Наистина ли не е нужно цедене при кърмене на поискване?

  • 685
  • 13
  •   1
Отговори
  • Торонто
  • Мнения: 837
 Момичета, сигурни ли сте че не е нужно цедене? бебето ми няма и месец още, а вече втори път съм застрашена от мастит, тоест първия път си го изкарах като беше на 10 дни. Пих антибиотици по никакаъв друг начин не се оправи. Ето сега след 2 седмици отново чувствам същите симптоми с изключение че нямам температура. Боли ме едната гърда и особено когато правя по-резки движения със съответната ръка. Роднините ме критикуват, че не се цедя и досега не ги слушах, но вече взех да се замислям дали пък не са прави. С първото дете когато хранех под режим на 3 часа и се цедих след кърмене нямах никакви проблеми за разлика от сега.

# 1
  • Мнения: 57
Кърмихме се на поискване, и се цедях редовно. Имах доста кърма и ако не изцедях, гърдите ми се препълваха. Всеки ден слагах изцедена кърма в хладилника за съответния ден, ако ми се наложи. На следващия ден пак. Така до към 5 месец. Още се кърмим, но вече не цедя. Захранваме се и кърмата ми вече понамаля.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Софи, по-скоро преразгледай кърмаческата ви ситуация. Наистина ли кърмиш на поискване, т.е. според бебето, или все пак има някакъв рецим (на ... часа, нощем как е).

Дали нямаш запушени канали - те стават от какво ли не...ако спиш на гърдата, ако ремък на чанта минава накриво, ако сутиена е стегнат...

Дали нямаш свръхлактация? Виж статията в Библиотеката, за да прецениш. Ако да - то по-добре да се работи в насока регулиране на млякото, а не стимулирането му с още повече цедене.

Има и процент майки, които са склонни към често запушване на каналите (които ако не се третират, могат да прерастнат в мастит). В такъв случай е удачно да се пие редовно лецитин, който предодвратява такива проблеми.

# 3
  • Мнения: 2 567
Кърмих 17месеца и съм цедила 3-4 пъти, когато се налагаше някой друг да я храни. С цеденето стимулираш свръх лактация и всичко води до един омагьосън кръг. Да не говорим, че е адски досадно  Grinning Така че да-аз за себе си съм сигурна, че не е нужно цедене при кърмене на поискване.  Naughty

# 4
  • Мнения: 2 381
Изцеждах до края на 1-ия месец след всяко кърмене.Кърмихме се (и все още) на около 3 часа.Не съм я будила да папка, когато се събуди-тогава.
Сега се налага да се изцеждам веднъж през нощта, но не напълно, а колкото да освободя гърдите.
Преди време имах запушено каналче и естествено падна голямо цедене.

# 5
  • Торонто
  • Мнения: 837
Кърмя на 2,3, или 4 часа когато поиска бебето, случвало се е и през час. Нощем яде към 2 и после в 4 или 5. Пия лецитин 1 път дневно профилактично. Досега не се цедях, сега вече не знам какво да правя, ако втори път хвана мастит в рамките на 20 дни не знам дали и антибиотик мога пак да пия ...

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679
И аз цедях доста.Резултат - свръхлактация и още цедене SickКъм третия месец казах - край StopНамалих цеденето постепенно, намаля ми и кърмата, проблемите с многото мляко изчезнаха.Така че  - да, и аз вярвам, че при кърмене на поискване цеденето е необходимо САМО ако има бучка или ако майката има проблем с лактацията и иска да увеличи кърмата/примерно, бебе с жълтеница, без сукателен рефлекс и т.н./

# 7
  • Мнения: 219
Аз също не се цедя след кърмене на беба, но пък не ми са се случвали 4 часови интервали  Confused. И съм се "запушвала" досега поне 6-7 пъти като първият път беше като беба беше на 5 месеца. Прекрасна работа ми върши лецитина, какато и компресите с зеле, също и цедене докато се облекчи мястото, където е напрегнато. При мен проблема идва от стрес и преумора  Confused . В твоя случай мисля, че щом започваш да усещаш такива симптоми на запушване, е добре бързичко да вземеш мерки - компрес с извара, зеле, често сукане от този гърда - на два часа най-много и кърмене наведена над бебето, поза "футболна топка" и след кърмене обтриване на мястото с лед. Маститите се лекуват безпроблемно и без антибиотици. Успех  Peace

# 8
  • Мнения: 8 917
Момичета, сигурни ли сте че не е нужно цедене? бебето ми няма и месец още, а вече втори път съм застрашена от мастит, тоест първия път си го изкарах като беше на 10 дни. Пих антибиотици по никакаъв друг начин не се оправи. Ето сега след 2 седмици отново чувствам същите симптоми с изключение че нямам температура. Боли ме едната гърда и особено когато правя по-резки движения със съответната ръка. Роднините ме критикуват, че не се цедя и досега не ги слушах, но вече взех да се замислям дали пък не са прави. С първото дете когато хранех под режим на 3 часа и се цедих след кърмене нямах никакви проблеми за разлика от сега.
Гери бе на поискване, но понеже имах страшно много мляко се налагаше цедене. Според мен не слушай кой какво ти говори - усещай сесама, както го и правиш. Цедене му е майката - в бълницата бях станала като призрак - ПОСТОЯННО цедене - спиш по час на денонощие, но лекарят ми като ми разкри картинката от мастита, реших, че ще цедя до припадък...и близо бях, но се разминах Wink След това разни ми казваха - веднъж давам от едната гърда, на следващото хапване - от другата. Абе хора какъв следващ път - аз ако не се изцеждах на 3 часа щяха да ми гръмнат гърдите Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 1 057
Аз и до момента кърмя на поискване. В началото, понеже имах доста кърма ми се налагаше да цедя. Но, само докато намаля напрежението в гърдата. След втория месец кърмата се регулира. Изцедената кърма замразявах и като захраних я използвах за кашите. Сега малкият има зъбки и едното ми зърно е разранено. Пак започнах за цедя едната гърда, а пък да кърмя от другата...
Мисля, че понякога даже е желателно цеденето, но умерено.

# 10
  • Мнения: 386
И аз подкрепям:
С цеденето стимулираш свръх лактация и всичко води до един омагьосън кръг. Да не говорим, че е адски досадно  Grinning Така че да-аз за себе си съм сигурна, че не е нужно цедене при кърмене на поискване.  Naughty
Изцеждаш , ако след сучене още са напрегнати и ти е много  дискомфортно. Ние след месец прекратихме цеденето, влязохме си в ритъм.
Успех !

# 11
  • Мнения: 3 760
Ако чувстваш напрежение - изцеждай по малко.

# 12
  • София
  • Мнения: 630
Честито бебенце  bouquet,
При мен е така:бебка е вече на 3мес и 2 седмици  и аз не се цедя. Правих някакви опити съвсем първите дни(даже си купих помпа за 80лв #Cussing out) защото така  ми бяха казали акушерките в родилното, но се прибрах и открих форума Simple Smile. Идеята, че не е нужно цедене, ми се стори много логична и аз я възприех. Но пък от друга страна само веднъж съм усещала силно напрежение в гърдите - беба беше болна, с температура и запушен нос и не можеше да суче дълго, затова започнах да я слагам много често, през половин час.
Мисля си че бебчето ти е много малко, а ти наистина може би имаш повече мляко. Бих пробвала да изцеждам съвсем по-малко, колкото да не боли. Но всеки взима решение, което смята за най-добро сам.
Желая ти успех и стискам палци всичко да е наред

# 13
  • Мнения: 3 591
Моята ситуация е май най - обърканата, но пък добро доказателство за безсмислието да се цедиш.
Аз се върнах на работа 2 седмици след раждането. На пълен работен ден.С пътуването - общо 10 часа ме нямаше у дома. Това означаваше да се цедя на работа и бебето да се храни с изцедена кърма през деня. Преди се върна на работа кърмех на всеки 1-2 часа за по 1 час- бебето ми беше много мъничко родено и трябваше да се храни много начесто. След работа кърмех по същия начин по цяла нощ, а денем на работа цедях 2 или 3 пъти и то в различни часове. Въобще - режима беше много много объркан. Съвсем скоро обаче се оказа, че бебето ми приема почти всичката си храна само нощем и отказа да се храни денем. Аз цедях денем около 300мл от които рядко дори и 100 изпиваше бебето. То си чакаше мама да се върне от работа за да яде. Първите почивни дни бях панирана как ще се справя - но всичко мина по мед и масло - без да цедя пак имах достатъчно мляко за бебето през деня и през нощта. Първия ден малко ми се подуха гърдите(явно го бях стимулирала прекалено много денем на работа) но на следващия всичко се оправи.
Сега цедя 2 пъти денем от мързел. Цедя около 9 и после около 13 часа. ПОнякога цедя и само веднъж около 12. То през тези 10 часа аз все пак не кърмя. Бебето си яде нощем и събота и неделя нямам никакъв проблем да храня бебето през деня без да се препълвам или да не ми стига млякото. Т.е. Организма ми "разбра" да прави мляко само когато му го поискам. И произвежда точно толкова, колкото му е поискано.

така, че аз бих те посъветвала - повярвай в природата - в това, че гърдите ти могат да задоволят бебето ти когато то поиска, и спри да цедиш и те ще се нагодят към количествата.

Общи условия

Активация на акаунт