Прехвърляне на майчинството...и нещо за военния закон

  • 1 824
  • 10
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 9 850
Здравейте!
Имам един доста сложен/поне за мен/ казус за решаване.Съпругът ми е военен и от 1 юни го местят на работа от София в Плевен.По военния закон аз като негова съпруга имам право на обезщетение от 160лв в рамките на 1 година ако се преместя с него и напусна работа.Аз обаче съм все още по майчинство и за да получавам обезщетение трябва да прехвърля майчинството си.На кого мога да го прехвърля-само на майка си или баща си  ли? майка ми е безработна,баща ми също.Трябва ли да са на трудов договор те? И има ли някоя съпруга на военен,която да ми даде повече информация по въпроса?
Не съм сигурна дали темата е за тук,но ако модераторите преценят нека я прехвърлят.
Благодаря Ви!

# 1
  • Мнения: 2 013
Право на обезщетение при отглеждане на малко дете

Чл. 52а. (Нов - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1.07.2004 г., изм., бр. 69 от 6.08.2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за отглеждане на малко дете, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица.


Тръгнах да пиша куп неща, три пъти се редактирах, и накрая бръкнах в страницата на НОИ, в осигурителния кодекс. Май родителите ти не могат да вземат майчинството, след като са безработни. 

Защо не се обадиш в НОИ да попиташ?
 

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 00:56 от Divana

# 2
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Може би като Ви свърши майчинството ще имате право на това обезщетение. Нали все още се водите на работа. "Тогава ще се преместите при него"

# 3
  • София
  • Мнения: 9 850
Може би като Ви свърши майчинството ще имате право на това обезщетение. Нали все още се водите на работа. "Тогава ще се преместите при него"
И така не може да стане,Дороти. SadАко "се преместя" сега заедно с него армията ще му отпусне около 1600лв за това,че цялото му семейство сменя гарнизона.Никак не ми се губят парите.Решиле съм този път да обикалям и да питам,за да се възползвам максимално от облагите които ми предоставя държавата.Не за друго,а защото ми писна все да съм ощетена-детски например не взимам за децата си,защото брутната му заплата е висока.Та така,днес ще ходя до социалните да питам пак,снабдена с имената на всички закони,по които имам право на тези пари.

# 4
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Ако имате познат, който фиктивно може да назначи майка ти или баща ти на трудов договор (вие ще си поемете частта, която трябва да плаща работодателят, а тя не е повече от 10-тина лева), тогаваа може да си прехвърлиш майчинството.

# 5
  • Мнения: 86
Аз съм в абсолютно в същото положение само че моя от Сливен го местят в Пловдив.За първи път от теб разбирам за тези 1600лв. веднага се обадих на мъжа ми да поразпита.
 ще следя темата и ако науча нещо ще пиша.

# 6
  • София
  • Мнения: 9 850
Мариела,на военните се полага една брутна заплата при преместване и по една трета заплата на член от семейството.Ние сме четиричленно семейство и финансистката на поделението му е изчислила около 1600лв.А ти за тези 160лв месечно обезщетение знаеш ли нещо?
Мога да ти цитирам и закона ако искаш-чл.233 по военния закон.Ще ти го копирам и изпратя на лични по-късно.
Изпратих ти го. Grinning

Последна редакция: вт, 30 май 2006, 10:54 от gele73

# 7
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Gele майка ти все някъде е регистрирана на борсата. Да отиде да попита, че ти ще почваш работа и  искаш да ти гледа детето и да прехвърлите майчинството. А не ги ли дават тези пари във всички случаи.

# 8
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Gele майка ти все някъде е регистрирана на борсата. Да отиде да попита, че ти ще почваш работа и  искаш да ти гледа детето и да прехвърлите майчинството. А не ги ли дават тези пари във всички случаи.
Не може, ако майка й не е на трудов договор и осигурена за всички социални рискове.

# 9
  • София
  • Мнения: 9 850
Значи,сега ми се обади мъжа ми.Най-вероятно няма да се наложи да прехвърляме майчинството,а просто след като изтече то,ще започна да получавам обезщетение в продължение на година.Ходих до социалните днес,оттам естествено ме препращаха на 100 места и никъде не ми дадоха конкретен отговор.Мъжа ми днес ще говори с юристката на поделението,да видим тя какво ще каже...Обаче аз до последно ще се ровя ,за да получавам това обезщетение.Няма все да са ми ощетени децата!Например не получавам детски за тях,защото Брутната заплата на мъжа ми е висока.Тоя път няма да им се дам! Crossing Arms

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 82
здравей!може да си получиш обезщетението от 160 лв на месец,но ако си подадеш документите веднага след преместването,но тъй като ти си в майченство нямаш право на такова.или майченство или обезщетение.след като ти свърши майчинството ако още не е минала 1 година от преместването може и да можеш да си получиш остатъка за тази една година.една приятелка беше в същото положение затова сам осведомена.

Общи условия

Активация на акаунт