Фебрилен гърч

  • 13 031
  • 84
  •   1
Отговори
Здравейте, в петък синът ми направи фебрилен гърч (според лекарите), казвам според лекарите защото най-вероятно е това, но всички бяха доста изненадани, че е продалжил над 10 мин! Беше ужасно, малкия сега е в болницата и изглежда ОК, но искат да му правят пункция на грабнака за да проверели вероятноста от увреждания на мозачната кора. Тази идея, за пункцията, малко ме притеснява, защото никъде в литературата, която прочетох не пише, че се налага подобна интервенция. Може ли, ако някой е имал подобен проблем да ми каже какво мисли и ако се окаже, че се налага да препоръчате лекар или клиника, които са проверени, че не искам да го оставям в ръцете на някой случаен, да се учи върху него за подобно нещо. Благодая предварително.

# 1
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Ами да ти кажа честно, за пръв път чувам за подобен тип изследване след фебрилен гърч, но може би имат право лекарите.За съжаление не мога да ти помогна кой знае колко, но само да кажа, че на моя позната детенцето също така беше направило фебрилен гърч и след последвало ЕЕГ се оказа някаква по-лека форма на епилепсия.Слава Богу, сега е добре, няма проблеми.Не се притеснявай, желая ви всичко да е наред!

# 2
Здравейте, доста рових в нет-а но освен мненията в този сайт не намерих почти нищо, а май е често срещано, ето къде може да прочетете повече по темата:
http://familydoctor.org/066.xml
http://de.geocities.com/uwe_guhr/Fieberkrampf/fi7e.htm

# 3
  • Мнения: 1 883
Разкажи малко повече - при колко ТП ,колко голямо е детенцето , какво стана .....И аз не съм чувала за продължителност на гърча 10 мин  newsm78

# 4
Ами, когато го приеха в спешно беше с 38.5, той е на 1.2 г. а продължителноста беше наистина около 10 мин може би дори малко повече. Наистина беше най - ужасяващото нещо, което ми се е случвало, добре че майка му не беше с нас тогава. За щастие във всички чужди сайтове е обяснено, че няма почти никакъв шанс за бъдещи увреждания и услаожнения иначе казано повече е плашещо отколкото опасно. Не го пожелавам на никой, но по добре, на който не се е случвало да почете малко за да реагира адекватно и спойно, защото аз и друг път съм оказвал първа помощ, но този ужас беше направо ....

# 5
  • Мнения: 1 883
Малката ми дъщеричка направи гърч преди 20 дни . За щастие живеем срещу Бърза помощ и на 2 рата минута и бяха били ректално Диазепам . При нас беше при 38. 5 градуса , при положение , че април месец ми е вдигала 40 гр.Бяхме в болница 3 дни - под наблюдение - казаха ни изобщо да не мъчиме детето с ЕЕГ - нямало смисъл , ако се повторел гърча едва тогава . Миналата седмица пак вдигна температура и нали се сещаш , че на 37 . 5 я блъскак с Панадол, Нурофен .....от страх тази ужасна гледка да не се повтори . Един мой познат лекар ми каза , че колкото и глупаво да звучи гърча бил полезен , тъй като не позволява на мозъка ти да "изпуши" . Сега съм се заредила с Диазепам - съветвам те да вземете и вие   bouquetДано всичко е наред и НИКОГА повече да не го преживява  Peace

# 6
  • Мнения: 8 585
Здравейте, в петък синът ми направи фебрилен гърч (според лекарите), казвам според лекарите защото най-вероятно е това, но всички бяха доста изненадани, че е продалжил над 10 мин! Беше ужасно, малкия сега е в болницата и изглежда ОК, но искат да му правят пункция на грабнака за да проверели вероятноста от увреждания на мозачната кора. Тази идея, за пункцията, малко ме притеснява, защото никъде в литературата, която прочетох не пише, че се налага подобна интервенция. Може ли, ако някой е имал подобен проблем да ми каже какво мисли и ако се окаже, че се налага да препоръчате лекар или клиника, които са проверени, че не искам да го оставям в ръцете на някой случаен, да се учи върху него за подобно нещо. Благодая предварително.
Гръбначно мозъчна пункция се прави понякога за да се изключи менингит като причина за гърчовете. Днес, поради широкото приложение на ваксините-Хиб, Превенар, менингококовата (все за съжаление извън БГ) детските менингити са много по-редки и пункция все по-рядко се налага.

Ваксинирайте децата си с тези ваксини! независимо че много хора в Бг не са ги чували (особено Превенар). Така, поради ограничаване спектъра на възможните заболявания, децата ще бъдат подложени на много по-малко изследвания.

# 7
  • Мнения: 1 883
Birdie Може ли нещо превантивно да се приема , за да не се получи гърч ? След каква възраст децата не получават гърч ?Освен Диазепам има ли някое друго лекарство за успокоение - струва ми се , че е доста силен  newsm78

# 8
  • Мнения: 2 108
и аз прежвях гърч с моя син на 30.12.2005 г.
Знам каква е гледката и изживяването. остарях с години Tired .....
и аз при Т над 37.5 веднага давам нурофени и Ефералгани ....
Гърча ни не знам колк опродъбжи- струва ми се че продължи месеци .... нямам спомен за времето .... кога се брои че свършва гърча  --- когато детето спре да трепери ли? Или когато е адекватно и говори вече? Когато са му адеквати очите ли- че то не може веднага да почне да говори...?! newsm78 Изобщо как отчитате края на гърча?
По темата ти-не правих нищо след това-препоръчаха ми да направя ЕЕГ,но отказах на моя отговорност. Детето се беше стресирало и само като видеше чужд човек или се звъннеше на вратата у дома пищеше и ревеше .... не исках да го подлагам на каквото и да е друго нещо. Реших,че ако се случи пак тогава ще правим. За сега 6 месеца съм в пълна бойна готовност и решена да не допусна да изживее отново това....
Диазепама ми го донесоха от Австрия и е за ректално приложение-той ми е крайния вариант - не знам друго ,какво мога да използвам.
Прочетох и аз на доста места и говорих с доста лекари-всеки казва,че няма дълготрайни последици за детето, както са казали и на вас!
Успех и дано вече не се случва на мъниците ни!

# 9
  • София
  • Мнения: 4 884
Здрасти мило майче,

Моят син преживя фебрилен гърч с такава продължителност, когато беше на година и няклко месеца. Бърза помощ ни закара в болница, после ни изписаха, на 20-ия ден направихме ЕЕГ, което показа, че мозъка е преживял такава травма. Знам, че гледката и чувството на безпомощност са ужасяващи, защото съм го преживяла. На нас никога не са ни предлагали пункция. Изписаха ни Диазепам за ректално приложение, ако гърча се повтори при следваща висока температура. Сега, когато моят син има 37 градуса, аз полудявам и цяла нощ му меря температурата, като не позволявам да се качи над 37,8. Мисля, че трябва да се консултирате с невролог преди да решиш дали има смисъл да подложиш детето на такова сериозно изследване.
Успех!

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
До колкото знам опасността от гърч е до втората година.............А тези ваксини нашите педиатри много - много не ги одобряват и не смятат за необходими....и мисля- колкото по- малко ваксини, толкова по- добре

# 11
  • Мнения: 2 108
по моя събрана информация децата са склонни и правят гърч до 4-5 -тата си годинка?
Кой ти каза,че е само до втората?
Какво знаете всъщстност вие-до кога децата могят да направят гърч?

# 12
  • София
  • Мнения: 2 958
Моят син направи гърч на 14/04/06. На 1,10 г.
Нямаше такава продължителност , но все пак става въпрос за фебрилен гърч , затова се включвам.
Педиатърката ни каза ,че се прави гърч до 2-рата и 3-тата годинка ,но др.лекар ми каза ,че има опасност от гърч до 5-та , 6-та годинка , за съжаление....Не знам на кого да вярвам вече.... ooooh!

Месец след  гърча му правиха ЕЕГ.Казаха ,че е задължителен след  гърч.
Слава Богу всичко е наред! И на вас го пожелавам и повече никога да не се повтаря!

Изписаха ни Диазепам на хапчета и ни казаха ,ако вдигне над 37,5 Т да му даваме по 1/4 таблетка./ !? като прочетох упътването на лекарството ,лошо ми стана/ .А иначе ни предписаха и една ампула - тя служи ,ако детето вече прави гърч -за ректално приложение.

Както сте споменали по-горе и на нас лекарите ни казаха ,че фебрилния гърч не оставя последствия .Едно дете направило гърч ,повече никога може да не го повтори.

Пункция на грабнака  не са му правили  и не са го препоръчвали, но когато го приемаха в б-цата  ни дадоха да  подпишем декларация ,че ако се наложи  сме съгласни да направят интервенцията.....

Дано всичко е наред при вас и НИКОГА да не се повтаря!

ПП - От тогава насам съм му мерила Т всеки ден.При 37,3 даже тичахме на лекар....Но по-добре излишна предпазливост....

Последна редакция: пн, 29 май 2006, 17:00 от StaM

# 13
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
по моя събрана информация децата са склонни и правят гърч до 4-5 -тата си годинка?
Кой ти каза,че е само до втората?
Какво знаете всъщстност вие-до кога децата могят да направят гърч?


Така съм чела, че ако не направи до две години , риска да направи изобщо такъв е минимален.....Но ако веднъж е направил има вероятност това да се повтори..........

# 14
  • Мнения: 2 108
по моя събрана информация децата са склонни и правят гърч до 4-5 -тата си годинка?
Кой ти каза,че е само до втората?
Какво знаете всъщстност вие-до кога децата могят да направят гърч?


Така съм чела, че ако не направи до две години , риска да направи изобщо такъв е минимален.....Но ако веднъж е направил има вероятност това да се повтори..........
няма две мнения по въпроса,че което дете е правило веднъж е много по-предразположено да га направи пак, но възрастта  се колебае между 4г и 6 г като краен период.
Питам щото всеки ден ги броя тези дни докато стане на 4 години Tired и си поема дъх Sad

Общи условия

Активация на акаунт