До майките със свободни професии!

  • 380
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 120
Здравейте, мили момичета!
За първи път пиша тема, така че ще помоля модераторите, ако решат, че мястото й не е тук да я преместят.
Ще се радвам, ако пишат майки, които са се сблъсквали с този проблем.
Сестра ми роди бебчето си през м. март. По образование е лекар.Тя обаче не работи още, а специализира, т.е. не получава доходи, а плаща за образованието си.  До м.април 2005 г. работеше като медицински представител, след това напусна. За да не и се прекъсват осигуровките, се наложи да се самоосигурява /за всички осигурителни рискове/ като упражняващ свободна професия, въпреки, че не работи. Това последното й го казаха от НОИ, издадоха й Булстат и тя редовно си внася осигуровките и си подава декларации.
Половината от бременността й е била в болнични, които й ги изплащат от НОИ.
И сега проблема: Вчера е ходила в Общинската служба за социално подпомагане, за да си подаде молба за получаване на еднократната помощ за раждане и детските. Занесла е сл.бележка от НОИ за осигурителния доход за дванадесет месеца назад, в която има шест месеца болнични и шест месеца без доход. От социалните й казали, че така не може и отказали да й приемат документите. Naughty Днес пак ще ходи в НОИ, за да види какво може да се направи.
Въпросът ми е знаете ли нормативната база, на чието основание е издаден Булстата и си внася осигуровките, за да докаже, че го прави, защото е задължена, а не за нейно удоволствие? Аз в момента не се сещам.newsm78
Извинявайте, че стана толкова дълго, но исках да съм максимално ясна и изчерпателна. Може да ми пишете и на лични.
Много благодаря на тези, които ще се отзоват и приятен ден на всички!  bouquet

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Не разбрах какъв е проблемът с еднократната помощ за раждане.
Тя се полага на всички жени, които са родили, независимо дали са осигурени или не.

# 2
  • Мнения: 120
Проблема е по-скоро за детските и сл.бележка за 12 месеца назад, която е получила от НОИ и това, че в нея пише шест месеца - доход 0 лева и шест месеца - размера на болничните, които е получавала. Отсекли "Така бележката не може да е написана". И сестра ми реално първите шест месеца не е получавала доход, но си е внасяла осигуровки като самоосигураваща се. Явно издадената бележка е за получения доход, а не за осигурителния доход. Та затова пак ще ходи в НОИ.

# 3
  • Мнения: 8 917
Не разбрах какъв е проблемът с еднократната помощ за раждане.
Тя се полага на всички жени, които са родили, независимо дали са осигурени или не.

 Peace


Чл.6 Майката има право на еднократна помощ при раждане на живо дете, независимо от доходите  на семейството, когато детето не е оставано за отглеждане  в специализирана държавна институция за деца.
За първо, второ и трето дете - 200 лв.
и т.н.

# 4
  • Мнения: 8 917
Проблема е по-скоро за детските и сл.бележка за 12 месеца назад, която е получила от НОИ и това, че в нея пише шест месеца - доход 0 лева и шест месеца - размера на болничните, които е получавала. Отсекли "Така бележката не може да е написана". И сестра ми реално първите шест месеца не е получавала доход, но си е внасяла осигуровки като самоосигураваща се. Явно издадената бележка е за получения доход, а не за осигурителния доход. Та затова пак ще ходи в НОИ.

Ами тагова да ги пита дари ако си напише доходът върху който се е осигурявала ще го приемат newsm78

Общи условия

Активация на акаунт