Прогестерен и период за изследването му

  • 18 031
  • 26
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 242
Лали написа:По-късата лутеалната фаза често се дължи на прогестеронов недостатък - трябва да се изследва прогестерона седем дни след овулацията или ....

Аз имам провено хормонално изследване, но на 4-ти ден от цикъла и всички хпормони са в норма. Трябва ли да направя ново на 21-ви ден от цикъла /7 дни след овулация/? Защо лекарката е искала да го направя точно на 4-тия ден и какво е целяла да провери, щом едно от най-важните неща, а именно недостига на прогестерон, предизвикващ по-къса лут.фаза се установява чрез изследване на 20-я ден. Тъкмо се бях успокоила, че хормоните ми са наред и пак ли трябва да плащам 50-тина лв?

# 1
  • Мнения: 7 718
Аз преди време съм разказвала - ще ти кажа накратко моя опит. Правих си репродуктивни хормони - всички в норма. Обаче предния месец ходих на фоликуметрия /която не можа да се осъществи всъщност поради по-ранната овулация/ и ми измериха лигавицата при спукването на фоликула. Беше много тънка. Лекарката каза, че дори и да се получи оплождане, няма къде да се закрепи. Дължало се на прогестеронов недостатък. Изписа ми прогестерон. Не си струва пак да си правиш пак хормонални изследвания. Прогестеронът е доста динамичен и се променя. Имаш ли овулация?

# 2
  • София
  • Мнения: 7 242
Мисля, че да... Но температурата се повишава на 18-20 ден и изобщо кривата е много неясна /а и аз понякога пропускам меренето/. Единия месец след като се повиши на другия ден отново падна. Правих и тестове за ову - появиха се две приблизително еднакви черти, но много след като изтекоха 5 мин...Преди годена по време на г. преглед ми казаха, че съм точно пред ову. Та не знам точно..

# 3
  • Мнения: 7 718
Може би не е лошо /то всичко опира до пари, за съжаление/ един преглед точно преди овулацията - да ти измерят фоликула, лигавицата. Да се ориентираш. Аз така съм решила за себе си. Колко време опитваш, че забравих Embarassed

# 4
  • София
  • Мнения: 7 242
За първото - 2 г., но тогава темп. графика беше перфектна - покачване на 13-14 ден. Сега за второ вече 2,5 г.

# 5
  • Мнения: 7 718
О, много е! Може би проблемът е малък и отстраним. Има един пакет в клиниката Щерев -  "Контролиран койтус" - два ултразвука, два хормона, консултация, посткоитален тест,  спермограма - за 60 лв. Струва си. Поне ще си наясно. Пък, ако няма проблеми - по натам каквото стане.

https://www.ivf-bg.com

# 6
  • София
  • Мнения: 7 242
Благодаря ти Лали! Мисля да се възползвам, още повече, че нещата съвсем се объркаха, защото днес май ми дойде /за сега има само зацапване/, а все още е 19-ти ден Cry

# 7
  • Мнения: 4 324
А възможно ли е това да е например овулация (късна разбира се)?
Мериш ли сега БТ и ако да как ва е последните дни?

# 8
  • София
  • Мнения: 7 242
На 22 - 36,6
на 23 - 36, 5 /но измерена доста по рано от нормалния час/
на 24 - забравих Embarassed
на 25 - 36, 8
Май няма логика - Т по-скоро се вдига, отколкото да пада. Нещо почнах да се съмнявам в термометъра - дигитален е, със звуков сигнал.

# 9
  • Мнения: 4 324
Цитат на: Лекси
На 22 - 36,6
на 23 - 36, 5 /но измерена доста по рано от нормалния час/
на 24 - забравих Embarassed
на 25 - 36, 8
Май няма логика - Т по-скоро се вдига, отколкото да пада. Нещо почнах да се съмнявам в термометъра - дигитален е, със звуков сигнал.


На 24 ден имаш понижение (виждам че е по-рано). Жалко за 24 - щеше да даде по точна картинка. Но все пак ако тогава е имало понижение е възможно просто да си в овулация (разбира се ако течението не се усили). Оххххх не искам да ти давам напразни надежди, просто расъждавам (ама колко е правилно, не знам  Embarassed ).

Иначе по-принцип имала ли си толкова кратки цикли до сега и кога ти е горе долу овулацията (в смисъл на кой ден - за предишните месеци питам)

# 10
  • София
  • Мнения: 7 242
Преди години, когато правих опити за първо няколко месеца мерих температурата и повишението беше около 12-13 ден. Затова и сега бях сигурна, че проблема е другаде, а не в овуто, но една лекарка ме посъветва отново да проверя. Имам /не много пълни данни Embarassed / за 2 месеца - повишението е съответно на 18 и 20 ден. По принцип цикалът ми е доста точен - 28 дни, но се случва да варира в рамките на 3-4 дни. На два пъти през последната година и половина "ми идва" много по рано - на около 15-я ден и продължава до края на цикъла и съответно и 5-те дни когато трябва да си бъде, т.е. кървенеето продължава около 18 дни, но не е много интензивно с изключение на дните, когато трябва да бъде т.е. кървенеето не скъсява цикъла.

# 11
  • Мнения: 2 489
Цитат на: Лекси
Лали написа:По-късата лутеалната фаза често се дължи на прогестеронов недостатък - трябва да се изследва прогестерона седем дни след овулацията или ....

Аз имам провено хормонално изследване, но на 4-ти ден от цикъла и всички хпормони са в норма. Трябва ли да направя ново на 21-ви ден от цикъла /7 дни след овулация/? Защо лекарката е искала да го направя точно на 4-тия ден и какво е целяла да провери, щом едно от най-важните неща, а именно недостига на прогестерон, предизвикващ по-къса лут.фаза се установява чрез изследване на 20-я ден. Тъкмо се бях успокоила, че хормоните ми са наред и пак ли трябва да плащам 50-тина лв?


Ти всички хормони ли ги направи на 4-я ден? За първи път чувам за прогестерон на 4-я ден!
Защо 50-на лева? Аз се учудвам, че има някакви лаборатории, които предлагат пакет от хормони и ги пускат на един ден! И твоят случай ли е такъв?
Аз ходих 3-4 пъти за един месец да ми взимат кръв, защото се правят в различни дни хормоните.

# 12
  • София
  • Мнения: 7 242
Пиша от работа и изследванията не са при мен - не знам точно  кои хормони са включени, но бяха доста. Правени са в Ciba Lab за около 56 лв. Утре ще ги въведа или ако намиря номерчето ще го напиша /номерчето е за да се видят резултатите по нет-а/. Честно казано все още не съм много в час с изследванията - може да прозвучи тъпо, но наистина нямам време да попрочета и да си "събера" акъла.

# 13
  • Мнения: 948
Лекси, прогестерона се изследва около 7 дена след спукването на фоликула. За да си сигурна, че е спукан трябва да отидеш на УЗ преглед. Много често се образува кистичка, без ти да знаеш, която при следваща М да се изхвърли. В такъв случай изследванията няма да отговарят на реалния случай. Виж незнам как се променя температурата, защото нямам опит с мерене или тестове.
Изследването на хормона е около 15-20лв (не помня конретно).
За правилното протичане на овулацията признаците са няколко, като при фоликулометрията лекаря гледа и други неща. Възползвай се от това, за което ти говори Лали...изглежда ми много разумна цена. Аз ходех в тази клиника точно преди да забременея и цените бяха доста по- високи...явно има коледно намаление Wink
Успех! Grinning

# 14
  • Мнения: 2 489
Цитат на: Лекси
Пиша от работа и изследванията не са при мен - не знам точно  кои хормони са включени, но бяха доста. Правени са в Ciba Lab за около 56 лв. Утре ще ги въведа или ако намиря номерчето ще го напиша /номерчето е за да се видят резултатите по нет-а/. Честно казано все още не съм много в час с изследванията - може да прозвучи тъпо, но наистина нямам време да попрочета и да си "събера" акъла.


Точно за там ставаше въпрос. Правят намаления за комплексно изследване на хормони, но ги правят в един ден, така поне съм прочела в постинги на други, които са ги правили там.

Общи условия

Активация на акаунт