Някой чувал ли е подобна нелепост!?

  • 1 530
  • 22
  •   1
Отговори
 Sick Днес бях в НОИ да си заверя осигурителната книжка, понеже работя на граждански договор като самоосигуряващо се лице. През последните 10-11 месеца съм се осигурявала за майчинство и т.н., но чиновничките там ми съобщиха, че нямало начин да си взимам майчинството, което ми се полага. Бясна съм smile3511 Какво е тази държава, какво е това чудо.....Когато съм си внасяла парите никой не сметна за редно да ми съобщи, че няма такива опции......
Оказва се, че аз имам стажа, осигуровките и т.н., но трябва да търся фирма, която да ме наеме фиктивно дори за 5-6 дни, за да им превеждат на тях МОИТЕ пари #2gunfire
Откъде-накъде и кой би ме наел сега!?
Мисля, че имам пълното основание да съдя НОИ #Cussing out

# 1
  • Мнения: 318
Ами за съжаление това е положението в скапаната ни държавица. Нямаш ли някой познат, който да те назначи поне по документи да се водиш там? Ти майчински ще си взимаш при всички положение поне 1 год., но защо пък пари за още 1 год. да им ги оставяш. Търси си праввата.

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
За съжаление това е положението . Трябва да си намериш фирма от която да си получаваш майчинството. Кандидат снаха ми е на граждански договор т.е. сама се осигурява но знаем за това нещо т.е. че не може да получава майчинство от там.  Но ни го каза счетоводител .

# 3
  • Мнения: 3 760
За съжаление е така.
Само че не е достатъчно да те назначат за 5-6 дена!!!! Трябва да си на трудов договор. По възможност постоянен или ако е срочен да не изтича преди навършване на 2 години от детето. Т.е. ако е срочен и изтече по време на майчинството, просот ти го спират. За съжаление НОИ изплаща майчинство само чрез/през работодателя и само при наличие на трудов договор....
Надявам е, че ще намериш кой да те назначи фиктивно - в края на краищата това не е в ущърб на работодателя (той трябва да ти внася само здравните - 10-на лева, които може да си плащаш ти ...)
Успех!

# 4
  • Мнения: 867
   Няма такова нещо. Свободна професия съм и се самоосигурявам и си получавам майчинството! Щом си плащаш осигуровките на по-големия процент 32%-тоест да са вътре болничните и майчинството-няма никакъв проблем!

# 5
  • Мнения: 4 978
   Няма такова нещо. Свободна професия съм и се самоосигурявам и си получавам майчинството! Щом си плащаш осигуровките на по-големия процент 32%-тоест да са вътре болничните и майчинството-няма никакъв проблем!

eli-di, дай повече информация.

# 6
Ако знаеш нещо, казвай, понеже на мен ми го казаха това служителите в НОИ....Направо ми причерня #Cussing out
През цялото време съм се осигурявала на високия процент с надеждицата, че държавата ще ми го признае един ден....ама не Sick

# 7
  • Мнения: 175
Когато в началото си подавала декларация за самоосиуряващо се лице е трябвяало да избереш опцията за осигуряване за всички социални рискове . Simple Smile Оскъпяването е някъде със 6 лв ( до колкото си спомням ).На мен една мила служителка ме посъветва да се осигурявам за всички  рискове Simple Smile . Аз пък наскоро разбрах , че за да изляза в болнични за раждане и отглеждане на дете трябва да сключа договор за прокура ( май-така беше ) .Трябвало да прехвърля управлението на фирмата на друг , за да мога да изляза в майчинство . То е логично , ама ако не ти кажат - може да се наложи да връщам парите за майчинство.
Не се ядосвай , бюрокрацията е много , а по-добре потърси познат с фирма , за да си взимаш майчинство .

# 8
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 368
Аз ще се включа с цитат от Кодекса за социално осигуряване:
"Право на обезщетение при бременност и раждане

Чл. 48а. (Нов - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 1.07.2004 г., изм., бр. 69 от 2004 г.) Осигуреното лице има право на обезщетение за бременност и раждане, ако има осигурителен стаж 6 месеца като осигурено за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица."

Следователно, ако си осигурена за всички осигурителни социални рискове, без трудова злополука, професионална болест и безработица имаш право на обезщетение. Впротивен случай - осигуровка само за пенсия - нямаш право на обезщетение.

# 9
  • Мнения: 175
Мила , още един съвет .Очевидно е , че фирмата ти не разпоилага със счетоводител , затова мога да те посъветвам да отидеш в някоя счетоводна къща за консултация . Винаги има вратички Simple Smile .Там ще ти кажат как да постъпиш .

# 10
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
И аз мисля,че ще е най-добре да се посъветваш със счетоводител,даже докато си по майчинство,мисля,че работодателя не внася и здравни,а и тези в нои или нап,горките изобщо не са в час,така,че не разчитай само на това което те са ти казали. #2gunfire

# 11
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
Не ме шашкайте, мо момичета, това звучи абсурдно! И аз се осигурявам сама, др. седмица ще ходя в НОИ да си заверявам книжката и пка ще разпитам, но ми изглежда невъзможно да не ми признаят осигуровките... Доста пари съм наляла за тия 2 години. Не стига че НЗОК нищо почти не дава в замяна, а сега и това!!!  #Cussing out
Ели-ди: Какви са тия 32%?!?!??! Миналата година бяха 29 (или 26 без майчинство), а тази са 22,5 (и 19 без майчинство)... Или то смяташ и ДЗПО-то? Ама то си е съвсем отделно...

# 12
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 368
Не ме шашкайте, мо момичета, това звучи абсурдно! И аз се осигурявам сама, др. седмица ще ходя в НОИ да си заверявам книжката и пка ще разпитам, но ми изглежда невъзможно да не ми признаят осигуровките... Доста пари съм наляла за тия 2 години. Не стига че НЗОК нищо почти не дава в замяна, а сега и това!!!  #Cussing out
Ели-ди: Какви са тия 32%?!?!??! Миналата година бяха 29 (или 26 без майчинство), а тази са 22,5 (и 19 без майчинство)... Или то смяташ и ДЗПО-то? Ама то си е съвсем отделно...


Наистина е включила и % за ДЗПО.
По-горе съм писала, че не би трябвало да има проблеми със заверка на осиг. книжка и получаването на обезщетения.  Hug

# 13
  • Мнения: 867
       Да в този процент съм включила и ДЗПО. Щом си самоосигуряващо се лице и си осигурена за всички соц.рискове няма пречка да получаваш и болничните си 135 дни, 45 от които преди раждането и останалите след това. Бях излезла в болнични за раждане на 06.01 тази година, родих три седмици преди термина и остатъка от 45 дни се прехвърли след това. Аз съм самоосигуряваща се на 220 лева и върху тях се изчислява болничния.
       Осигурителната каса, която ме обслужва, искаше само болничните ми. Те са общо  три-първият ти го издава джипито-за началото на болничния за раждане, втория  болницата къде-то си родила, и третия се издава от личния лекар на детето. Това са трите болнични за 135 дни. След това автоматично излизаш в майчинство, попълваш декларация че ще си гледаш детето. Обърни се към добър счетоводител или счетоводна кантора, за да ти придвижат документите!

# 14
  • Düsseldorf
  • Мнения: 503
"осигурителната каса, която ме обслужва" - какво имаш предвид? Ти можеш да си избереш само касата за ДЗПО. Но то е за пенсия...

Общи условия

Активация на акаунт