Мога ли да родя нормално, след секцио?

  • 3 380
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 451
Преди 4 години родих дъщеричката си Мария със секцио, поради седалищно предлежание на плода. През м.септември очаквам второто си детенце, но не искам да ме оперират пак. Искам да родя по нормален начин. Мога ли? Какво сте чували вие? Всички мои познати мами казват, че пак ще ме оперират, че лекарите така се "застраховат", защото се страхуват да не се отвори шева по време на нормално раждане. Tired Попитах гинеколога, който ми следи бременността, но той смята, че още е твърде рано да говорим за това. Но по принцип имало възможност. Чувам обаче, че малко лекари биха се "навили" да го направят. Посъветвайте ме, моля ви! Може би имате приятелки или познати минали по този път. Разкажете ми.

# 1
  • Мнения: 73
Не мога да те зарадвам с такава информация. И аз раждах секцио и това което ми казаха е, че не може. Щом веднъж са те рязали и следващото ще е така. А теб какво те притеснява да е пак секцио?

# 2
Аз родих секцио по спешност, но докторите ми обясниха, че при второ раждане ако всичко е в ред няма да има проблем и мога да родя нормално. Това с отварянето на старата операция не ми звучи правдоподобно. Успех!

# 3
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
а3 родих сьс секцио, ка3аха ми, че и второто ще е така....но а3 сьм с много тесен та3, който не можа да се ра3шири достатьчно 3а бебе 4,260 кг. и 50 см....но ще видим 3а следващото как ще са нещата.....

# 4
  • Мнения: 4 451
Много бавно се възстанових след секциото, много ме болеше и до ден днешен мястото на операцията е като мъртво. Не усещам нищо при допир. А съм чувала, че след второ секцио възстановяването е още по-бавно и всичко е доста по-болезнено.
Не, че при нормалното раждане няма болка, но на втория час момичетата вече се разхождаха, а след седмица-две напълно се възстановвяват. А аз до третия ден не бях в състояние да си гледам детето.

# 5
  • Габрово
  • Мнения: 336
Първото ми секцио беше по спешност. За второто доктора каза, че мога да родя нормално, но аз си поисках пак секцио, защото ме хвана страх за бебо, да не стане като първия път. Но всичко е индивидуално. А защо се е получило така, че да ти е като мъртво мястото на операцията?

# 6
  • София
  • Мнения: 6 162
mari_anka, възстановяването си е строго индивидуално при различните хора. А и не е задължително при втора операция, пак да ти е толкова трудно, а също така има и жени родили по естествен начин и възстановили се много трудно. На въпроса ти дали можеш да родиш нормално могат да отговорят само лекарите, те преценяват риска. Когато аз раждах ми казаха, че ако повторя в следващите 5-6 години задължително ще е секцио. По-добре не се настройвай от сега песимистично, защото това се отразява и на бебчето.
Лека бременност!  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 175
mari_anka моят случай е като твоя . Аз родих моята дъщеря Мария преди почти 5 години . Сега и аз очаквам моето бебче през септември и също като теб исках много да изпитам нормално раждане , но не по причините , които ти изтъкна . Искам просто да усетя какво е . Аз се възстанових бързо . Станах на втория ден ( поне в Бургас 3 дни си в реанимация ) и след още 3 вече си бях същия човек . Дъщеря си съм си я гледала от третия ден и на 20 -я вече правех коремни преси . Относно липсата на сензитивност - нещо съвсем нормално .Срязани са ти нервите и повече няма да усещаш нищо там Simple Smile , но сега си представи какво е да имаш 5-6 или повече шевове след нормално раждане Simple Smile там също ще липсва сензитивност . Аз самата в началото се чувствах много нещастна , че в Бургас всички ми отказаха да раждам нормално и затова тръгнах за София . Оказа се , че след секцио, нормалното раждане е много рисково и може да протече с много усложнения и разкъсвания . Лекарят ми обясни , че след операцията , матката губи част от своята еластичност , а това може да доведе до разкъсвания на шийката и прочее . Казаха ми , че може да се каже твърдо дали ще раждам нормално едва в 9-я месец , когато се установи колко е голямо бебето . Ако е до 3 кг може да се пробва ( можеш да пробваш ако искаш , но всички рискове си остават за теб ) , но моето от сега върви много едро и има вероятност да се роди около 4 кг и повече. Като цяло можело да изтърпя всички контракции , разкритие и пак да ме оперират . След като помислих трезво реших да спестя стреса на бебо и на себе си и да си родя по познатия начин .Това не значи , че ме е страх да родя нормално , а че съм избрала вариятнта без риск. Но разбира се риск печели - риск губи . Бих могла да знам точния отговор само ако пробвам да раждам .
Казват , че при второто секцио жените се възстановяват по-бързо от първия път - всичко е в движението. Аз не съм щадила себе си .Докато другите спяха аз стисках зъби и се разхождах по коридирите Simple Smile .
Най-важното е да си дадеш отговора на въпроса - Струва ли си рискът ? За бебо ще е много по-добре да се роди със секцио . За теб  ще е по-сигурно . В заключение ще ти кажа за шевовете след нормално раждане - майка ми 40 дни не е могла да седи и ходи като хората . След като ме е родила има около 30 вътрешни и външни шева ои от тях никой не може да те спаси . Една моя приятелка роди детето си с форцепс и много разкъсвания ( питай я дали ще мисли пак за нормално раждане ) , а  друга моя приятелка роди нормално , но с адски много шевове . Разбира се има жени , които раждат без шев и всеки се надява да е като тях , но шансовете ни след тази операция да сме без шев са доста снижени .
Желая ти успех с раждането , независимо какво ще е и едно здраво бебче Simple Smile . Накрая бих искала да те поканя в Подфорума "отчетни " при тези от нас , които ще раждат през септември . Много е забавно . Заповядай в нашата темичка ако желаеш . До скоро .

# 8
  • Мнения: 911
mari-anka, аз раждах със секцио и съм говорила с лекарите по този въпрос. Казаха ми, че няма никакъв проблем след секцио да се ражда по нормален път. Ако това е твоето желание - направи го!!!! Ако пък ти наложат пак секцио, недей да се страхуваш, защото все пак е минало доста време, има нови технологии, специализирали се лекари и т.н. - просто иди при друг лекар. Индивидуално е възстановяването, но при мен беше страшно бързо. Същата вечер станах, на другия ден се изкъпх сама, бебо беше през цялото време при мен, за да се кърмиме и гушкаме. Това НЕ го казвам като препоръка за секцио, а за успокоение, ако все пак ти се наложи, но ако искаш нормално раждане, съм с две ръце ЗА!!!  bouquet

# 9
  • София
  • Мнения: 505
И мен ме вълнува този въпрос.

Преди три години родих със секцио по спешност. Говорила съм с двама доктори и двамата са на мнение, че второ раждане със секцио ще е по-безрисково за мен. Дори единият доктор ме попита защо се натискам за нормално, като при две раждания със секцио ще имам шевове само горе, а ако второто е нормално ще имам и от горе и от долу.
Незнам ... аз искам и трето дете - това означава ли и трето секцио? 

Предполагам, че ако отидеш да раждаш когато настъпи момента и без уговорка с лекар, ще те оставят да родиш нормално.

# 10
  • Мнения: 4 451
Мама Капи, аз също много искам да изпитам какво е усещането да раждам нормално. Струва ми се като една магия. Но какво ще кажат накрая лекарите, незнам. Разбира се ще оставя те да преценят риска и ако е опасно, по-добре да ме оперират. Но ако имам шанс, готова съм да опитам нормално раждане. Чувала съм, че лекарите в България само така много настояват при едно секцио пак да раждаш по този начин. Казват, че в чужбина било съвсем обичайна практика да си раждаш нормално след секцио.
Бла бла и аз искам три деца! Говорих за това с лекар и не било проблем трето секцио. Е, малко по-тежичко било, но жертвата си заслужава. Grinning

# 11
  • Мнения: 8 917
Има и такива случаи, но е малко рисковано за самата теб Peace

Общи условия

Активация на акаунт