въпрос за развода???

  • 2 308
  • 9
  •   1
Отговори
Здравейте!
Искам да попитам колко струва един развод и другият ми въпрос е - ако аз и съпругът ми сме дарили апартамента на детето ни може ли след развода съпругът ми да развали договора за дарение, детето ми може ли да продаде апартамента и кой ще остане да живее в него /детето живее на друга място/!

# 1
  • Мнения: 68
Щом сте дарили апартамента на детето си, ако то е пълнолетно може да го продаде.Вече направен договор за дарение не може да се разтрогне

# 2
аз мисля, че може да се продаде, но дарителите запазват право да живеят в апартамента и новият собственик не може да ги изгони

# 3
  • Мнения: 357
Най-добре се консултирай с адвокат, защото аз не съм убедена, че договора за дарение неможе да се разтрогне. Дарителите запазват правото си да живеят в апартамента, ако има клауза в договора за право на ползване, ако не - детето може да ви изгони и двамата, ако пожелае. Тая материя е доста хлъзгава, така че намери си добър адвокат, за да си подготвена.
Лично на мен развода ми излезе около 200 лв., но зависи от хонорара на адвоката.
Желая ти успех!

# 4
  • Мнения: 843
Цитат
аз мисля, че може да се продаде, но дарителите запазват право да живеят в апартамента и новият собственик не може да ги изгони
не е така! В момента в които е сключен договора за дарение, собственик става дареният и напълно разполага с имота си, няма значение кои са му дарителите.
Това го знам със сигурност, защото ми беше дарен имот преди месец
Дарение се разваля.  каквото и да сте се договорили. Покупко- продажба- не.

# 5
  • Мнения: 2 792
 Апартамента е собственост на детето,  ако той е малолетен или непълнолетен продажба може да има само ако ти и съпругът ти, като негови настойници се съгласите.
 Договорът за дарение, като едностранна сделка не може да бъде развален, дори и да се търси унищожаемост на този договор, без твоето съгласие не може да стане (доколкото разбирам от поста със съпруга ти сте били съсобственици), разводът няма нищо общо с дарението.
 В Тарифа № 1 са посочени държавните такси по дела за развод+ хонорар за адвокат, не мога да говоря с точни цифри, тук зависи кой ще наемеш.
   Кой ще остане да живее в апартамента е въпрос на, който е не възможно да се даде отговор  Crazy.

# 6
Цитат
аз мисля, че може да се продаде, но дарителите запазват право да живеят в апартамента и новият собственик не може да ги изгони
не е така! В момента в които е сключен договора за дарение, собственик става дареният и напълно разполага с имота си, няма значение кои са му дарителите.
Това го знам със сигурност, защото ми беше дарен имот преди месец
не си права- ако има клауза в договора, че дарителите си запазват правото да живеят в апартамента докато са живи не може да бъдат изгонени

# 7
  • Мнения: 2 792

 Дарение се разваля.  каквото и да сте се договорили. Покупко- продажба- не.
След като дарението е било прието, се прехвърля собствеността, това е едностранен акт и няма основание за оспорване на база договероност, т.е. аз решавам да надаря(подаря) на някой нещо (движимост или недвижимост), той казва да съгласен съм и точка изчерпва се въпроса.

# 8
  • София
  • Мнения: 7 097
След развода, съпругът ти не може да развали договора за дарение.
Детето ти може да продаде апартамента, след като стане пълнолетно.
В апартамента може да остане да живее детето със законния си настойник, определен от съда /вероятно ти/. След развода ти можеш да продадеш апартамента, но само след разрешение на съда, а съдът няма да издаде такова решение. Ако е преди развода пак е същото, само че от страна и на двамата с мъжа ти се иска разрешението. Съдът гледа интересите на детето и затова няма да издаде такова разрешение.
То затова като се прехвърля на дете се мисли хубаво преди това... Wink

# 9
  • Мнения: 4 965
Няма смисъл да цитирам Кифлата, защото 100% е права.
Само ще доуточня нещо, понеже до скоро и аз бях собственичка на дарен имот и го продадох преди няколко месеца:
1. дарението не може да се разваля, защото е едностранен доброволен акт от страна на дарителя;
2. апартаментът може да бъде продаден - ако детето е пълнолетно може да прави с него, каквото реши; ако не е навършило пълнолетие, продажбата извършва със съгласието на родител/настойник;
3. ако има клауза, че дарителят може да живее в имота, за да бъде продаден, трябва изрично писмено съгласие, което се дава пред нотариуса, който ще изповяда сделката (ако няма такова съгласие, дори и да бъде продаден апартаментът, дарителят може да живее в него до смъртта си).

В случай, че апартаментът не бъде продаден, в него имат право да живеят и дареният, и дарителите. Щом детето живее на друго място, трябва да се договорите при споразумението за развод, но детето остава собственик и може (или съответно, настойникът му) да решава какво да прави с имота.

Общи условия

Активация на акаунт