Детето ми е с фациалис!

  • 48 905
  • 91
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8
здравейте мили мами!
незнаех каде точно да напиша проблема си,дано съм на правилното място.дъщеря ми се роди доста трудно и 2 дни след раждането установиха 4е има пареза на фациялис от ляво.засегнати са и трите клона.от 7-мия ден тръгнахме по доктори,но непопаднахме на такъв,който е имал подобен случай досека с новородено.Обяснението им беше,че вероятно е била притисната в утробата,или при издърпването са и притиснали главата.Пропуснах да спомена 4е беше със счупена ключица и хематом на главата-с 2 думи-травматично раждане.
Започнахме физиотерапия от 20-тия ден.Отна4ало само масаж,а след месеци и електростимулациа и йонофореза с невалин.Правехме й трансфонтанелна ехография,ЕГ,ЕМГ И ЯМР.
Първите месеци бях много зле психически,по късно започнах да вярвам че има подобрение.Педиатърката ни също го забеляза.И така физиотерапията продължи докато дъщеря ми навърши 9месеца.Тя е доста буйно и жилаво дете и просто не беше възможно пове4е да й се правят каквито и да било процедури.Сега малката ми принцеса ще навърши 2-год(след 2 мес) и се притеснявам че времето минава,а аз нищо не съм предприела,незнам вече каде да ходим и какво да правим.Ние сме от Стара Загора,водили сме я в Пловдив и София на разни уж специалисти,но не ни обърнаха голямо внимание.Вси4ки казват 4е би трябвало да се оправи,но уви-това не се случва.
Когато стои спокойно нищо не се забелязва,но когато се усмихне личи.
Надявам се да ми пишете,ако сте чували или имате подобни проблеми.Благодаря предварително

Последна редакция: вт, 29 апр 2008, 04:37 от iskrica_nadejda

# 1
  • Мнения: 997
 Добре дошла vikiana, разбира се, че си на точното място   bouquet
Много съжалявам да прочета за проблема на детенцето ти. Не знам нищо за това заболяване. Но винаги ми става много мъчно когато чуя за проблем предизвикан от раждането Cry

# 2
  • Мнения: 313
Само една идея - ходили ли сте при лицево-челюстен хирург...Мога да ви препоръчам един, за който съм убеден, че е от най-добрите в България. Д-р Желю Димов, завеждащ лицево-челюстна хирургия в Пирогов.

Всъщност въпросът ми е тъп - най-вероятно сте ходили...но поне името може да ви е от полза.

# 3
Здравей vikiana,за съжаление аз също незная нищо за тази болест,дори преди малко се опитах да проуча каква е и дали има положителено подобрение на детенцето след време,но за съжаление не ми се отваря никакъв сайт.Моето дете беше със фибрилни гърчове(зная,че е съвсем различно),но ако ще те успокои ги израстна...Желая ти и при вас резултата да е положителен и ако открия нещо подходящо като информация и специалисти ще ти пиша.Бъди силна!

# 4
  • Мнения: 2 531
и моя син се роди травматично, имаше пареза на плексус брахиалис и на н. фациалис. Пиеше дибазол и вит. В , нивалин.Физиотерапия не ни е правена. Парезата на ръката отшумя още в род.  дом. А за фациалиса по късно коментираха че е с криво плачеща уста. И до сега е леко увиснало при ,рев, но  не е нещо особенно. Laughing

Последна редакция: чт, 01 юни 2006, 17:18 от veni-b

# 5
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Здражей Викиана, има и рехабилитация, която се пражи на лицето за мускулите, прави се и от кинезитерапевти и има и един вид, които се прави от логопеди, но след точно уточняване от невролога. В лисево-челюстната хитургия до колкото знам не могат да поправят нерва, а само козметично външно да не си личи, ако има нещо. Така че попитай вашите рехабилитатори или невролога. В болницата за ДЦП в София, д-р Радославова също има опит с фациалиса

# 6
Здравейте Викиана.

При пареза на н.фациалис основно се прилага физикална и рехабилитационна медицина и евентуално медикаментозна терапия.  Лицево-челюстен хирург няма да Ви свърши никаква работа.
Най-голям е ефекта от рехабилитацията през първите 6 мес., когато и физиологичната реинервация е най-силна. Прилагат се: физиотерапия - магнитно поле, електрофореза с нивалин, пимадин, електростимулации, топлинни процедури; кинезитерапия - активни упражнения, масаж, подпомогнати упражнения; хипербарна оксигенация; медикаменти. рядко се прилага и иглотерапия, която е с относителен ефект.

Добре би било да се свържете с лекар-невролог и лекар-физиотерапевт, които да организират комплексното обслужване на детето с медикаменти и физиотерапия. Процесите на възстановяване, като скорост и обем, намалямат с покачване на възрастта и понякога не се стига до пълно подобрение.

Желая Ви успех.

д-р Ив.Чавдаров
www.cpcentresof-bg.com

# 7
  • Мнения: 686
Ако някой знае каква е разликата между централен и периферен фациалис да пише.Може ли да се излекува ако е по рождение и ако детето е навършило 2годинки.Дали не е късно?
Какво лечение се прилага?

# 8
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
парализата на лицевия невр може да се терапевтира от кинезитерапевт, по направление от невролог, след това е добре детето да се консултира и от логопед, заради възможни проблеми с говора и храненето. Предлагам да попиташ в темата за консултации с дцп - парализата на н. фациалис няма нищо общо с ДЦП, но там можеш да получиш по-компетентно обяснение
ето в този линк http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19977.0

# 9
  • София
  • Мнения: 798
Здравей Вяяра

Парализата (периферна - най-често от простуден характер или централна, която при бебета може да е вродена или по-рядко белег и на други отклонения в дейността на мозъка) на лицевия нерв се лекува комплексно от лекар невролог и лекар по физикална и рехабилитационна медицина в зависимост от фазата на заболяването - остра или хронична. Кинезитерапевтът е само изпълнител на назначение от лекаря специалист по ФРМ.
Добре би било детето Ви да го прегледа лекар-невролог, евентуално детски невролог (доц.Божинова от детска неврологична клиника на 4-ти километър) след което да се реши от какви интгервенции има нужда.

Успех

# 10
  • Мнения: 686
Благодаря за информацият.
Водих я на преглед при детски невролог,който ми каза ,че това е централен фациалис и не може да се лекува.Каза че ще и остане като козметичен дефект-при нея изкривяването е на устата и се забелязва при смях и когато плаче, в спокойно състояние не си личи.Забелязах го когато беше на 5,6месеца,но мисля,че и е по рождение.Понеже ми се стори че докторката не ни обърна сериозно внимание,я заведох при друг невролог не детски (живеем в В.Търново и доколкото разбрах има само един детски невролог).Другата невроложка беше категорична че това е периферен фациалис и че ще се оправи.Спомена за игло терапия,но детето още било много малко за това,каза да и давам бирена мая(незнам каква връзка има с пареза на нерв),и ми показа как да
масажирам място.
Ако някой знае дали може с ток или по някакъв друг начин да се лекува това,да пише.Страхувам се че след време ефикасноста от лечение ще е по малка,не искам да съжелявам ,че не съм направила всичко възможно.
Педиатри при които съм я водила смятат че се превземам ,казват че не си личи толкова и колко е хубава и сладка и че там и бил чара.

# 11
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
 Vqqra, знам колко е сложен проблемът с намирането на добър детски невролог в градовете извън София  Sad

  Ето защо бих те посъветвала да послушаш д-р Чавдаров и да заведете детенце на преглед в София, доц.Божинова наистина е добър специалист. Ако искаш, ще ти пусна и нейни координати.

 

# 12
  • Мнения: 686
Благодаря ти bim-bam!
Ще трябва да отидем до София.Прати ми координатите на доц.Божинова.

# 13
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
ДоцБожинова:
Дeтска Неврологична Клиника - УСБАЛНП "Св.Наум"
Цариградско шосе ІV км.
02/  9702 231

Най - добре си запишете час предварително.
Успех!

# 14
  • Мнения: 112
здравей,
Имам няколко случая с фациализ на мои близки и всички те са с различен "причинител".
Сестра ми, която на 12 години прекара инсулт имаше фациализ поради инсулта - оправи се на 90 % .При смях или плач или притеснение се вижда. Иначе не. Хората не го забелязват
На баба ми брат получава фациализ от продължително излагане на вятър - бил е малък и си е държал главата през прозореца на влака, докато е пътувал. И на него му личи при описаните по-горе настроения.
Докато сестра ми лежеше в клиниката на 4-ти километър имаше момиченце, което имаше лицев фациализ - правеха му иглотерапия - но докато бяхме там нямаше подобрение. И неговото беше от надухване - или се предполагаше, че е от това.
Заведи детето при специалист, зада не се окаже симптом на нещо по-сериозно. Искренно се надявам да ти кажат, че си "превземка" и й няма нищо.  Hug  bouquet
Поздрави, Цвети

Общи условия

Активация на акаунт