ме, че и с това ще се справя някак.

Поздрави!

# 6
  • Мнения: 2 821
Мама Блу, а откъде да намеря телефоните на РЗОК? И въобще: за София - Люлин, къде да звънна?


РЗОК - СОФИЯ–ГРАД

1408 София

ул. “Енос” 12-14

тел.: 02/ 965 67 46

факс: 958 0925

# 7
  • София
  • Мнения: 1 983
Мама Блу, а откъде да намеря телефоните на РЗОК? И въобще: за София - Люлин, къде да звънна?

Ейми Джейми, точно в това е въпроса, че се очертава да изкарам лятото извън Сф - три-четри месеца по морето, и реших, че най-добре да си извадя книжка преди това - колкото да я имам поне, ако (дано да не) стане нещо.

А някой да предпоръча ДжиПи в Люлин?  Simple Smile

Момичета, благодаря ви много!   bouquet Успокоихте ме, че и с това ще се справя някак.

Поздрави!

Аз съм бивш жител на Люлин 3. Мисля че там беше 26-та поликлиника  във 2-ри микрорайон (....) има спирка на 111 и тролей 6.
Майка ми и сестра ми са при д-р Елеонора Петрова в тази п-ка и са доволни. Ако искаш се запиши при нея.
 Flutter

Последна редакция: нд, 28 май 2006, 16:11 от emi_jamie

# 8
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Съжалявам, че такова заглавие слагам, ама... и аз не знам как да я кръстя темата.

Та значи: Нямам здравна книжка. И никога не съм имала... Когато започна "риформата" родителското тяло не му е било приоритет да ми направи. Винаги съм ходела на частен прием. А и не обичам много лекари, та хич не съм усетила някаква липса. И от мързел и "нямам нужда от това" все още съм без здравна книжка. От друга страна съм здравно осигурена все пак (студентка съм). И понеже осъзнавам, че е много глупаво да оставям нещата както са, ми се ще да оправя тази каша. Крайно време е. Ама не знам как.

Къде трябва да отида и как мога да си извадя здравна книжка? А как да си избера после ДжиПи? И въобще? Какво още?

Момичета, знам, че много глупаво звучи всичко... Ама, моля ви, помогнете ми!

Изобщо недей да влизаш в тази система....влезеш ли веднъж- няма измъкване....пак ще си плащаш за прегледите, защшото никога няма направления, когат ти потрябва, но ще плащаш и на Касата......Това е тъпа система, а ти си късметлийка......По- добре като си намериш работа да си внасяш пари за здравни в някаква сметка и да си знаеш, че са ти за това.....Ако веднъж си извадиш книжка, после ще плащаш до края на живота си, независимо дали ползваш здравна помощ или не...и нямаш право да се откажеш

# 9
  • София
  • Мнения: 1 983
Съжалявам, че такова заглавие слагам, ама... и аз не знам как да я кръстя темата.

Та значи: Нямам здравна книжка. И никога не съм имала... Когато започна "риформата" родителското тяло не му е било приоритет да ми направи. Винаги съм ходела на частен прием. А и не обичам много лекари, та хич не съм усетила някаква липса. И от мързел и "нямам нужда от това" все още съм без здравна книжка. От друга страна съм здравно осигурена все пак (студентка съм). И понеже осъзнавам, че е много глупаво да оставям нещата както са, ми се ще да оправя тази каша. Крайно време е. Ама не знам как.

Къде трябва да отида и как мога да си извадя здравна книжка? А как да си избера после ДжиПи? И въобще? Какво още?

Момичета, знам, че много глупаво звучи всичко... Ама, моля ви, помогнете ми!

Изобщо недей да влизаш в тази система....влезеш ли веднъж- няма измъкване....пак ще си плащаш за прегледите, защшото никога няма направления, когат ти потрябва, но ще плащаш и на Касата......Това е тъпа система, а ти си късметлийка......По- добре като си намериш работа да си внасяш пари за здравни в някаква сметка и да си знаеш, че са ти за това.....Ако веднъж си извадиш книжка, после ще плащаш до края на живота си, независимо дали ползваш здравна помощ или не...и нямаш право да се откажеш

До известна степен си права. Мисля че ти се прекъсват правата като не внесеш повече от 3 вноски  newsm78 ...тук не съм много наясно. Не агитирам никого. Все пак въпреки неуредиците и безмислието на здравната ни система, трябва да си осигурен, че недай Боже да влезнеш в болница или имаш по-сериозен здравен проблем. Аз дълго се опъвах да си платя дължимите вноски и да "влезна" в с-мата, но като забременях и ме почнаха разни болежки непредвидени и почнах като цветарка да прескачам от доктор на доктор, набързо всичко си вкарах в ред.

# 10
  • Мнения: 1 063
Да, избери си личен лекар, той ще ти даде здравна книжка, тя не се заплаща, на него му се дава безплатно от касата. За вноските погледни в сайта на Национален осигурителен институт, поне да видиш за какво става дума. Там можеш да си провериш и чрез ЕГН-дължимите суми, ама ти си ги знаеш.

# 11
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Съжалявам, че такова заглавие слагам, ама... и аз не знам как да я кръстя темата.

Та значи: Нямам здравна книжка. И никога не съм имала... Когато започна "риформата" родителското тяло не му е било приоритет да ми направи. Винаги съм ходела на частен прием. А и не обичам много лекари, та хич не съм усетила някаква липса. И от мързел и "нямам нужда от това" все още съм без здравна книжка. От друга страна съм здравно осигурена все пак (студентка съм). И понеже осъзнавам, че е много глупаво да оставям нещата както са, ми се ще да оправя тази каша. Крайно време е. Ама не знам как.

Къде трябва да отида и как мога да си извадя здравна книжка? А как да си избера после ДжиПи? И въобще? Какво още?

Момичета, знам, че много глупаво звучи всичко... Ама, моля ви, помогнете ми!

Изобщо недей да влизаш в тази система....влезеш ли веднъж- няма измъкване....пак ще си плащаш за прегледите, защшото никога няма направления, когат ти потрябва, но ще плащаш и на Касата......Това е тъпа система, а ти си късметлийка......По- добре като си намериш работа да си внасяш пари за здравни в някаква сметка и да си знаеш, че са ти за това.....Ако веднъж си извадиш книжка, после ще плащаш до края на живота си, независимо дали ползваш здравна помощ или не...и нямаш право да се откажеш

До известна степен си права. Мисля че ти се прекъсват правата като не внесеш повече от 3 вноски  newsm78 ...тук не съм много наясно. Не агитирам никого. Все пак въпреки неуредиците и безмислието на здравната ни система, трябва да си осигурен, че недай Боже да влезнеш в болница или имаш по-сериозен здравен проблем. Аз дълго се опъвах да си платя дължимите вноски и да "влезна" в с-мата, но като забременях и ме почнаха разни болежки непредвидени и почнах като цветарка да прескачам от доктор на доктор, набързо всичко си вкарах в ред.

Да, прекъсват ти се правата, но не и задълженията...т.е.нямаш право на безплатна помощ, но парите ти се трупат....и когато решиш да си платиш , ги плащаш от момента, от който си спрял....плащаш всичко, което дължиш, независимо, че през този период не си имал право на здравна помощ....Абе Тъпотия
 ( а и не може да си платиш само за идущите 9 месеца, примерно )........

# 12
  • София
  • Мнения: 1 983
secretgarden Джинджи  все още е студентка, вноските и се внасят по служебен ред. Защо да не се възползва сега. Нито трябва да внася нещо, да се набутва. Посл като се дипломира живот и здраве сама ще си преценява да плаща или не.
Пък и щом ще пътува за 3-4 месеца, може би ще работи, хубаво е това да не и тежи. Може да се наложи да иде на лекар дори само да я преслуша, прегледа или гърлото да и види, болничен да и даде. Поне за това да не плаща.
После, че в един момент ще се сблъска "Ми ела другия месец за направление..." е друг въпрос.
И друго, когато си наистина със сериозен проблем ще ходиш по лекари на частно, ще ходиш седмица- две, месец, ама в един момент и на едно направление ще се радваш ако ти спестява някой лев.
 Peace

# 13
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Именно, че е студентка...като завърши край...ще трябва сама да си внася осигуровките.....
Ако има пари по- добре да не внася, а да си ходи на частно....
Ако няма- пак да не внася, че като завърши......след една две години.......е вързана до живот.........Аз незнам дали можеш да напуснеш страната ако имаш неизплатени здравни вноски

А и в чужбина да отидеш и там да се осигуряваш- тук пак ти текат задълженията...трупа се сума и лихви

# 14
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Имаше една тема преди в чужбинските майки, че не ги пускали в страната без да си платят дължимите до момента суми за здраве........примерно за 5 години докато са били извън страната  #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт