Сладко от ягоди /зимнина

  • 13 596
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 35 817
Искам да разбере как правите сладко от ягоди. Може би тези дни ще правя и си помислих, че е добре преди това да получа някой съвет от майсторките на сладка.
Благодаря на всяка мама, която сподели с мен своята тайна. Wink

# 1
  • Мнения: 399
denis_d,
до преди 2 години правех по класическия начин. Но една приятелка ме открехна за сместа за сладко на д-р Йоткер - Gelfix Clasic. Не става точно както нашето сладко, по-различно е, но е много хубаво. Можеш да пробваш с 1 доза - 1 кг. плодове. Най-важното е, че става много бързо и лесно.

# 2
  • София
  • Мнения: 35 817
denis_d,
до преди 2 години правех по класическия начин. Но една приятелка ме открехна за сместа за сладко на д-р Йоткер - Gelfix Clasic. Не става точно както нашето сладко, по-различно е, но е много хубаво. Можеш да пробваш с 1 доза - 1 кг. плодове. Най-важното е, че става много бързо и лесно.
Ще опитам, благодаря. Grinning

# 3
  • София
  • Мнения: 10 858
Каква е тази смес на д-р Йоткер? Да не е онова дето пише на него - КОНСЕРВАНТ?

# 4
  • София
  • Мнения: 35 817
Каква е тази смес на д-р Йоткер? Да не е онова дето пише на него - КОНСЕРВАНТ?
Вид желатин специално за сладка.

# 5
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Ягодите които са в момента на пазара не стават много за сладко. През юни излизат едни дребни, твърди, ароматни, не много сладки- те са идеални за сладко- остават цели и придават невероятен вкус.
А сместа на д-р Йоткер не мога да я открия от няколко години- явно не търся където трябва- къде сте виждали от нея. Аз намирам само фикса за трушиите. newsm78 А ми се иска да опитам с нея поне една доза.

# 6
  • София
  • Мнения: 35 817
Ягодите които са в момента на пазара не стават много за сладко. През юни излизат едни дребни, твърди, ароматни, не много сладки- те са идеални за сладко- остават цели и придават невероятен вкус.
А сместа на д-р Йоткер не мога да я открия от няколко години- явно не търся където трябва- къде сте виждали от нея. Аз намирам само фикса за трушиите. newsm78 А ми се иска да опитам с нея поне една доза.
В Метро и Била съм виждала, но зимата.
Благодаря за информацията - за дребните ягоди.
А колко време варите сладкото? 40-50 мин много ли е? То пак остава рядко, но  ако е повече ягодите съвсем се разпадат.
 newsm78 В момента варя и незнам, какво ще стане.
Преди час ми ги донесоха и трябваше да направя нещо от тях.

# 7
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Ами аз първо правя нещо като карамел или по скоро захарен сироп- килограм захар + две чаши вода. Оставям го да поври малко докато поизври водата и после слагам ягодите, така периода по сгъстяването се намалява и ягодите врат по- малко. Гледам да спра варенето преди да се е карамелизирало сладкото, че се губи прекрасния вкус и аромат. Става малко рядко- по скоро като сироп, но вкусът и ароматът са страхотни. Цветът на сладкото трябва да е червен, не кафяв. Всъщност, варя го докато видя, че пяната която прави сладкото докато ври започва от розова да става по- карамелена. Затварям го в измити и подсушени бурканчета докато е още горещо и после обръщам с капачките надолу- не стерилизирам допърнително. Бурканите, за да не се пръснат от горещото предварително държа десетина секунди над топлата тенджера да се стоплят и първите лъжички сладко сипвам бавно. Това е. Друга рецепта по- ефективна за сега не знам- със сигурност има по- добра. По тази рецепта сладкото става рядко. Затова мислех да опитам с джелификса на д-р Йоткер.

# 8
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
И аз нещо не намирам вече фикса на Д-р Йоткер. Затова миналото лято си купих пакетче пектин и си правих сладката с него. Така хем слагам по-малко захар, хем плодовете не се разкашкват, понеже се вари малко. Така са ми и по-вкусни сладката - не са накъртващо сладки. Само че някъде съм забутала точната дозировка Sad Ще търся пак

# 9
  • Мнения: 399
Имаше в Метро, сега не знам дали има. Проверете и на пазара Г. Кирков по магазините - там има, все някъде ще намерите.

# 10
  • Мнения: 3 166
А колко време варите сладкото? 40-50 мин много ли е? То пак остава рядко, но  ако е повече ягодите съвсем се разпадат.
 newsm78 В момента варя и незнам, какво ще стане.
Преди час ми ги донесоха и трябваше да направя нещо от тях.

Сладкото се проверява на гъстота по следния начин - капватате капка от него на суха порцеланова чиния- ако не се разлее - значи е готово. Аз тъкмо вчера направих моето. Да напомня само за лимоновата киселина, която предотвратява захаросването на сладкото.

# 11
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Аз на сладкото от ягоди не слагам лимонена киселина, защото се разтича още повече, но сладкото до сега не ми се е захаросвало- не знам защо newsm78 Между другото, ако го чакам да стане като стандартното сладко от други плодове, които имат повече пектин и капката да не се разлива, то вече се е карамелизирало. Затова гледам само пяната.

# 12
  • Мнения: 153
Конфитюр от ягоди правя така:
Вземам купа,с която ще меря.Колкото купи са ягодите,толкова купи захар сипвам,слагам да ври на котлона.Готово е,когато капка,капната на чиния не се разтича.2-3  мин. преди да го махна от котлона слагам 1-2 кафяни лъжици лимонтозу.Горещо го наливам в буркани,затягам капачката и слагам буркана с капачката надолу,така не е нужно да се стерилизира.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 244
А наистина, колко време го варите? Приблизително - 2,3,5 ...30 минути? Защото аз вчера за пръв път правих някакво сладко, което сега прилича май повече на ягоди в сироп  Mr. Green
Ама по разни рецепти (най-вече чужбински) гледах, че пише да се вари 3 минути. Аз го варих към пет. И Гелфикс на д-р Йоткер сложих, ама на.
И другият въпрос: Количеството захар има ли значение за гъстотата? Моята рецепта беше 2:1 плодове към захар. Стана много ароматно, нооо .. и много течно  #2gunfire
Ще се изяде де, няма къде да бяга Laughing

# 14
  • Мнения: 153
С варене 2-3мин. нищо няма да се получи.Аз варя сладкото около 30-40 мин.зависи от това колко гъсто искам да бъде.

Общи условия

Активация на акаунт