Монетата имала две страни ...

  • 5 545
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 045
 Такааа. След като изчетох всички страници по темата за блъснатите бебенца се зачудих защо все някой друг ни е виновен  Rolling Eyes Мен също ми е много мъчно и за двете душички  Sad
 НО ! Аз освен че съм майка , съм и шофьор.  Редовно гледам някоя майка , чакаща да пресече си е смъкнала количката на платното а тя на тротоара  Shocked Е тва кво е ? Или две , които говорейки си помежду си изобщо даже и не поглеждат а просто си бутат ooooh! Да не казвам на какви кръстовища се опитват да минават между колите и въобще не им пука че някои са засилени  от ляв завой примерно и наистина не ги виждат .... Аз лично съм виждала и мои познати които пресичат така и на въпроса какви ги вършат отговора е " Ми ще спре бе , де ще иде ? "  #Crazy Ще спре ама къде ??? Дайте да погледнем реално на нещата и да не обвиняваме само шофьорите . Не защитавам никой просто истината е такава  Crossing Arms

# 1
  • Мнения: 46 437
Милсех да пусна такава тема, но не посмях, признавам си, момента е наситен с емоции и все пак сме майки на първо място, естесвено е да се поставим на мястото на тази жена  Confused

Но си права, поведението на пътя е еднакво и на пешеходци и на шофьори, въпрос на възпитание. С очите си съм виждала как автобус с туристи спира пред хотел, всички слизат и автобусът маневрира, за да си тръгне, шофьора се показа целия от прозореца, огледа добре, всички минаващи спряхме и той започна, в това време се появи една жена с количка и се набута зад автобуса, щеше да притисне количката м/у него и циментови саксии с цветя, но всички се развикаха. Е, това не го разбирам, да видиш и да се хвърлиш с количката напред, да почерниш и твоя живот и този на шофьора  Confused

# 2
  • Мнения: 1 150
 Опитвам се всеки ден по 5 пъти най-малко да предека булеварда до нас, на пешеходната пътека. Не си позволявам да пресичам на места без обозначения. Е как пък един не спря да ти направи път бе, ми аз ще си остарея, ако седя да чакам. Та така, единствения ми вариант да пресека е, като дърпам количката зад себе си и вървя смело на пред, молейки се някой да ме ни отнесе.
Факт е, че никой не се съобразява с другите. Заобикалям за да стигна до пешеходната пътека, защото някоя девойка предимно (точно на ъгъла има фр. салон), не е могла да се паркира където трябва и за по-лесно е спряла на пешеходната пътека. Както и да е.
Искам да кажа, че и добро желание да имаш, да пресичаш където трябва, никой не ти прави път, никой не се съобразява с тебе, даже ми се е случвало и газ да дадат за да не мога да мина.

Та какво за шофьорите сега.
Имаш книжка, предполага се, че знаеш правилника.
Ок.
Значи, трябва да се спира на стоп линията на светофара, да ама кой го прави, пресичам и навлизам в платно с движещи се автомобили, защото няма друг избор.
Ами  по правилник пешеходеца е с предимство, ако не се лъжа. Ако не съм права поправи ме.
Ако не се тръгне точно в момента в който светва жълто, няма да стигнат там където са тръгнали сигурно, да не говорим, че повечето точно на тази всетлина спират.Аха да спрът и се сещат да тръгнат.
Права си.
Нищо лично, просто си излях яда.

# 3
  • Мнения: 4 371
Днес излизах с количката. Ами вместо предпазлива, аз съм станала параноична Confused

Има шофьори и шофьори. Мен ме е яд, че ме виждат на пешаходната пътека с количката и се правят на приятно разсеяни. Тези са за убиване Crossing Arms Но има и доста непредпазливи пешаходци.

Аз ако имам възможност да спра, винаги го правя. Особено на майка с дете, защото се поставям на нейно място и знам какво е.
Днес пък един льольо с бус прави десен завой и спира там, където ние трябва да се качим с тротоара. А аз пресичам от отсрещната страна на зелено. Да ни беше изчакал. Погледнах го злобно и го наредих, а той ме гледаше тъпо Tired

# 4
  • Мнения: 583
истина е, че и шофьори и пешеходци сме виновни за всичко, което става по пътищата ни! аз съм и от двете страни и трябва да призная, че за мен е цяло чудо, че всеки ден няма по дозина убити по пътищата само в софия.като пешеходец с количката няколко пъти са щели да ме блъснат по улицата, защото или няма тротоар или е пълен с коли. като шофьор съм щяла да блъсна хора затова, че са излизали между колите, тичайки за автобуса или трамвая. и аз съм правила грешки и от двете страни. като цяло мога да кажа, че и тук си личи ганьовския ни манталитет. аз за себе си го усетих, когато бях в западна европа.дълго се чудех защо след като си стоя просто с единия крак на тротоара, с другия на шосето колите спират и накрая се усетих/а аз просто си стоя там и чакам за среща/ Embarassedстана ми безкрайно неудобно, че спирам цяла колона заради моето невежество-тук отдавна не ми прави впечатление/за съжаление/, че дори с количка на пешеходна пътека трябва да чакаш просто да не идват коли.

# 5
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Сега, по правилник в града не се кара със скорост над 50 км/ч.
Колите е редно да бъдат изправни, а не трошки, които вървят на късмет и то не е известно чий.
Пешеходец с вдигнат крак на пешеходна пътека е знак за автомобилите да спрат. За майка с количка или инвалид считам, че не е въпрос на коментиране.
На червено не се минава.

Дори пешеходецът да пресича на неправилно място, необмислено, опасно и пр, то този с автомобила трябва да следи, защото знаете приказката за камъка и яйцето. И има разлика между 80 км / ч и 45 км/ч, нали?

Движението по пътищата е въпрос на двустранна култура и стриктно налагане на глоби, а също така и стоп на корупцията сред катаджиите. Също така съществува и голяма изнервеност в хората, която избива в лудо, необмислено, нервно, бързо каране, свързано с нарушаване на всякакви правила за движение или пресичане на улица в амок.
Да, като си взех книжката, мъжът на гишето каза: "Гроб врата няма"

# 6
  • Мнения: 9 990
Сега, по правилник в града не се кара със скорост над 50 км/ч.
Колите е редно да бъдат изправни, а не трошки, които вървят на късмет и то не е известно чий.
Пешеходец с вдигнат крак на пешеходна пътека е знак за автомобилите да спрат. За майка с количка или инвалид считам, че не е въпрос на коментиране.
На червено не се минава. Дори пешеходецът да пресича на неправилно място, необмислено, опасно и пр, то този с автомобила трябва да следи, защото знаете приказката за камъка и яйцето. И има разлика между 80 км / ч и 45 км/ч, нали?

Движението по пътищата е въпрос на двустранна култура и стриктно налагане на глоби, а също така и стоп на корупцията сред катаджиите. Също така съществува и голяма изнервеност в хората, която избива в лудо, необмислено, нервно, бързо каране, свързано с нарушаване на всякакви правила за движение или пресичане на улица в амок.
Да, като си взех книжката, мъжът на гишето каза: "Гроб врата няма"

Тъй че, пресичайки на зелен светофар, дяснозавиващата кола е длъжна да спре и да пропусне пешеходците-най-елементарно казано, а не да те качва на капака и да ти се карат после, защо си го изкривил.

# 7
  • Мнения: 2 431
Доколкото разбрах трагедията в Стара Загора е станала, защото камионът е тръгнал на скорост. Като шофьор съм категорично против такава маневра, която не се учи в курсовете, а после ти я показват роднини и приятели, които уж са добри карачи. За мене обаче това означава да нямам контрол над МПС-то и вече 10 години никога не съм си позволявала това. Чудо голямо да спестиш капки бензин за сметка на детски живот. Чак не ми се пише повече. А като се сетя, че утре е Първи юни и си представя как колите пак ще фучат и понеже имат електромери на акумулаторите няма да са със запалени фарове...

# 8
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Тъй че, пресичайки на зелен светофар, дяснозавиващата кола е длъжна да спре и да пропусне пешеходците-най-елементарно казано, а не да те качва на капака и да ти се карат после, защо си го изкривил.
Точно такъв е моят случай от съседната тема #Cussing out

# 9
  • Мнения: 1 120
Сега, по правилник в града не се кара със скорост над 50 км/ч.
Колите е редно да бъдат изправни, а не трошки, които вървят на късмет и то не е известно чий.
Пешеходец с вдигнат крак на пешеходна пътека е знак за автомобилите да спрат. За майка с количка или инвалид считам, че не е въпрос на коментиране.
На червено не се минава. Дори пешеходецът да пресича на неправилно място, необмислено, опасно и пр, то този с автомобила трябва да следи, защото знаете приказката за камъка и яйцето. И има разлика между 80 км / ч и 45 км/ч, нали?

Движението по пътищата е въпрос на двустранна култура и стриктно налагане на глоби, а също така и стоп на корупцията сред катаджиите. Също така съществува и голяма изнервеност в хората, която избива в лудо, необмислено, нервно, бързо каране, свързано с нарушаване на всякакви правила за движение или пресичане на улица в амок.
Да, като си взех книжката, мъжът на гишето каза: "Гроб врата няма"

Тъй че, пресичайки на зелен светофар, дяснозавиващата кола е длъжна да спре и да пропусне пешеходците-най-елементарно казано, а не да те качва на капака и да ти се карат после, защо си го изкривил.
Това последното е едно от най-често нарушаваните правила.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 227
Две са страните, да ... Въпросът е да внимаваш независимо от коя страна си. Наскоро един млад господин, може би баща ми се спъна пред колата, излизайки от огромната тълпа чакащи на червено пешеходци, ей така, както си чака се навря сред колите, за късмет се спъна пред моята. Мислех си, че иска да се самоубива #Cussing out Ако бях мъж, сигурно щях да го пребия, честно ...  #Cussing out Важното е, че успях да го заобиколя, да се размина с ударена броня от таксито отзад и много псувни естествено и шок. Пешеходците щяха да го набият вместо мен, аз бях неадекватна, просто отбих и се наревах ...
Отдавна не съм с количка, предимно съм шофьор. Гледам да спирам ВИНАГИ на пешеходна пътека, да намалям където знам, че има хора. Редовно ме освиркват по Ал. Малинов. Не ми пука. Една случка преди няколко дни ме изуми: булевард пред училище, тамън се събират абитуриентите. Аз, естествено, карам на първа, едва, едва ... На отсрещната страна спрели абитуриентските коли, останало е едно (от моята страна) платно. По едно време гледам отсреща една майка, с детето си в столче за кола ми маха ядно - минавай (спрелите коли са от нейната страна, така че аз съм с предимство). След малко чувам: "Аре маааа! Докога шЪ те чакам? Не виждаш ли, че на детето му е жега, ма! Тия кво ми се мъкнат такива??? Минавай бееее, ще избЕгат!"   #Crazy  #Crazy
Ха сега: ами да взема да сгазя няколко деца (е, деца, абитуриенти, не малки, но все пак деца), за да й дам път??? Всички сме били абитуриенти - ми на тях им е празник. Половин минута мога да прежаля да минат ... Отговорих й с усмивка. Тъжното е, че изрече това пред детето си...  Та, такова ни е мисленето: аз да съм добре, какво ме интересуват другите. Ако съм с количка - да ми спират. Ако съм с кола - мачкам???
И единствения начин да ни "оправят" е ГЛОБИ. Големи. Както в Европа: камерки където се сетиш.  Имат ограничения от 10 км/ч! И стават невероятно красиви снимки ако ги качиш повече от 12 - 13 км/ч. Взимаш си ги срещу 80 - 100 - 200 евро. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ти ги взимат. А не както е тука, да искам да си платя акта и да не могат да го намерят! Така и не мога да си ги дам тези 20 лв... вече 2 години. Опитвах в КАТ и в данъчното - не го намериха!
А, да, и глоби за пешеходци. Големи. Точно колкото и за шофьорите. И особено за родители, които пресичат с децата си на червено ... (няма какво да си говорим, на мен ми се случват редовно такива гледки, застанете за около 30 минути на светофара на Красно Село примерно и започнете да броите ... статистиката е трагична). Та .... Пенелопа, не се знае дали светофара е бил зелен и за пешеходци. Не го оправдавам, напротив, шофьорът винаги е виновен.
Освен това мен пък ме дразни особено това разделение на колите на трошки и нови. Аз карам 12 годишна кола, не бих я нарекла трошка, в нея возя детето си... Но тази сутрин една "мацка" с ново Пежо ме изпревари на Околовръстното отдясно! Щото е с нова кола. Засичат, махат, псуват, това странични огледала за нищо ги нямат, тръгваш да изпреварваш, а те го взимат на чест и дават газ .... Все защото са с нови и хубави коли ... И напоследък все "мацки" ги правят тези неща. На много от колите има лепенки за дете в колата и/или детски столчета ....
И другото: аз карам по еднакъв начин в България и в чужбина (случвало ми се е на няколко пътии не само в Европа) и не съм на принципа: "Абе зарежи го културното каране ти! Тука така се прави, иначе не можеш да минеш..." Ми не, мога да мина. И минавам. Просто излизам 10 минути по - рано. И не си мислете, че в чужбина няма задръствания, дори нашите песен ще ви се сторят...

Та, извинявайте за дългия пост, ама от нас си зависи ... и монетата наистина има две страни.

# 11
  • Мнения: 3 575
Винаги като карам ужасно ме е страх от такива невнимателни пешеходци, защото не дай боже, ако нещо стане шофьора е виновен.

Има възрастни решили да се самоубиват, пресичайки голямо кръстовище на диагонал или директно Цариградско,
има патки, които си мислят, че всички трябва да спрат и да им правят път, щот са много красиви
има такива, за които е въпрос на чест да изтичат на червено
има дечица, които излизат на платното ненадейно или зад някой потеглящ рейс /преди време брата на мъж ми беше ударил така детенце, без да има вина, добре че то се оправи, но той много тежко го изживя/
има .............какво ли не още

И във всички тези случаи виновен е шофьорът, а не пешеходецът!

# 12
  • София
  • Мнения: 6 767
Абе за другите не мога да гарантирам, но аз си пазя детето, пресичам винаги на зелено, когато мога карам количката по тротоара, обаче понякога Е НЕВЪЗМОЖО, защото няма къде да мине количката от паркирали коли. И понеже много добре знам, че на двете блиски кръстовища до нас най редовно коли карат на червено /бул.Сливница преди моста за Люлин/. И понеже съм го казвала това на мъжа ми поне 20 пъти, за да внимава и той и да гледа внимателно, нищо че пресича на зелено, той май не ми вярваше, докато не го видя с очите си, как ние с количката и с още поне 5 човека пресичаме, и на средата на пешеходната пътека на 10 см от количката префуча един джип. Повярвайте ми, че ако имаше пистолет, щеше да го използва. ако си говорехме, а не гледахме внимателно щеше да ни отнесе като стой та гледай! #Cussing out  И това се случва поне веднъж седмично на тази пешеходна пътека и то за очудване не от страната на моста, където се предполага, че колите може да са засилени и да не могат да спрат, а от обратната страна, от посока Константин Величков към моста.
Така че не ми говорете за майките.

# 13
  • Мнения: 1 629
Така е, пешеходците са много зле, също така! Всекидневно крещя на някоя баба/дядо не виждали светофар през живота си, явно, да не пресичат на червено. Не им е лесно на шофьорите, и аз съм такава и ме е страх да карам в града, заради 'колегите' и пешеходците-камикадзета. Работата е на КАТ, на инструкторите и на родителите, които възпитават и шофирайки.

# 14
  • Мнения: 667
Моята дъщеря е 2-ри клас и още я водим на училище. Страх ме е да я пусна с някоя приятелка сама точно заради ужасното поведение на шофьорите. До нашето училище има пожарна и легналият полицай там е много малък и всички коли профучават с дост овисока скорост.
Аз също съм шофьор и също съм виждала деца да пресичат бягайки иззад някой автобус. А защо има спрели коли около пешеходната пътека и по този начин скриват децата и от другите преминаващи коли, а и за децата няма видимост.

Наш дълг е да опазим децата.

Ама наистина има и ужасни пешеходци.

Май ни е ниска културата.

Общи условия

Активация на акаунт