Отговори
  • София
  • Мнения: 985
Здравейте !

В следната ситуация съм. С родителите на съпруга стигнахме до страхотен разрив в отношенията ни. Казаха ми че ще ме съдят за да виждат детето. Въпреки , че аз никога не съм им отказвала да го виждат , като условието обаче е да го виждат само в мое присъствие. Те не са съгласни така , искали да виждат детето не в мое присъствие.  Съпруга ми повече от година го няма в страната. Готова съм вече да отидем в съда с тях , защото оправия няма иначе. И квото отсъди съдията това ще бъде. Та въпроса ми е знаете ли за такъв  случай и какво се отсъжда в съда при това положение? Със съпруга ми нямаме развод, ако това има някакво значение. В закона пише единствено , че бабата и дядото имат право да виждат детето , освен ако това не е в интерес на детето. Но не пише колко често.

# 1
  • Мнения: 9 990
Ще следя темата....не мога да дам информация, но живо ме интересува и мен.... Peace

# 2
  • Мнения: 2 431
Общуването между детето и бабата и дядото се определя в зависимост от всяка конкретна ситуация. Препоъчвам ти две неща - консултация с адвокат Задължително! За твоя собствена информация отиваш в www.lex.bg, отваряш закони - Семеен кодекс - чл.70. До члена има иконки, които съдържа практика по прилагането на тази разпоредба, така можеш да придобиеш обща представа. Класически случай - бабата казва как има пари и иска да глези внучето, ти като ответник защитаваш тезата, че си добра майка и се грижиш добре за детето и без бабини глезотии и че това общуване ще разстрои детето, което е НАЙ-важното в случая.

# 3
  • София
  • Мнения: 985
Благодаря ти за отговора persepolis . За съжаление в lex.bg препратките към случаи от практиката са само за абонирани и не са безплатни, но така или иначе ми даде ценна насока.   А ако тръгнат да ме съдят, мисля наистина задължително да се консултирам и наема адвокат, щото сама не се наемам да се защитавам.
  Много ми се искаше някой, който е минал през такова нещо да сподели , но така като гледам, май няма никой преживял подобни неща.

# 4
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
питай Пела - ако стане напечено й пиши и на ЛС
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65221.0

# 5
Когато аз се развеждах, питах за това и адвокатката ми каза, че бабата и дядото по закон нямат никакви права и за нищо не могат да претендират. Ти си без развод, но едва ли е по-различно, освен ако, както са ти казали по-горе не се докаже в съда, че ти си неспособна майка  Praynig или пък че те могат да осигурят някакви свръхусловия на детето, от които то иначе ще бъде лишено.
Дано съм те успокоила, но, за щастие, въпреки че в тези ситуации е трудно да се сложи границата м/у щастието и не-такова), в Бг майката има предимство във всеки спор за права върху детето.

# 6
  • София
  • Мнения: 985
Когато аз се развеждах, питах за това и адвокатката ми каза, че бабата и дядото по закон нямат никакви права и за нищо не могат да претендират. Ти си без развод, но едва ли е по-различно, освен ако, както са ти казали по-горе не се докаже в съда, че ти си неспособна майка  Praynig или пък че те могат да осигурят някакви свръхусловия на детето, от които то иначе ще бъде лишено.
Дано съм те успокоила, но, за щастие, въпреки че в тези ситуации е трудно да се сложи границата м/у щастието и не-такова), в Бг майката има предимство във всеки спор за права върху детето.

Успокои ме и то много . Техните претенции са всеки втори уикенд да вземат малката за целия уикенд. Да я вземат петък вечер и да ми я връщат неделя следобяд,  което за мен е меко казано абсурдно. Те си мислят, че като ме заплашват със съд ще се уплаша и ще кротна. Нелепостите в които ме обвиняват едва ли ще имат очи да ги кажат в съдебна зала , а пък дори  и да имат наглостта и безочието никой съдия няма да им повярва.

# 7
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Всъщност, бабата и дядато наистина имат право да контактуват с внучето си. В случайте когато не се стигне до разбирателство и се отиде до решаване на въпроса по съдебен ред, съдът ще определи време, в което детето да контактува с тях.
В твоят случай, като се има предвид че бащата отсъства, на неговите родители ще се даде възможност да виждат детето. Колко и кога обаче не мога да ти кажа със точност- всичко е въпрос на доказване- имам в практиката си един такъв случай, като съдът присъди за дете 3-4- годишно да се вижда 1-2- пъти в месеца с бабата и дядото, но не за целият уикенд.
Друг е въпроса ти защо не искаш да дадаваш детето, но това си е лично твоя преценка.
Във всички случай, ако ще се съдиш с тях- т.е. ако те заведат дело срещу теб ще ти е необходим адвокат, които да ти даде конкретни съвети(тук все пак е малко по абстрактно), и да изгради своя линия на защита, отговаряща на твоя случай.
Моят съвет- ако можеш да постигнеш с тях някакво споразумение направи го, що да се трошиш нервите и парите по съдилищата.....

# 8
  • София
  • Мнения: 985
.
Друг е въпроса ти защо не искаш да дадаваш детето, но това си е лично твоя преценка.
Във всички случай, ако ще се съдиш с тях- т.е. ако те заведат дело срещу теб ще ти е необходим адвокат, които да ти даде конкретни съвети(тук все пак е малко по абстрактно), и да изгради своя линия на защита, отговаряща на твоя случай.
Моят съвет- ако можеш да постигнеш с тях някакво споразумение направи го, що да се трошиш нервите и парите по съдилищата.....

Ами аз писах и по горе нямам нищо против да виждат детето , но само в мое присъствие, на което те категорично не са съгласни. И по този повод ми тровят нервите и живота. Та затова предпочитам да отидем да се осъдим и каквото реши съда , това ще бъде. 1 път в месеца 1 път , два пъти- два пъти, през ден - през ден . Просто ще изпълняваме съдебното решение и се надявам да кротнат. Те достигнаха невиждани висини в стремежа си да ми отровят живота. Не ми се разправя , защото са много грозни и жалки всички неща , които казаха и направиха.  Такава омраза не съм виждала у жив  човек за почти 29-те ми години живот.  До такава степен ме мразят , че са готови на всичко за да ме унищожат. Оправия няма . С тях не можем да водим нормален диалог, пък камо ли да постигаме споразумение. 

# 9
  • Мнения: 14
Mila77,толкова тъжно позната ми е твоята история...Не съм стигнала до съд,дори не съм разведена още,но отношението ми е много познато.Пожелавам ти много късмет!

# 10
  • around the world
  • Мнения: 651
Когато аз се развеждах, питах за това и адвокатката ми каза, че бабата и дядото по закон нямат никакви права и за нищо . Ти си без развод, но едва ли е по-различно, освен ако, както са ти казали по-горе не се докаже в съда, че ти си неспособна майка  Praynig или пък че те могат да осигурят някакви свръхусловия на детето, от които то иначе ще бъде лишено.
Дано съм те успокоила, но, за щастие, въпреки че в тези ситуации е трудно да се сложи границата м/у щастието и не-такова), в Бг майката има предимство във всеки спор за права върху детето.
Когато след 2 години борба миналата година най-накрая успях Simple Smile това беше първия въпрос който зададох на адвокатката ми- какви са правата на бабите и дядовците ?
И аз получих абсолутно същия отговор-те не могат да претендират за никакви права върху детето. Laughing, което в нашия случай е много добре:)Simple SmileSimple Smile.
Успех....

Общи условия

Активация на акаунт