Майчинство и собствена фирма

  • 1 514
  • 5
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 105
Има ли някой друг в подобна ситуация:
Искам да си регистрирам фирма и аз да бъда вписана като управител. В момента съм в отпуск по майчинство - имат ли връзка двете неща и мога ли да имам проблеми с настоящия ми работодател?

# 1
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз доскоро бях в подобна ситуация. След известни уговорки, че фирмата ми няма дейност си получавах майчинството.

# 2
  • Мнения: 3 405
Ще ти трябва съвет от юрист.
Настоящият работодател не мисля, че има връзка, понеже не той ти плаща майчинството, а държавата.
Но по-добре се консултирай с юрист Peace

# 3
Аз все още съм в тази ситуация. Ако искаш да си управител на фирма, по закон трябва да се откажеш от половината майчинство. Нямаш право да работиш или да си управител на фирма и да получаваш 100% майчинство. За да получаваш цялото, може да го прехвърлиш на някоя баба, ако имаш работеща на трудов договор. Има и вариант ако получаваш майчинството от една фирма и след това си регистрираш твоя. Може да си затраеш, че си в отпуск по майчинство. Ако те хванат - ще те накарат да върнеш половината за месеците, през които си работила и си взимала пълен размер майчинство. Но под сурдинка, това в момента е малко вероятно, защото в НОИ цари здрав хаос и разделение на структурите приходи-разходи.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 421
Аз все още съм в тази ситуация. Ако искаш да си управител на фирма, по закон трябва да се откажеш от половината майчинство. Нямаш право да работиш или да си управител на фирма и да получаваш 100% майчинство. За да получаваш цялото, може да го прехвърлиш на някоя баба, ако имаш работеща на трудов договор. Има и вариант ако получаваш майчинството от една фирма и след това си регистрираш твоя. Може да си затраеш, че си в отпуск по майчинство. Ако те хванат - ще те накарат да върнеш половината за месеците, през които си работила и си взимала пълен размер майчинство. Но под сурдинка, това в момента е малко вероятно, защото в НОИ цари здрав хаос и разделение на структурите приходи-разходи.

Абсолютно вярно.
Има и друг вариант - да си назначиш прокурист на фирмата(идеята е, че той ще бъде управител, докато ти си по майчинство) за да можеш да си получаваш цялото майчинство. Най-добре е този прокурист да е някой пенсионер от семейството за да му се внасят само здравните осгуровки на месец. Но това трябва да мине през съда и да е отразено в съдебно решение. Говоря за случай, в който фирмата ти функционира. Иначе РЕНИ е права, ако няма дейност(и не е декларирана дата на започване на такава в НАП) не би трябвало да има проблем.

# 5
  • София
  • Мнения: 105
Благодаря ви за отговорите, обаче имам още едно въпросче - аз съм съгласна да се откажа от 1/2 от парите за майчинство, но не искам да напускам сегашния си работодател / от когото ползвам други социални придобивки/. Могат ли да ми направят проблем от това, че един вид аз имам собствена фирма / която ще има дейност/, в която работя, а се водя в отпуск по майчинство???

Общи условия

Активация на акаунт