НИТРАТИ

  • 8 571
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 867
     Докато търсех информация за нитратите попаднах на тази интересна статия.Тя може да ни бъде полезна поради изредените методи за намаляване на нитратите в зеленчуците и плодовете:
    "Нитратите представляват соли на азотната киселина, натрупани в зеленчуците вследствие на неправилно използване на минерални торове при отглеждането на културите. Под въздействието на микрофлората в устната кухина и червата те се превръщат в много по-силно токсични нитрити, които притежават канцерогенни свойства. Освен че възпрепятстват пренасянето на кислород до клетките от кръвта, при попадане в стомашно-чревния тракт нитритите се съединяват с амините – вещества, съдържащи се в дима и някои хранителни продукти като яйца, бира, зеленчуци, и образуват канцерогенните нитрозамини. Последните разрушават безпощадно определени витамини и разстройват функциите на щитовидната жлеза. За предпазване от опасните вещества е необходимо поглъщането на повече количество витамин С и ограничаване на тютюнопушенето.
    Доказано е, че най-много нитрати се напластяват в зелевите и зелените листни растения. Допустимата нитратна доза за човешкия организъм е 0,5 мг, при превишаването и проблемите със здравето са ви в кърпа вързани.
    Симптомите на нитратното отравяне са гадене и повръщане, разстройство, придружено с болки в корема, кожни обриви, зачервяване, сърбеж, лишейовидни образувания. Възможни са оплаквания от главоболие, нарушено зрение. Понякога изтръпват и различни части на тялото.
    За да си спестите подобни здравословни неприятности, постарайте се да сведете до минимум присъствието на нитратите в менюто ви. Ето как можете да го направите:
    • При приготвяне на салати накиснете зеленчуците около 10-15 минути в студена вода, след което изплакнете с топла.
    • Преди варене разрежете картофите, морковите и цвеклото на четири части и ги накиснете 10-15 минути в хладка вода, а след това ги сварете и сгответе в чиста вода.
    • Нитратите не се разпределят равномерно в суровите зеленчуци – в картофите и краставиците те са по-близо до повърхността, а в зелето и морковите – в сърцевината. Ето защо за предпочитане е първите да се белят, на зелето да се отстранява кочанът, а на морковите да се отрязва около 1 см от дръжката.
    • Имайте предвид, че при замразените зеленчуци не е констатирано намалено съдържание на нитрати.
    • При варените картофи нитратите се понижават с 80%, в готвеното зеле – със 70%, а във варените моркови – с 60%.
    Радиоактивните вещества най-често се крият в многогодишните бобови култури, в стъблата и листата на кореноплодните. От градинските зеленчуци най-рисковани са грахът, зеленият фасул, бобът, а най-чисти – грудките на картофите, краставиците, доматите, репичките, зелето, салатното цвекло, морковите. От ягодоплодните пък най-малко радиоактивни са горските ягоди и малините. Повече опасни вещества поглъщат червеното френско грозде, касисът. Най-сигурни са плодовете със семена и костилки като ябълки, круши, вишни, сливи.
    Обикновената кулинарна обработка на месните продукти свежда натрупаната радиация до минимум. Дори накисването на месото за 2 часа в подсолена вода например намалява съдържанието на цезий цели два-три пъти. Ако забърквате зеленчукови ястия, добре е след измиването зеленчуците да се обелят, а от зелето да се отстранят 2-3 слоя от листата. При яйцата пък всички радиоактивни вещества се концентрират в черупките.
    За прочистването на организма от радиацията, попаднала в него, трябва да се консумират храни, които спомагат за бързото изхвърляне на пагубните вещества и предотвратяват повторното им натрупване. Специалистите съветват да наблягате на белтъците и морската храна. Полезни за целта са изварата, сирената, месото, рибата, яйцата, водораслите. Млякото и млечните продукти са богати на калций, който намалява концентрацията на стронций-90. Калият, който изобилства в цвеклото, сушените кайсии, стафидите и орехите, пък стопява съдържанието на цезий-137. Натуралните сокове, богати на витамини, също благоприятстват изхвърлянето на радиоактивните вещества. Чудесна работа вършат и пектиновите вещества, които се съдържат в ябълките, крушите, сливите, малините, вишните, гроздето. #

    • Избягвайте увехналите зеленчуци, старайте се да са пресни. Нека не престояват дълго в хладилника, особено ако са в найлонови опаковки, тъй като идеалните условия за превръщането на нитратите в нитрити е именно отсъствието на въздух.
    • В никакъв случай не купувайте недоузрели плодове и зеленчуци, особено богатите на каротин, които се продават като ранозрейки.
    • Предпочитайте зеленчуци със светлозелени листа. Внимавайте със спанака и цвеклото, които приютяват изключително много нитрати. Задължително ги подложете на допълнително очистване, като ги накиснете и измиете обилно.
    • Не използвайте повторно водата, в която сте варили зеленчуци. Не претопляйте супи, тъй като така се увеличава концентрацията на нитрати.
    • Не забравяйте, че нитратите и нитритите се използват в консервната промишленост. Затова винаги обръщайте внимание на срока за годност върху етикетите на консервите.
    • Консумирайте зеленчуците с лимон, който възпрепятства превръщането на нитратите в нитрити и формирането на нитрозамини.
    • Преди употреба измийте усърдно зеленчуците и отстранете горните слоеве листа.

# 1
  • Мнения: 1 327
 newsm51 много благодаря! много полезна статия!

# 2
  • Мнения: 867
За да бъда максимално коректна ето страницата, където намерих статията http://www.eunet.bg/media/show_story.html?issue=207285824&me … p;story=207288672

# 3
  • Мнения: 2 936
 Peace мерси!

# 4
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Благодаря...прибавям си я към безкрайния списък с вредности  Grinning

# 5
  • Мнения: 27 524
Много ти благодаря за тази полезна статия, веднага си я записвам и аз като secretgarden   bouquet

# 6
  • Мнения: 4 392
eli-di ,благодаря за статията!
Спести ми много ровене в нета Hug  bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 3 814
БЛАГОДАРЯ!!!  bouquet

# 8
  • Мнения: 292
Много полезна информация, благодаря Ви!

# 9
  • Мнения: 8 917
100 procenta se lowi ot zele i maruli
ina4e pri4inatasa prenositelite...ku4etata

Цитат:

Опасността от кучешка тения за хората е намаляла от страна на домашните, градски кучета, тъй като вероятността те да консумират опаразитени вътрешни органи е малка. Но при селските кучета тя е реална, защото сега в селата се колят много овце и телета и опаразитените вътрешности се хвърлят на гладните кучета. Опасността от заразяване с кучешка тения на гражданите идва главно от консумирането на замърсени зеленчуци, получавани от градини, в които се разхождат опаразитени кучета
Има обаче редица инфекции и паразитози, които въпреки непопулярността си са вредни за човешкото здраве. Така кучешките глисти (токсокари) не могат да достигнат до полова зрялост в човешкото тяло, но техните ларви могат да достигнат до белите дробове на децата и да причинят пневмонии.


С настъпването на горещините расте опасността от заразяване с ехинококоза - позната повече като кучешка тения, и токсоплазмоза. За нещастие преносителите на инфекциите са тъкмо домашните ни любимци: котките, кучетата, зайците, едрите и дребните преживни животни. Трудно се открива кучешката тения заради скрития й инкубационен период - понякога той може да продължи 5-10 години, и липсата на сериозни оплаквания от страна на заразения. Често той не обръща внимание на появяващата се тежест в дясното подребрие, честата уморяемост или на алергичните реакции. Попаднала веднъж в организма ни, заразата се настанява в черния дроб, мозъка, сърцето, белите дробове и т. н., като образува ехинококовата киста. Лечението на това тежко заболяване (неслучайно го сравняват с раковите) е само оперативно. А профилактиката зависи от добрата ни хигиена при хранене и общуване с животните, добрата кулинарна обработка на всички храни от животински произход и широката здравна просвета на децата. Не по-малко опасна е и токсоплазмозата, защото инфекцията поразява лимфната система, засяга сърдечно-съдовата, дихателната, храносмилателната система и очите. Заболяването се предава от животните на човека по различни начини: контактно-битов, през наранена кожа, по храносмилателен или въздушнокапков път. Мръсните ръце, замърсените храни и предмети, кърлежите и мухите играят лошата роля на заразоносители. И като при всяка инфекциозна болест отново имунната ни защита е тази, която трябва да се пребори с агресията на паразитите. Спасителните пресни зеленчукови и плодови сокове, голямата лична хигиена и обучението на децата ни как да общуват с любимите си приятели могат да прогонят опасността. Разбира се, микроскопичните яйца на ехинококозата могат да полепнат по зеленчуците и плодовете, по тревата, по обувките или да попаднат в пясъчниците, където децата играят. С неизмитите ръце те се настаняват в организма ни и ни налагат да бъдем гостоприемни. За да не се помрачава радостта от общуването с животните и за да сме здрави, трябва да се подчиним на голямата хигиена.

# 10
  • Мнения: 1 353
Голямо благодаря и браво за статията smile3501 Много полезна информация smile3521

# 11
  • Мнения: 1 079
За  чушките една  съседка  ми каза  да  ги  държа  един  час  в  студена  вода  CrazyНа  мен  ми  се  струва  прекалено  .въпреки  че  детето  ми  е с  алергия не  ги  кисна  .Вие  на  какво  мнение  сте ?

# 12
  • София
  • Мнения: 15 198
Мисля, че нищо няма да ти струва да ги киснеш във вода. Още повече пък щом детето ти има алергия.....

Последна редакция: вт, 16 окт 2007, 07:52 от Vivi

# 13
  • Мнения: 1 079
Права  си че  нищо  няма да  ми  струва  освен  това  че  всички  и  без  друго  ме  мислят  за  параноичка та  ще  им  дам  още  един  повод  .Но  нейсе  успокои  ме  че  има  и  други които  го  правят . Wink

# 14
  • Мнения: 186
Благодаря за полезната информация.
До колкото знам нитратите са изключително вредни за бебетата и малките деца, защото в кръвта им необратимо се свързват с кислорода в хемоглобина и превръщат хемоглобина в някакво друго съединение (съжалявам, но не си спомням как се казваше).

Общи условия

Активация на акаунт