Първият изпит на дъщеря ми...

  • 1 236
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 768
...беше днес, и сега съм със смесени чувства. Детето се справи, не мога да я упрекна. Но и не блесна с нестандартни отговори на събеседването. Една позната сподели, че се удивили от сина и, поздравили я за доброто възпитание и обучение. Излезе, че аз не се занимавам достатъчно с моето дете. Майка ми ме успокоява, че детето е будно и нямам повод за притеснение, но чувството за вина ме мъчи...

# 1
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Не се впрягайте. Има хора на които децата са "най-велики". Просто не ги слушайте. Гледайте си своето и дори го похвалете, колко добре се е справило.

# 2
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Ти сериозно ли? Защо такова съмнение в дъщеря ти и то толкова рано? Тези изпити на тази възраст според мен са доста глупаво нещо, което може да обърка някое дете сериозно.  Crossing Arms Какви знания са натрупали, че да ги изпитват, глупости на търкалета.
А за сина на приятелката  Mr. Green, предполагам и ти всяка сутрин се удивяваш на детето си и всеки го прави, просто някои предполагат, че това се случва и с останалите. Като песимист не бих тръгнала да се впечатлявам от дете на такава ранна възраст по горните причини за изпитите.

# 3
  • Мнения: 544
Ета,първо поздравления, че се е справила успешно на изпита  bouquet!
А това за оценката на знанята ще проличи по-нататък,все пак какво обучение са имали децата ни на тази възраст?!
А чувството на вина, дали е добър родител мисля,че почти всеки го е изпитвал/аз лично често си задавам този въпрос/.Е,стараем се,а дали сме, времето ще покаже bowuu

# 4
  • Мнения: 2 768
Оф, ако ви кажа за какви въпроси иде реч, сигурно ще стане смешно  Laughing Разбирам, че искат да видят начина на мислене на децата, ама чак пък на такива въпроси?!
Та значи първият беше "защо казваме, че петела пее?", после "а какво друго прави петела?" и "кой пее?"
Е на втория и аз ще се затрудня, честно! Какво друго прави петела, освен да "гони" кокошките? Кристина каза, че снасял яйца  Mr. Green и започна да разказва, как в едно филмче едно петле избягало от майка си. ей това направо ме закопа
Вчера питали "защо казваме, че снежинките танцуват?" и "защо казваме, че влака лети?"

Ти сериозно ли? Защо такова съмнение в дъщеря ти и то толкова рано?

Там е работата, не се съмнявам в дъщеря си, а в себе си, като добър родител, каквото и да означава това Confused

# 5
  • София
  • Мнения: 39 718
Не се съмнявай нито в себе си, нито в щерката, а най-вече да слушаш какво говорят другите.
Всеки може да изкара даже и посредственото си дете - гений. За нас - децата ни са си добри Simple Smile
Нагушкай малката принцеса и хич не се депресирай   bouquet
Сигурно още много хвалби за чужди деца ще чуеш.

# 6
  • Габрово
  • Мнения: 336
Малко не разбрах защо се чувстваш виновна  Thinking Нестандартното мислене не е свързано с времето на занимание с детето, даже си мисля, че е обратното. Колкото повече се занимаваме с детето, толкова повече го вкарваме в нашия канален ред на мисли. И кое е по-важно - детето да е обучено, когато отива на училище или да си е изживяло детските години в игри  1swing  smile3540  Майка ти най-вероятно е права. smile3521

# 7
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Туй са някакви изумени дивотии. Петелът не пее, кукурига, слава богу и първи клас нямаше да изкарам.
Аз съм нафталинена и смятам, че е важно да се научи да чете, да смята, а оттам ще й се открие нов свят и сега й е моментът. Не се самообвинявай за нещо, което няма смисъл. Дете е било контактно, разговаряло е свобдно, какво повече на тази възраст-да смята Гаусово разпределение.
сигурна съм, че си се занимавала достатъчно с дъщеря си, както съм сигурна, че и въпросът "Защо казваме, че петелът пее" въобще с нищо не показва някакво мислене, а и на тази възраст, според мен е много рано за изводи.

Последна редакция: нд, 04 юни 2006, 07:51 от Франзела Калина

# 8
  • Мнения: 1 629
Я, стига! Разбира се, че си добър родител. Всеки път се ядосвам на тестовете в едно училище, май  за същото става дума, но не е това темата. Щерка ти е отговорила чудесно, можеш да се гордееш и с нея и със себе си Grinning

# 9
  • Мнения: 2 839
Не приемай теста на Криска като изпит за възпитанието което си и дала! Дано ви вземат, та ти да се успокоиш. Иначе къде ще е по-добре за детето никой не може да е сигурен отсега с тая наша лабава образователна система. Ама за твое успокоение ще е добре  Wink
А защо казваме, че петела пее??? И мъжа питах, той вика `как ще пее бе, кукурига`  Mr. Green

# 10
  • Мнения: 1 399
Малко не разбрах защо се чувстваш виновна  Thinking Нестандартното мислене не е свързано с времето на занимание с детето, даже си мисля, че е обратното. Колкото повече се занимаваме с детето, толкова повече го вкарваме в нашия канален ред на мисли. И кое е по-важно - детето да е обучено, когато отива на училище или да си е изживяло детските години в игри  1swing  smile3540  Майка ти най-вероятно е права. smile3521

 smile3501Същото исках да напиша, но няма да мога да се изразя по-добре.

Също така - аз не се впечатлявам особено от приятелски хвалби, за това колко са неповторими децата им.
В смисъл, че се радвам за тях искрено, а не го използвам като повод /а и не обичам/ да правя сравнение между тяхното дете и моето.
 Днес похвалили тяхното за нещо си, утре ще похвалят моето за  друго.
Аз също вярвам в детето си  bowuu

А защо казваме, че петела пее??? И мъжа питах, той вика `как ще пее бе, кукурига`  Mr. Green
За него, теб и мен - кукурига  Mr. Green, ама попитай "необременените" си деца същото и ще видиш, че може и цял разказ да ти измислят  Wink
Т.е. противно на повечето ви - не приемам подобни въпроси за глупост.
Не че съм защитник на тестовия прием, но ако все пак има такъв  - не намирам нищо странно в подобни въпроси, отправени към едно дете.

P.S. Ета, ако искаш някакво успокоение, все пак... в случая Wink, устния изпит няма почти никаква тежест.  Wink
Успех!   Hands Thumbsup


# 11
  • Мнения: 2 839
Да, на мен ми е ясна целта на изпита. Тя не е да се покажат знания, а способност за мислене, която се предполага, че те ще развиват в училището. Та в този смисъл въпросите изобщо не са глупави, но се замислих, че аз много се затруднявам точно на този въпрос  Mr. Green

# 12
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Каква способност на мислене могат да определят на 6 години  newsm78
Децата на тази възраст са интересни и уникални, какво е завито и какво ще се развие, според мен, няма как да бъде определено в този момент. Па и разни тетки да слагат етикети, щото искали били да работят с тези мозъци. Мерсим, че мозъкът ми не е бил оставян в ограничените им лапи.
Нейсе, това са мои мисли по въпроса, имам и по-тежки, но после ми трият постовете и файда няма от писане.  Crossing Arms

# 13
  • Мнения: 1 399
Да, на мен ми е ясна целта на изпита. Тя не е да се покажат знания, а способност за мислене, която се предполага, че те ще развиват в училището. Та в този смисъл въпросите изобщо не са глупави, но се замислих, че аз много се затруднявам точно на този въпрос  Mr. Green
Щом е изпит, значи - да, показаните резултати би трябвало да послужат като критерий за отсяване.
Пак ще повторя, - чувала съм  Thinking, че в случая, точно устния тест няма голяма тежест, да не кажа никаква, ама нейсе...това е друг въпрос.
Има устен тест - значи нещо трябва да се приказва там... Crazy
И с тези въпроси, за мен, просто са целяли да ги предразположат да говорят.
Дали ще ги накарат да сглобят 3-4 изречения по картинка или с подобни въпроси - все тая, просто трябва да си размърдат въображението. А не че се търси точно определено, кой знае каква оригиналност или нестандартно мислене.
Вообще много пресилено звучи това как ще се развива в последствие това мислене и т.н. Crazy
Е, в представянето на кое училище не се пишат подобни силни думи   Mr. Green, но знаем реално на какъв хал е цялата ни образователна система.
Пък ако се понапънеш, DiVA  Mr. Green и ти ще сглобиш няколко изречения защо казваме, че петала пее /нали, въпроса не е защо пее, т.е. кукурига, а защо казваме, че пее/
Амаха, малко локуми сме разтягали като ученици и студенти, за да замажем незнанието си  Mr. Green и пак е минавал номера, пък в случая точно това се иска - да се отдадат децата на фантазиите си.

Абе изписах цял роман, само за да кажа, че не съм никак впечатлена или възмутена от въпросния изпит.
Ета понеже сега е под напрежение  Laughing, затова се вживява толкова.   bouquet
btw, по мое мнение, Криси се е справила супер, макар и петела да не снася яйца Laughing

# 14
  • Мнения: 2 792
...беше днес, и сега съм със смесени чувства. Детето се справи, не мога да я упрекна. Но и не блесна с нестандартни отговори на събеседването.
  Ти пък, не блеснала с нестандартни отговори и това те кара да се чувстваш виновна, причини да не блесне може да има хиляди, може да се е притеснила, може да не е разбрала въпросите и всякакви други вариации, на последно място като причина бих приела, провала ти като родител  Crazy.
 Димана не обича да давам подробни и изчерпателни отговори, дори напротив отговаря едносрично, не че не знае, така й е по-удобно. От друга страна е по-добре да не се задава конкретен въпрос на Момчил, защото той ще те затрупа с информация, случка покрай въпроса ще се сети да разиграе, освен това триста пъти ще изимитира с мимика и глас (примерно как пее петела) и накрая всичко ще бъде завършено с подходяща за въпроса песен Crazy.
  Така че всичко си е да детет и характер  Grinning

 

Общи условия

Активация на акаунт