още един въпрос за майчинството

  • 367
  • 3
  •   1
Отговори
Видях, че тази тема е дискутирана, но пак не получих отговор на моят въпрос. Става дума за това, че аз до момента съм на граждански договор като самоосигураващо се лице. Тъй като от банката ми отказват да получавам майчинството си чрез тях, реших да се зачисля в някоя фирма, от която после да си взимам парите.
Та мисълта ми е колко време трябва да съм работила там, за да от НОИ им превеждат майчинството ми?
 
  ConfusedУх, много объркано се изразих...дано някой да го разбере и успее да ми отговори  Wink

# 1
  • Мнения: 3 760
От банката правилно са ти отказали - обезщетението за майчинство се изплаща само чрез работодателя и то само ако си на трудов договор!
Иначе няма изисквания за прослужено време при точно този работодател. Ако си имаш 6-те месеца трудов стаж (придобити някога, някъде) може да си назначена и същия ден, в който започват да текат обезщетенията.

# 2
  • Мнения: 147
А пък според мен в тази ситуация НОИ трябва да ти ги изплаща по лична сметка.Откъде накъде ще търся фирма,чрез която да си получавам парите,които ми се полагат и които са от тях,а не от работодателя???Ако нямам такъв,а ми се полагат какво правим?Харизвам ли им ги? За по-сигурно се свържи,ако трябва отиди до НОИ и питай умниците там как ще процедират в твоя случай. Да са мислили като са си приемали тъпите закончета,а не да ме правят мен на балък и да ме карат да си търся фирма.Абсолютна глупост.
Пак ти предлагам - направо в НОИ задай въпроса. И ще ми е интересно какво са казали.
Успех   bouquet

# 3
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 364
Видях, че тази тема е дискутирана, но пак не получих отговор на моят въпрос. Става дума за това, че аз до момента съм на граждански договор като самоосигураващо се лице. Тъй като от банката ми отказват да получавам майчинството си чрез тях, реших да се зачисля в някоя фирма, от която после да си взимам парите.
Та мисълта ми е колко време трябва да съм работила там, за да от НОИ им превеждат майчинството ми?
 
  ConfusedУх, много объркано се изразих...дано някой да го разбере и успее да ми отговори  Wink


Ако си на граждански договор в някоя фирма, то тя ти е възложител, а не работодател. Вашите взаимоотношения са уговорени по ЗЗД, а не по КТ и КСО.
В думата самоосигуряващо се лице се съдържа същността на ситуацията: можеш да получаваш обезщетения и майчинство, ако си осигурена за всички осигурителни случаи / не само за пенсия / и на собствената ти сметка или в брой директно от НОИ, но трябва ежемесечно да представяш платежни нареждания за преведени осигурителни вноски, осигурителна книжка, копие от болничните, декларация обр.1 за всеки период, за който трябва да получиш някакво обезщетение.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт