Моля Ви кажете ми отново за МАЙЧИНСТВОТО!

  • 680
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 145
Незнам за кой път сеопитвам да разбера подробности, но не съм получила никакъв отговор до момента, и никога не си намирам старите запитвания.../освен ако нещо съм объркала/Виждам че тази тема все се мести на най-различни места и неразбирам, защо не я застопорят някъде щото прехраната и издръжката е изключително важен момент!Ето аз съм правно необразована и съм като паднала от Марс за някои работи.
Какво да правя, човек не може да разбира от всичко!
Ето и какво искам да питам:
Изтече ми едногодишната помощ-майчинство от социалните, ако сега бъда назначена на работа на трудов договор към фирма, имам ли право на майчинство още една година и в какъв размер?До сега здравните осигуровки ми ги внася мъжа ми.Общо до момента имам три години и нещо трудов стаж.

# 1
  • Мнения: 992
аз си мисля че ако те назначат на работа , дори и да ползваш майчинство от 2 години то бива прекратено освен ако не се прехвърли на майка ти например която работи на трудов договор. Така си мисля аз но не налагам мнение. Имахме подобен случай в работата , но не се сещам точно как беше , защото не се занимавам аз с тези проблеми. Но ти все пак можеш да попиташ и във фирмата в която те назначават как стоят нещата те трябва да знаят  Peace
пожелавам ти успех  Hug

# 2
  • Мнения: 3 760
Имаш право. Размерът е 160 лв. До навършване на 2 години на детето.
Мисля, че трябва 1 месец да рабогиш във фирмата и тогава може да излезеш, но нека мамите счетоводителки го кажат.

# 3
  • Мнения: 177
Незнам за кой път сеопитвам да разбера подробности, но не съм получила никакъв отговор до момента, и никога не си намирам старите запитвания.../освен ако нещо съм объркала/Виждам че тази тема все се мести на най-различни места и неразбирам, защо не я застопорят някъде щото прехраната и издръжката е изключително важен момент!Ето аз съм правно необразована и съм като паднала от Марс за някои работи.
Какво да правя, човек не може да разбира от всичко!
Ето и какво искам да питам:
Изтече ми едногодишната помощ-майчинство от социалните, ако сега бъда назначена на работа на трудов договор към фирма, имам ли право на майчинство още една година и в какъв размер?До сега здравните осигуровки ми ги внася мъжа ми.Общо до момента имам три години и нещо трудов стаж.

А защо щом имаш осигуровки си ползвала само 1 година майчинство?  newsm78

# 4
  • Мнения: 175
Здравей , без да съм счетоводител мисля , че няма да имаш право на майчинство при така зададената ситуация , още повече , че ти сега не получаваш майчинство , а социална помощ , което е различно . За да си получавала майчинство е трябвало да бъдеш на безсрочен трудов договор към някоя фирма и тогава имаш право на 3 години майчинство , две от които платено , като и трите години ти се признават за стаж .

# 5
  • София
  • Мнения: 6 148
Здравей , без да съм счетоводител мисля , че няма да имаш право на майчинство при така зададената ситуация , още повече , че ти сега не получаваш майчинство , а социална помощ , което е различно . За да си получавала майчинство е трябвало да бъдеш на безсрочен трудов договор към някоя фирма и тогава имаш право на 3 години майчинство , две от които платено , като и трите години ти се признават за стаж .

Скоро четох една правна консултация, където пишеше, че отпуска за гледане на дете до 2 години веднъж прекратен не може да бъде възстановен отново. А доколкото разбирам ти въобще не си имала право на такъв отпуск и не си го ползвала.

# 6
  • Мнения: 577
Цитат на: деби link=topic=106534.msg1901290#msg1901290 dat
[/quote

А защо щом имаш осигуровки си ползвала само 1 година майчинство?  newsm78
защото не работи,а като не работи не означава че не може да се самоосигурява.

# 7
  • Мнения: 643
Значи въпросът стои по следния начин, дали имаш преди това някакъв стаж, какъвто и да е. А ко имаш такъв стаж независимо че нямаш 6 месеца трябва да започнеш работа някъде, на временен трудов договор, като срокът на договора обаче изтича след навършването на две години на детето. След изтичане на един работен месец подаваш молба за отпуск за доизглеждане на дете  до 2 години и би трябвало да получиш такъв, като майчинството ти автоматично става 160 лв, или 153 зависи какво мисли работодателя ти по въпроса.
 Друг вариант е да работиш 6 месеца и после още шест да си гледаш детето.
 Това което пропуснах да кажа, е че работа трябва да започнеш един месец преди навършване на 1 година на детето.
  И всичко това го знам от личен опит, но първия вариант не ме уреждаше, защото нямам стаж, а втория ми идваше доста скъпо.
  Дано да ти помогна. Всъщност можеш да питаш който и да е счетоводител, и той да провери тези неща точно както трябва.

# 8
  • Мнения: 1 849
Поне от моите знания, ако си получавала майчинство от социалните то си е една година и толкова. Ако си работила и си излязла в майчинство то то е две години и ако през това време започнеш работа ти се плаща 50%.
А за въпроса за усигуровките-за да получаваш майчинство трябва да си се осигурявал за това(точно кое перо беше в момента не се сещам), това са отделен вид осигуровки от здравните които ти е плащал мъжът ти.

# 9
  • Мнения: 4 978
А за въпроса за усигуровките-за да получаваш майчинство трябва да си се осигурявал за това(точно кое перо беше в момента не се сещам), това са отделен вид осигуровки от здравните които ти е плащал мъжът ти.

3.5% - Фонд "Общо заболяване и майчинство"

# 10
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Значи въпросът стои по следния начин, дали имаш преди това някакъв стаж, какъвто и да е. А ко имаш такъв стаж независимо че нямаш 6 месеца трябва да започнеш работа някъде, на временен трудов договор, като срокът на договора обаче изтича след навършването на две години на детето. След изтичане на един работен месец подаваш молба за отпуск за доизглеждане на дете  до 2 години и би трябвало да получиш такъв, като майчинството ти автоматично става 160 лв, или 153 зависи какво мисли работодателя ти по въпроса.
 Друг вариант е да работиш 6 месеца и после още шест да си гледаш детето.
 Това което пропуснах да кажа, е че работа трябва да започнеш един месец преди навършване на 1 година на детето.
  И всичко това го знам от личен опит, но първия вариант не ме уреждаше, защото нямам стаж, а втория ми идваше доста скъпо.
  Дано да ти помогна. Всъщност можеш да питаш който и да е счетоводител, и той да провери тези неща точно както трябва.

Нещата стоят точно така.
Темата за майчинството е мнгократно разисквана в този форум. bowuu

# 11
  • Мнения: 8 917
Значи въпросът стои по следния начин, дали имаш преди това някакъв стаж, какъвто и да е. А ко имаш такъв стаж независимо че нямаш 6 месеца трябва да започнеш работа някъде, на временен трудов договор, като срокът на договора обаче изтича след навършването на две години на детето. След изтичане на един работен месец подаваш молба за отпуск за доизглеждане на дете  до 2 години и би трябвало да получиш такъв, като майчинството ти автоматично става 160 лв, или 153 зависи какво мисли работодателя ти по въпроса.
 Друг вариант е да работиш 6 месеца и после още шест да си гледаш детето.
 Това което пропуснах да кажа, е че работа трябва да започнеш един месец преди навършване на 1 година на детето.
  И всичко това го знам от личен опит, но първия вариант не ме уреждаше, защото нямам стаж, а втория ми идваше доста скъпо.
  Дано да ти помогна. Всъщност можеш да питаш който и да е счетоводител, и той да провери тези неща точно както трябва.
newsm10

# 12
  • Мнения: 145
Simple Smile))!или мами Вие сте страхотни!Благодаря Ви искренно за отношението,отговорите са изчерпателни но противоречиви за положението ми!
АР4ЕЛА, а дали знаеш какво ще бъде дережето ако започна работа при навършване на годинка и един месец на детето,какъвто е случая при мен?Дали губя право на майчинство?
Ама че объркано ще трябва да се проучва още!Ама все пак благодаря ВИ!!!
Ако нещо някой знае повече много ще съм благодарна!

# 13
  • Мнения: 643
Ами незнам дали варианта с 6 месеца не важи и при навършване на една година на детето, мен не ме устройваше и не съм проверявала. Абе питай някой счетоводител, за най - сигурно, че може и да те излъжа, знам само това, което ми е трябвало за мен.

Общи условия

Активация на акаунт