Отбиване на голамо кърмаче

  • 1 819
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 730
Здравейте мами кърмачки Hug,аз кърмя упорито дъщеря си,има кърма,но мисля,че вече е голямо дете за сукане(на годинка и три месеца е Simple Smile) и е време да я отбия,само че как ще стане номера НЕЗНАМ,много ми е мъчно да я отбия,защото й доставя толкова голямо удоволствие да сучи(и на мен Heart Eyes),а и само така заспива,нощем се пробужда 2-3 пъти и не иска нищо друго освен на мама цицката,мисля,че не е гладна,а просто се успокоява така и за секунди заспива Peace
Моля за съвети как да я отбия Hug

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Има различни начини и подходи - сама ще разбереш какво работи при твоето детенце.
Може би ще е удачно да започнеш с постепенно премахване на дневните кърмения,като тръгнеш от това, което изглежда по-малко необходимо и детето успява да се справи и без него (обикновено обедното).Нещата,които повечето мами намират за ефективни,са тактиката на разсейване - като под разсейване се има предвид да се предложи на детето някакво съвместно занимание с мама,което включва много обръщане на внимание,любима игра,гушкане,предлагане на някаква любима храна - изобщо всичко,което би проработило детето да забрави за кърменето в този момент.
Вечерното кърмене преди сън обикновено е най-трудното,защото детето е уморено и вечер си става точно бебе.Затова ритуалите преди сън са много важни - ако досега ритуалът е бил къпане и после кърмене до заспиване,е добре да се включат и други елементи според възрастта на детето - например четене на книжка,слагане на куклите да спят,песничка за лека нощ с галене по главичката и т.н.За някои семейства добър вариант е в ритуала на приспиване активно да се включи таткото или друг член на семейството(баба?),като така фокусът се измества и не е върху майката.Постепенно може да се подходи с намаляване продължителността на кърменето и повече наблягане на страничните дейности - например нежно махане на детето от гърдата,когато вече се кротне и започне да се унася,и продължаване с галенето и гушкането до заспиването му.Ако детето протестира,отново му се дава да суче и процедурата се повтаря,когато започне да се унася.Може да се наложи да се прави няколко пъти за едно приспиване,а ако детето се раздразни и започне на хленчи много - се оставя да суче.На следващия ден се повтаря - нужно е търпение и постоянство.Това се нарича прекъсване на асоциацията сучене-сън и отнема известно време.
Добре е човек да е наясно,че този процес е дълъг и е на етапи - ще има дни,когато всичко ще върви чудесно и други,когато детето упорито ще си настоява за гърдите и няма да приема нищо друго.Това е съвсем нормално и очаквано и не означава стъпка назад - затова трябва да се приема спокойно.Колкото по-малко натиск и категорична забрана усеща детето,толкова по-лесно ще приеме отбиването.Понякога то просто ще проверява дали все още му се разрешава да суче - не от истинска нужда,а от любопитство - и когато спокойният ти отклик го увери,че това е ок,няма да се вкопчва отчаяно и на всяка цена в сученето и нещата ще вървят по-бързо.
За някои майки такъв модел на отбиване не е приемлив,вижда им се твърде дълъг и трудоемък и предпочитат по-радикални и бързи начини - като оставяне на детето за няколко дни при баба или мазане на гърдите с нещо люто или неприятно на вкус.Тези методи обаче са рискови по отношение на доверието,което детето храни към майката - а и може да се окажат неефективни,тъй като много деца правят ясно разграничение и не искат да сучат,когато са при баба,но упорито си търсят,когато са у дома и не ги спира дори съвсем оскъдното след прекъсването количество мляко.
Какъвто и метод да се избере обаче е важно да се знае едно - нужно е отбиването от гърдата да бъде компенсирано с удвоено време заедно,с активно внимание и много физически контакт,тъй като за детето тези нужди не престават с края на кърменето - времето а гърдата е задоволявало голяма част от тях и сега трябва да се намери друга форма да бъдат покрити.

# 2
  • Мнения: 392
Много благодаря на Хедра за хубавото обяснение. Сега си давам сметка, че мойта "бебка" на 2г2м се опитвам да я отбия по много груб начин като й казвам просто в един момент, когато на мен не ми е удобно или ми е омръзнало кърменето "няма повече". Явно така няма да стане, пък и не е честно спрямо нея, тя си е още малка.
Как мислите майчета, разумни доводи дали минават при 2-годишните или пак с разсейване е най-подходящо отбиването?

# 3
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
едно по едно махаш кърменията, според мен / но те сигурно са малко/. И детето ще те рабере на къде го водиш. По интересно е последното кърмене и следващия ден, защото тогава трябва да кажеш "няма" и е малко странно усещане и за теб, но всичко някога свършва...
Ако се занимаваш с детето както обикновено и не ти е висяла на гърдите дълго, дори може да не ви се променя ежедневието.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 901
Здравейте мами кърмачки Hug,аз кърмя упорито дъщеря си,има кърма,но мисля,че вече е голямо дете за сукане(на годинка и три месеца е Simple Smile) и е време да я отбия,само че как ще стане номера НЕЗНАМ,много ми е мъчно да я отбия,защото й доставя толкова голямо удоволствие да сучи(и на мен Heart Eyes),а и само така заспива,нощем се пробужда 2-3 пъти и не иска нищо друго освен на мама цицката,мисля,че не е гладна,а просто се успокоява така и за секунди заспива Peace
Моля за съвети как да я отбия Hug

Здравей, beibi1!

Достатъчно е да прочетеш последните ми постинги в този форум, за да разбереш, че кърменето много ми тежи - и всичко идва от нощното кърмене. Няма да те занимавам с нашата история, но това което чета между редовете в твоята е,че ти просто си решила да отбиеш детето, без да имаш наистина основателни и тежки (в смисъла на "тежест", а не "сериозни") доводи за това. Колкото и да не се отнася за мен това в този момент, само ще ти кажа - ако детето наистина не ти тежи нощем или по което и да е време на деня със сукането си, не го отбивай! Много са примерите във форума за майки, които по една или друг причина са отбили децата си и после дълго им е било мъчно - не си причинявай това, ако за теб кърменето е било само удоволствие! Ако бебето ти наистина има нужда от това кърмене и се чувства спокойно, защо мислиш, че 1г 3 мес. е вече пределна възраст. Не травмирай детето, само ако ти смяташ, че е вече голямо. Какво ли не давам да мога да поспивам нощем и да мога на сутринта да кажа "тази нощ кърмих 5 пъти" (или 8, само да можех да ги изброя!!!), защото щом мога да кажа това, значи това е била една спокойна нощ, която макар и прекъсвана от много кърмене, е била достатъчна почивка и за двете ни. Просто ако бях майка на едно по-спокойно и не толкова темпераментно кърмаче, кърменето и до 3 годишна възраст нямаше да ми тежи.

Извинявай ако не съм разбрала добре постинга ти, просто ми се щеше и аз така оптимистично да звуча!   bouquet

# 5
  • Haskovo
  • Мнения: 150
beibi 1 защо ще отбиваш след като не ти пречи ,а и детенцето си иска още,ние сме почти на 2г.  и си се кърмим,преди заспиванията следобет и вечер,и аз преди около седмица бях решила че ще го отбивам ,беше за 4 дн. при майка ми но се отказах и си продължихме наново.Дожаля ми че го лишавам от кърменето,просто когато имам нужда от почивка се разделя ме за ден два и така хем си почивам от него ,хем не съм го лишила от кърмене(макар че и този момент ще дойде  Wink)

# 6
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
За баланс само, да не се почувстваш без основания за отбиване:
отбих малко след годинката, детето ходеше вече добре. Това беше предела за мен - дете, а не бебе или кърмаче и вече доста независимо. За мен кърменето го превръша в зависимо от мама без нужда. няма да ме гони да го кърмя/не че е лошо, просто не е за мен/  Simple Smile . Не е имало драми за детето, само тиха тъга по хубавите времена от моя страна, но не бих кърмила по тази причина до пълнолетие Wink. Има си време за всичко. И съответно край.
Въпрос на усещане и разбирания е - каквото чувстваш и искаш ти, стига да не травмира детето без причина - това е правилното решение!

# 7
  • Мнения: 3 089
хедра е обяснила пределно добре.
ако наистина си решила да отбиваш - действай!
ако обаче имаш дори малко съмнение, по-добре премисли пак нещата и дори изчакай малко!

# 8
  • Мнения: 3 161
След като и на двете страни носи удоволствие, защо е нужно да отбиваш? Знаеш, до 2 години се препоръчва от СЗО, че и после. Дали не ти влияе някой в посока отбиване? Не е ли по-важно какво мисли детето по въпроса? Напоследък във форума има много майки, които кърмят след годинката и изобщо не се притесняват. Не робувай на предразсъдъци.

# 9
  • Мнения: 2 959
...,но мисля,че вече е голямо дете за сукане(на годинка и три месеца е Simple Smile) и е време да я отбия,....
Beibi1, а кой мисли така, Ти ли? Ако Да, тогава дерзай по насоките на Хедра, едва ли към тях някой може нещо да допълни.
Но ако Не, защо тогава искаш да разрушиш едно взаимно удоволствие. Неизбежно скоро и това ще стане. Ако на някоя от двечките Ви със Симонка удоволствието изчезне, тогава спирай, но в противен случай защо искаш да ощетиш детенце и да го лишиш от един приятен и успокояващ момент на кърменето?! Peace Дечицата така бързо растат... Hug

# 10
  • Мнения: 730
Благодаря ви милички  bouquet,знаех си,че тук ще намеря отговори на много от въпросите си,както винаги Hug
Ами аз по принцип я кърмя само вечер(през деня изобщо не се сеща за това Peace) след супичката и преди заспиване и нощем се буди по 3-4-5 пъти различно,онази нощ даже нито един път не се събуди,и това,че се буди изобщо не ми ТЕЖИ,просто всички около мен без мъжа ми са твърдо против това(за моя радост бабите не ми се месят Grinning,но приятелки,познати и тем подобни,даже леко ме се подиграват Crossing Arms и казват,че не съм добре,как може да я кърмя още,била много голяма,много ме съжалявали,че се мъча така ooooh!,и още куп изречения от този сорт),но всъщност кой ги пита newsm78,защо пък изобщо се влияя от хорското мнение,всеки сам рещава кое е най-доброто за детето му bowuu
Още веднъж благодаря за подкрепата и .............продължавам да съм в отбора на кърмещитеnewsm10

# 11
  • Мнения: 3 161
Поздравления! Щом и таткото е на ваша страна, какво те засягат останалите?

Или им покажи мястото и демонстративно си кърми и в тяхно присъствие, или, ако не желаеш да ги предизвикваш, кажи, че си отбила, пък си прави каквото чувстваш, че е най-добре за теб и детето. Помни, че продължителното кърмене е добро и за теб - намалява риска от рак на матката и гърдата, а това не е за подценяване.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 121
На мен много ми тежеше нощното и след намесата на таткото прекратих нощното кърмене, а тя почти не се буди вече. Но през деня си я кърмя и поне до 2та годинка ще е така. Майка ми малко ми дудне, че е голяма, 1-2 приятелки и те като твоите "Ох, горката, айде прекрати, че да си починеш малко", но данък обществено мнение не плащам!  Crossing Arms Здравето и удоволствоието на детето ми са най-важни!

# 13
  • Мнения: 730
Поздравления! Щом и таткото е на ваша страна, какво те засягат останалите?

Или им покажи мястото и демонстративно си кърми и в тяхно присъствие, или, ако не желаеш да ги предизвикваш, кажи, че си отбила

Мерси,изобщо няма да се съобразявам с тяхното мнение,да не ми дават наклон в живота,а и не са ми от най-близките приятелки,така,че слабо ме вълнува какво мислят по въпроса Crossing Arms
Важното е,че на нас двечките със дъщеря ми ни доставя огромно удоволствие и много ще ми липсва като я отбия Sad,но ме е страх,че колкото по-голяма става,толкова по трудно се отбива,вие какво мислите по този въпрос Thinking

# 14
  • Мнения: 730
emem,а ти колко време си кърмила и как отби ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт