Какви изследвания се правят на недонесените бебчета?

  • 1 002
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 165
Търся майчета на недоносени бебчета за обмяна на опит.Моята Мария се роди в 32 гест.седм., 2050 кг,43 см.Вчера влизах ,за да пусна тази тема,но в търсачката една майка беше препратила питащата във форума за деца с проблеми...Притесних се и се надявам да намеря някоя майка ,с която да обменим опит.Това което ме интересува сега е какви изследвния задължително трябва да минат нашите мъничета?

# 1
  • Мнения: 495
още при раждането се правят необходимите прегледи, за да се установи, дали детето може да се приспособи към живот извън утробата, т.е. ако не може - оставя се в кувьоз, под лекарско наблюдение задължително Sad
при положение че сте изписани, значи бебчо е добре  Simple Smile
предполагам, че и педито ви е прегледал? Rolling Eyes
понеже и мен са ме "тресяли" тези притеснения Sick, затова се включих, малко да те поуспокоя:
значи, веднага след раждането се прави теста на Апгар, който преценява жизнените показатели на бебчо - дишане, сърдечна дейност, цвят на кожата, рефлекторни реакции и др.
след прослушване на гърдичките се разбира дали има ритмична сърдечна дейност
ако не - гледа го специално кардиолог - всичко това още в болницата се прави и е грижа на докторите там
от това, което съм чела също знам, че увреждания на мозъка /не дай боже и сигурна съм, че нямате/ се разбират много бързо, още първите дни
един от най-притеснителните признаци е бебчо да не може да суче
щом спинка, суче, ака и пиша, плаче отвреме навреме, разперва настрани ръчички и свива крачета - здраво бебче е
дано да съм помогнала малко  bouquet
при всички случаи питай педито - те са за това Crossing Arms

# 2
  • София
  • Мнения: 9 826
Здравей,Зайко!
Първо,честито бебе,да ти е жива и здрава!А сега на въпроса ти-след като са ви изписали от болницата,мисля,че всичко при вас е наред.Освен това предполагам неонатолозите са ти обяснили как е бебето и щом не са ти казали нещо тревожоно,не мисля,че има за какво да се притесняваш на този етап.
Сега да ти кажа за форума за деца с проблеми,всъщност Деца с увреждания и хронични заболявания.Аз често пиша там,защото голямата ми дъщеричка е с проблем.Не виждам нищо притеснително в това,че някой може да те "препрати" към този форум,защото точно там пишат много майки на недоносени деца,имам предвид на напълно здрави бебета,развиващи се нормално,които просто са се родили по-рано.Точно от тези майки можеш да научиш много полезна информация,която педиатрите понякого пропускат.Не се плаши от думите деца с увреждания,там има и дечица,които са си съвсем здрави,просто в определен етап от живота си са имали проблем.Затова моят съвсем искрен и добронамерен съвет е ако нещо те притеснява да попиташ и там,сигурна съм ,че ще научиш много полезни неща.
Желая много здраве на теб и малката Мария/адашка на моята малка дъщеря/! Heart Eyes

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 437
Здравей, Зайко и честито бебче! Да ти е живо и здраво!
Аз самата съм майка на недосено бебче, роди се в 28 г.с. - 1,240 кг и 36 см. Така, че мисля ч1е мога да ти помогна със съвети ако ти се наложи. Първо, не се притеснявай ! - твоето бебче си е голямо и никак не толкова недосено. Второ, при толкова много рискове, не е задължително прогнозите да са лоши - аз лично пре,минах през невероятен ад, но сега съм щастлива мама на напълно здраво 15 кг юначе, високо 85 см. Та значи - горе главата!
Прегледите по принцип зависят от епикризата, с която са ви изписали. Ако всичко е наред, минавате самоо на профилактични прегледи - задължително офталмолог, кардиолог, детски ортопед и в някои случаи - ехогравист/невролог за трансфонтанелна и обща ехография. Ако имаш възможност, мини през тези профилактики, така и ти ще се успокиш! Няма нищо страшно. Стискам палци всичко да е наред.

# 4
  • Мнения: 934
Здравей, писах и в другата тема, но за всеки случай копирам и тук постинга си!

Цитат
Моите две дъщери са недоносени. Голямата 34 г.с. 2300 и 47 см. - 10 дена в кувиоз, а малката 32г.с. 1980 и 43 см - 35 дена в кувиоз.
Колики и двете са нямали, не зависят според мен от това дали е недоносено бебето. Аз също те съветвам да изчакаш с захранването. Колкото по-късно, толква по-добре. Найстина са им незрели стомахчетата и трудно pриемат новата и по-тежка храна.
Относно изследванията -  Хубаво е да се следи кръвната картина и по точно хемоглобина, особено ако сте имали анемия. Очен лекар също е задължително дори и да са ви прегледали в болницата е хубаво да се направи конторла на 6,9 и 12 месеца. Трансфонатанела ехография всеки месец до към 4-5 месец и после на 3 месеца за да се следи мозъчето. Невролог към 3 и 6 месец после и на годинка. Ортопед задължително след като е и момиче, възможно по-рано и после контрола на 6 и 12 месеца. Кардиолог детски възможно най-скоро и после контрола на 12 месеца. Имате право и на 10 безплатни процедури за рехабилитация и гимнастика. Съветвам те да си ги използваш, ефекта е поразителн и детето дръпва в моторното развитие страшно много. Добре е също да се отложат ваксините, особено ако бебето е имало дихателни проблеми. За това се сещам сега. Ако искаш пиши на лични с радост ще ти отговоря, още ми държи влага спомена за паниката, която ме гонеше с малката ми принцеса.

Не се притеснявай да си искаш наравления за иследванията. Така ще си по спокойна, че всичко е наред. За сега и двете ми дъщери нямат никакви проблеми въпреки рания си страрт в живота, но съм 100 пати по спокойна след направените прегледи.

Общи условия

Активация на акаунт