Майчинството в другите страни

  • 5 177
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 978
Момичета,

Сигурно сте разбрали вече за организирания мирен протест на 01.06.06 г. срещу социалната политика на правителството по отношение на майчинството и детските надбавки.

В тази връзка, събираме информация за условията в другите държави.
Ще ни бъде от огромна полза да споделите как е при вас.

Предварително благодаря!

# 1
  • Мнения: 4 399
Не искам да те разочаровам, но по света доколкото на мен ми е известно положението по отношение на майчинството и детските съвсем не е толкова добро.

За Австрия мога да ти кажа че детските варират според възрастта на детето. До 2 години са 104?. Майчинството е около 430?/месец и се взима от всички независимо дали са работили или не и каква е била заплатата преди излизане в майчинство. Като се отчита разликата в стандарта на живота, детските са си абсолютно символична сума. За жена която е работила размера на майчинството е мизерен и по никакъв начин не може да компенсира заплатата. Не съм запозната с положението в БГ, нито с подписката, но не бих казала че майчинството и детските са особено добре уредени в Австря и че това е страна за пример.

# 2
  • Мнения: 4 978
Не искам да те разочаровам, но по света доколкото на мен ми е известно положението по отношение на майчинството и детските съвсем не е толкова добро.

За Австрия мога да ти кажа че детските варират според възрастта на детето. До 2 години са 104?. Майчинството е около 430?/месец и се взима от всички независимо дали са работили или не и каква е била заплатата преди излизане в майчинство. Като се отчита разликата в стандарта на живота, детските са си абсолютно символична сума. За жена която е работила размера на майчинството е мизерен и по никакъв начин не може да компенсира заплатата. Не съм запозната с положението в БГ, нито с подписката, но не бих казала че майчинството и детските са особено добре уредени в Австря и че това е страна за пример.

Е, не е за пример, така е. Но научих още нещо.
Брагодаря!
Надявам се и майки от други държави да се включат

# 3
  • Мнения: 1 854
Не сьм мама все още, но споделям това което знам за Холандия.
Правото на платеното майчинство е 16 седмици, като 4 до 6 седмици(по избор на майката) се взимат преди термина. Доколкото знам маичинството е 100% от заплатата през горепосочния период(дьржавата плаща на работодателя сумата).Сьществува т.н родителски отпуск(майчински или бащински), повремето на който родителите могат да ползват отпуск до 57 дни(ако работят на пьлен работен ден). Тези дни се полагат до навьршване на детето на 8 годишна вьзраст. Има условия за ползването на тези родителски отпуски, примерно родителя да е работил поне 1 година преди това. Заплащането е 75% по времето на ползването на тези дни.
Днес говорих с една холандка по темата за детските надбавки. Детето и е на 1г. и 4 м. Тя и сьпругьт и получават на всяко 3-месечие по 170 евро. Надбавки се получават докато детето навьрши пьлнолетие(18г). Тя ми каза сьщо така, че в Германия и Белгия например подобна сума се получава не на всеки 3 месеца, а всеки месец.
Нека други мами да обяснят.
Аз искам да попитам след раждане на дете плаща ли се някаква месечна допьлнителна сума за здравно осигуряване за него или то ползва всякакви безплатни мед.услуги?

# 4
  • Мнения: 7 803
абе може да не е zа пример ама zа блиzначето дават + 50 % майчинство, а в БГ мушмули  #Cussing out а и детските са ми по 150 евро. zначи хората правят раzлика между 1 и 2 деца отглеждани едновременно
раzписах се в подписката, дано нещо се промени  Praynig

# 5
  • Мнения: 1 854
а и детските са ми по 150 евро

Това на месец ли?

# 6
  • Мнения: 1 854
Още малко инфо за Холандия, касаещо сумите за детски надбавки. според различната вьзраст и брой на децата:

The amount of family allowance as of 1 January 2002

Age  Amount of allowance 
0 to 6 years old  EUR 168.88 
6 to 12 years old  EUR 205.06 
12 to 18 years old  EUR 241.25   


Children born before 1 January 1995, who have reached the ages of 6, 12 or 18 after October 1, 1994:

Number of children  Aged 6 to 12  12 to 18 
                                           Euros     Euros 
1 child                                 205.06  241.25 
2 children                            231.63  272.51 
3 children                            240.49  282.93 
4 children                            259.96  305.84 
5 children                            271.64  319.58 


# 7
  • Мнения: 3 367
преди по-малко от месец Бу  беше пуснала същата тема,вижте назад;подкрепям мнението 1е България е сред най-ларш страните които аз знам;
Щатите-4-6 седмици ако работодателя реши за раждане,няма закон к да го задължи да даде това време,платени са(колкото е заплатата на найката) ,но с тях изгаря цялата ваканция и болни1ни събрани до момента;на година има 5-10 болни1ни дни за мен и децата накуп;няма кухни,няма 45 дни преди и година-две след раждане;работих до последния ден,върнах се на работа на 6та седмица и с 2те ни деца,като боледуват-търся и плащам на ситер отгоре на парите к давам ина1е за ясла..ако брем. е патологи1на обикновено майката напуска работа,няма закон к да и плаща или пази мястото..затова тук работещите майки не са много,или са добре платени кариеристки,или са зле финансово и не могат да издеянат на една заплата,или си оби1ат работата и не им се седи в къщи и по-дълъг период у дома би се отразил зле на кариерата евентуална(аз)
дано в Бг се слу1и това което искате,
Анна

# 8
  • Мнения: 3 491
..затова тук работещите майки не са много,или са добре платени кариеристки,или са зле финансово и не могат да издеянат на една заплата,или си оби1ат работата и не им се седи в къщи
Тъй-тъй, аз съм от последните ... Mr. Green . Изкарвам пари за това някой да ми гледа децата, дето вече са на 6 и 4 години, за бензин да ги транспортирам и да отида на работа и ... толкова Rolling Eyes. Но пък ми е кеф да ходя на работа, ей ... лоша жена съм и това си е  Embarassed.

# 9
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Няколко теми имаме тук за майчинството. Отдавна следя вашата тема и се чудех да пусна линкове към нашите, но реших, че няма да сте заинтересовани.
Мисля пропускате момента, че майчинството и минимална работна заплата често вървят ръка за ръка. Няма да коментирам и положението на пенсионерите. Не майчинството е проблем в нашата Родина, а икономическото състояние и стандарта.
Та на въпроса, на Острова платеното майчинство е 26 седмици, от които 6 си на 90% от твоята заплата, обложена с данъци, а следващите 20 си на минималната за страната. Ти решаваш от кога да започнат да текат 26-те седмици, дали преди или след раждането. Много жени работят до последно, за да могат после до 6 месеца на детето да имат някакъв доход. Работното място се пази до навършване на годинка на детето.
Детските са по около 15 на седмица, като за първо се плаща повече, около 17. Имай в предвид, че средната работна заплата тук е значително над 1000 поунда на месец, можеш да си представиш колко са тогава 60 поунда месечно за дете  Thinking
Ако разчитаме на майчинството и детските, за да си гледаме децата сме загинали  Confused
Блажка, и аз се блазня да направя нещо подобно  Blush

# 10
  • Мнения: 4 978
Мисля пропускате момента, че майчинството и минимална работна заплата често вървят ръка за ръка. Няма да коментирам и положението на пенсионерите. Не майчинството е проблем в нашата Родина, а икономическото състояние и стандарта.

Напълно съм съгласна. В България, според НСИ, необходимият доход на член от семейството за месечна издръжка е ок. 300 лв. Съответно, напълно нелогично и абсурдно е, минималната работна заплата да е 160 лв. Затова и в нашето писмо, визираният минимум за осигурените майки е 250 лв.
Моето лично мнение е, че 2 години платено майчинство са много, но за държава с добър жизнен стандарт.

Много благодаря на всички, които писаха и в тази тема!

Ако имате информация и за други държави, моля пишете.

  bouquet

# 11
  • Мнения: 7 803

да на месец, макар че тук ги плащат накуп zа 2 месеца

# 12
  • Мнения: 780
Няма такова нещо като платено майчинство в Австралия. Като искаш деца си ползваш болничния за годината (който в повечето случаи е 10 дена за годината) и платения отпуск (между 4 и 6 седмици в зависимост от трудовия стаж към съотвтната фирма). По договореност с работодателя можеш и да излезеш неплатен, с други думи казано - да ти пазят мястото без да ти плащат, но по закон не са длъжни!
Еднократно при раждане изплащат 3000 $ (около 3500 лв), което е около средна месечна заплата. При годишен доход под 50 000 $ (бруто) се изплащат около 350$ на месец помощ от държавата.
(Всички цифри са приблизителни!)

# 13
  • Мнения: 3 423
Германия:

Детски - 1 до 3 деца - 154 Евро на месец, после по 174.

Платено майчинство - 6 седмици преди и 8 седмици след термина.
Забрана за работа! По 13 евро на календарен ден се плаща от
медицинската каса, остатъкът (ако сте вземали повече от 390 евро
на месец) - от работодателя.

После е т.нар. отпуск за възпитаване на дете.
Може както майката, така и бащата да се възползват.
Общо 3 години, като първите две са непосредствено след раждането
(и може да са платени), третата е неплатена и може да си я вземеш,
като детето ти тръгне напр. на училище.
2 варианта за тия 2 години след раждането.
Или 2 години по 300 евро на месец, или година - по 450.
НО!!!
Има летва, която, ако сте надвишили, т.е. ако сте вземали повече пари
през отминалата година - йок майчинство. Примерно, ако за последните
6 месеца с мъжа ти сте взели 30 000, дават ви ги тия 300, за седващите
месеци ставката е по-ниска, т.е. може да ви се намалят майчинските.
За самотна майка ставката е 23 000. Може да тръгнеш на работа 8 седмици
след раждането на половин ден, разбира се, няма да ти ги дадат тия 300 евро.
И т.н., и т.н. Сложно е.

Новото правителство планира от догодина с цел увеличаване на раждаемостта
и сред работещите майчинството да е само година и да е 67% от заплатата,
но не повече от 1800 евро месечно.

# 14
  • Мнения: 93
Правото на платеното майчинство е 16 седмици, като 4 до 6 седмици(по избор на майката) се взимат преди термина. Доколкото знам маичинството е 100% от заплатата през горепосочния период(дьржавата плаща на работодателя сумата).Сьществува т.н родителски отпуск(майчински или бащински), повремето на който родителите могат да ползват отпуск до 57 дни(ако работят на пьлен работен ден). Тези дни се полагат до навьршване на детето на 8 годишна вьзраст. Има условия за ползването на тези родителски отпуски, примерно родителя да е работил поне 1 година преди това. Заплащането е 75% по времето на ползването на тези дни.
Днес говорих с една холандка по темата за детските надбавки. Детето и е на 1г. и 4 м. Тя и сьпругьт и получават на всяко 3-месечие по 170 евро. Надбавки се получават докато детето навьрши пьлнолетие(18г). Тя ми каза сьщо така, че в Германия и Белгия например подобна сума се получава не на всеки 3 месеца, а всеки месец.
Нека други мами да обяснят.
Аз искам да попитам след раждане на дете плаща ли се някаква месечна допьлнителна сума за здравно осигуряване за него или то ползва всякакви безплатни мед.услуги?

Оранжево небето е обяснило в общи линии как стоят нещата в Холандия. Едно малко уточнение само - родителският отпуск по принцип е неплатен, може да се плаща от работодателя, ако той прецени. В повечето големи фирми се плаща наистина 75 %.

За застраховката - от тази година децата се осигуряват безплатно. Просто се записват към полицата на родителя с по-голям доход и не се плаща нищо допълнително.

Общи условия

Активация на акаунт