20 спорни твърдения за храненето

"От макароните се дебелее", "яйцата повишават нивото на холестерина" - всеки от нас може да продължи списъка с подобни твърдения, толкова стари като света.
Но отговарят ли те на истината?
От спагетите се дебелее.
Не е вярно! В една порция спагети (60 г несварени макарони) има само 220 килокалории, докато в една порция пържени картофи - 360! Всъщност принос към допълнителните килограми в теглото ни имат сосовете, с които се подправят спагетите. Ако искате да отслабнете, не се лишавайте от макарони, само че ги сервирайте със зеленчуци и ги подправяйте с лъжичка зехтин.
От маргарина се пълнее не толкова много, както от кравето масло.
Абсолютно не е вярно! В 100 г масло има 750 килокалории, в 100 г маргарин - 745. Виждате, че разлика почти няма. Затова пък в маслото се съдържат ценни мастни киселини, подпомагащи работата на сърцето.
Сухарите ни помагат да останем стройни.
Съвсем не! В 100 г сухари има 318 килокалории, а в 100 г ръжен хляб - само 210.
Леката храна е добра за фигурата ни.
Като цяло, това е така. Само че без да се замисляме, подправяме тази храна с мазнини и захар. Така че когато в следващия път ви се поиска да хапнете нещо леко, помислете си, дали пък не е по-добре просто да се нахраните пълноценно!
Бедната на мазнини храна поддържа усещането ни за ситост за кратко време.
Не е вярно. Чувството за ситост зависи от съдържанието на въглехидрати в храната, а не на мазнини, затова така ни засищат хляб, картофи и макарони.
Суровата храна е по-полезна от сварената.
Не винаги. Например във фасула и патладжана има токсини, които стават безопасни за човека само след термична обработка.
Солта повишава артериалното налягане.
Учените все по-малко и по-малко са сигурни в това. Нещо повече, клиничните изследвания подтвърждават, че пълното изключване на солта от храната може да провокира развитието на сърдечни заболявания, тъй като отсъствието на сол повишава нивото на "лошия" холестерин (липопротеидите с ниска плътност, с които е свързано развитието на атеросклерозата, инфарктите и инсултите).
В белия шоколад има повече мляко, отколкото в кафявия.
Грешка! Цветът на шоколада не зависи от съдържанието на мляко. Просто в белия шоколад липсва какао.
Ако ядеш вечер преди лягане, ще надебелееш.
Разпространено заблуждение! Важен е общият обем храна, консумирана за деня, съдържанието на мазнини и калории в нея, а също така вашата физическа активност.
Острата храна е вредна за стомаха.
Вярно е обратното! Чили, черен пипер, къри, хрян, горчица - са истински убийци на болестотворните бактерии, при това помагат за по-добрата работа на черния дроб и жлъчката.
В спанака има много желязо.
Не е точно така. В много таблици се посочва: в 100 г спанак се съдържат 35 мг желязо. Но става дума за 100 г сух спанак, докато в пресния има само 3,5 мг.
Яйцата повишават нивото на холестерина.
Не и не! В яйцата наистина има много холестерин (200 мг в едно яйце), но този холестерин никога не постъпва директно в кръвта. Ако нямате проблеми с обмяната на веществата, можете без страх да изяждате по едно яйце на ден, без това да ви навреди.
Птичето месо е по-постно от свинското.
Въпросът е спорен. Защото в печеното заедно с кожата пиле съдържанието на мазнини е по-високо отколкото в свинското филе (17,5% срещу 2%). Бялото пилешко месо без кожа обаче съдържа само 1% мазнини.
Печеното на скара е по-здравословно.
Това не е така! Ако мазнината от месото капе върху въглените, се образуват канцерогенни вещества, които заедно с дима се издигат нагоре към месото. Ако обичате печеното, по-добре го завивайте в алуминиево фолио.
Ябълките трябва да се обелват преди да се консумират.
Това не трябва да се прави. Непосредствено под кората се намират голямо количество витамини. Така че ако искате да имате повече полза от ябълките, яжте ги с кората.
Яйцата с тъмна черупка са по-добри от белите.
Това съвсем не е така! Цветът се определя от породата на кокошката, а вкусът и качеството на яйцата зависят преди всичко от храната на птиците.
Бирата води до затлъстяване.
Грешка! В 0,5 л бира има само 105 калории. Всичко зависи от количеството на изпитата бира, а най-вече от мезето.
Кафето понижава действието на алкохола.
Опасно заблуждение! Чашка кафе след обилната трапеза само ускорява постъпването на алкохола кръвта. Така че не си и мислете, че по този начин ще изтрезнеете бързо, за да седнете зад волана.
Мюсли е най-добрата закуска.
Зависи. Нерядко в готовите смеси има много мазнини и захар. По-добри са смесите от овесени или пшенични ядки, орехи, стафиди и сухи плодове и като вкус, и като енергийно съдържание.

Пресните зеленчуци са несравнимо по-полезни от замразените.
Спорен въпрос. Разбира се, ако зеленчуците са направо от градината - това е идеалният вариант. Но ако вие ги купувате от магазина, после ги съхранявате още няколко дни в хладилника, нежните сортове (като спанак, например) бързо губят качествата си. В замразен вид полезните вещества се съхраняват по-добре.