Имам много пресен лук - как да го сготвя?

  • 16 057
  • 15
  •   1
Отговори
Здравейте, донесоха ми много пресен лук и искам да го сготвя, за да не се съсипе. Дайте някакви идеи. Едно време мама ми правеше много хубава яхния от пиле с лук, но не знам рецептата. Ако някой знае нека я сподели Simple Smile. Очаквам и други предложения.

# 1
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Не мога да ти кажа как да го сготвиш, но ще ти дам идея.
Нарежи си лука на колелца, сложи го в кутия или найлоново пликче и го прибери във фризера.У дома правим така и си имаме пресен лук доста дълго време.

# 2
  • Мнения: 7 474
Аз правя салата


2-3 връзки лук-нарязане
краставица-нарязана
2-3 яйца-сварени и нарязани ситно
заквасена сметана
(може и марулка)

Много вкусно става!!  bouquet

# 3
  • Мнения: 901
Това е моя случай от преди три седмици и правих и това с зелен лук  Laughing



Яйца с кисело мляко на фурна



Хляб със зелен лук


Бъркани яйца със зелен лук

# 4
Благодаря на всички за предложенията, това със съхранението е добра идея Simple Smile

# 5
  • Мнения: 3 537
Ами аз правя с много пресен лук пържени яйца и става супер.
Може и с някаква мръвка,може и без.
Запържвам и задушавам 2-3 връзки лук, като поомекнат прибавям наденичка или кренвирш/може и без/, натрошавам си сирене, малко да се позадуши и чуквам 6-7 яйца вътре.Подправки по желание,аз слагам само сол,чер пипер и някаква пикантина за вкус ако имам.Става много вкусно,аз го предпочитам без месо ,но заради мъжа ми слагам Wink

# 6
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравей  Marilyn_M:)

Ако още държиш на яхнията ето как я правя аз(става с всякаъв вид лук, ама много).

Ако имаш цяло пиле го разрязваш на порции(аз обикновенно разделям на 6). Ако имаш разфасовка, още по-добре. Първо слагаш месото да се запържи в малко мазнина(да се запечата, както се казва). Изкарваш го и в същата мазнина задушаваш нарязания лук - аз слагам към 500 -600 г. като омекне лука, поръсваш с една-две суп. лъшици брашно(зависи от количеството месо и от това колко порции искаш),1 ч. л червен пипер, малко черен пипер, по желание може да сложиш и една-две скилидки чесън, дафинов лист и може да залееш с около 1/2 ч.ч. вино. Прибави малко доматки(около 1/2 ч.ч) или 1 с.л. доматено пюре, върни месото в тенджерата и залей с 2 ч. ч. топла вода или бульон. Може да сложиш и чубричка по желание(аз я ръгам почети навсякъде). Слагаш да къкри на бавен огън, като от време на време поглеждаш да не изври водата или да не се сгъсти много и да загори(ако е нужно прибавяш още вода или бульон). Не забравяй малко преди да свалиш от огъня да посолиш.

Ами това е, по подобен начин се правят всички видове яхнии - със спанак, със зелен фасул и т.н. Само подправките могат да варират.

# 7
  • Мнения: 22 867
Ето ти и една супичка от "Бон Апети"!

Чорба от пресен лук

Продукти:
2 връзки зелен лук
50 г сирене
1 к.ч. ориз
1 ч.ч. кисело мляко
7 - 8 стръка копър
8 - 9 с.л. олио
1 ч.л. червен пипер
сол на вкус

Начин на приготвяне:
1.Лукът се нарязва и се поставя в 1 Ѕ л. вряща подсолена вода, вари се не повече от 5 минути.
2. След това се поставя оризът.
3. В тиган се поставя олиото да се сгорещи, оттегля се тигана и се поръсва червеният пипер, разбърква се и веднага в тигана се налива 1 черпак от бульона и след това всичко се налива в супата и се оставя да се вари 15-20 минути или докато оризът стане напълно готов.
4.Към края на варенето в купа се разбива киселото мляко заедно с наситнения копър и се рабърква с 2-3 черпака от бульона на супата. Тенджерата се оттегля от котлона, след което в супата се изсипва млякото и всичко се разбърква добре
5.Сервира се поръсена с настъргано сирене.

 

# 8
Аз правя супермързеливо агнешко със зелен лук, ама сега май вече времето на блеещата мръвка премина

# 9
  • Мнения: 5 183
Аз правя супермързеливо агнешко със зелен лук, ама сега май вече времето на блеещата мръвка премина

Дай го това агнешко, пък на някои може да ни влезе в употреба 

Последна редакция: сб, 17 юни 2006, 23:53 от Maika

# 10
  • Мнения: 1 269
Аз си суша зелен лук за зимата. Измивам и нарязвам на ситно(на колелца) и суша като билки- на сенчесто и проветриво място. Съхранявам в платнени торбички в килера. Когато ми потрябва само го попарвам в подсолена вода и е като пресен. Пробвайте! Hug

# 11
  • Мнения: 962
Омлет със много лук !  Peace А също  идеята да си съхраниш във фризера е супер!  Peace

# 12
Дай го това агнешко, пък на някои може да ни влезе в употреба 
[/quote]

Готвя на око, затова давам приблизителни пропорции:

1 кг агнешко на порции, 4 връзки зелен лук нарязан /може да се сложи връзка зелен чесън, но аз не обичам/, 2 с. л. брашно, 1 с. л червен пипер, 1 ч. ч. вода, 1/2 ч. ч. вино, олио - 1 к. ч., сол - 1 с. л., чер пипер, джоджен, връзка наситнен магданоз. Всичко се обърква хубаво в автоклавна тенджера и се вари. Сервира се с лъжица кисело мляко. Дано ти хареса!

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 257
Лук с яйца на очи

Продукти:3-4 връзки пресен лук
2 стръка пресен чесън
по 1-2 яйца за порция
3 лъж. олио
сол,червен пипер
Приготвяне: Лукът и чесънът се нарязват.Разбъркват се със згрятото олио и малко вода,посоляват се и се поставят червеният пипер и половин чаша вода.Когато се сгорещи,се правят малки гнезда,в които се чукват яйцата.Посоляват се.Пече се докато белтъкът побелее и забули яйцата.Вместо пресен лук може да се използва и стар,нарязан на сърпчета.

# 14
  • Мнения: 41
Може да направиш баница. За плънката: запържваш лука и като го махнеш от котлона му добавяш едно яйце. Ако не се прекали с количеството зелен лук става много жкусна баница.

Общи условия

Активация на акаунт