Що за глупост?!

  • 2 212
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 364
Искам да споделя нещо ,което ме възмути!!!
Вчера съвсем случайно разбрах , че една позната дава на 4-месечното си бебе КИСЕЛО МЛЯКО разредено със вода !!!! #Crazy А тя по принцип го кърми и когато неможела ( примерно налага й се да излезе и пр.) вместо да дава АМ ( защото то е вредно едва ли не ) му дава кисело мляко !Представяте ли си !!! Как така е решила това ?!Да не би някоя мъдра баба да е дала такъв съвет,понеже навремето когато е нямало АМ майките които са нямали кърма са правели точно това.Пък и АМ -то то е вредно разбира се , не е направено съобразно нуждите на бебетата - по-добре айрянче!!!Направо щях да се побъркам като го чух.Та киселото мляко доколкото знам се въвежда чак след годинката ( ако не се лъжа)!!!
 Написах всичко това просто за да споделя до къде стига човешката глупост.Незнам как точно стоят нещата при тази майка , стига ли й кърмата и пр. , но чак пък с КИСЕЛО МЛЯКО  #Crazy #Crazy #Crazy

# 1
  • Мнения: 4 915
Недей да съдиш така строго.
Да, глупаво е, но най-вероятно майката го прави от неинформираност.

Ако ти е близка, копирай й някои материали относно киселото мляко и препоръчителното му въвеждане след годинката, както и рисковете да се дава на малки бебета.

Ако нямате чак такива контакти, просто приеми, че жената явно не получава адекватни съвети от педиатъра си, което за жалост се случва на болшинството родители - относно кърменето и захранването. Или пък силно се влияе от мнението на по-възрастни роднини.

Аз пък наскоро четох за една майка, която храни 3-месечното си бебе САМО с кисело мляко, защото АМ не обичало...Не одобрявам това и дадох съвети и мнение, но тя е тази, която ще реши...Едва ли от глупост действа така, по-скоро от непознаване на рисковете...

# 2
  • Мнения: 296
Единственото което не е съвсем коректно в постинга ти е за киселото мляко след 1 годинка Simple Smile. И по рано се дава след 6 месец примерно(няма проблем за него за разлика от прясното, там някакви мистерии с разни молекули има дето не са ми много ясни...). Та нашите баби са давали от по рано айрянче, НО 1. не е имало АМ което, колкото и да е несъвършено е правено СПЕЦИАЛНО за нуждите на бебето, 2. киселото мляко което те са давали вероятно е било от ИСТИНСКО мляко без всички Е та които слагат сега и не си признават... Та така... Проблема идва от това че живеем в 21 век, а има хора които грам не се образоват, но не можеш да просветляваш целия свят. Та в този ред на мисли, вчера от моя приятелка, която има прекрасно детенце на година и половина близо 2 чух репликата " Кърменето след 1 годинка на детето е ВРЕДНО" та така...

# 3
  • Мнения: 364
Free Soul , съжалявам ако думите ми са прозвуачли малко строго , но наистина страшно се изненадах и изумих!Не сме близки и не ми е много удобно да й се меся и да давам съвети.Ако се появи удобна възможност може и да й кажа какво мисля и какво съм прочела.Права си ,че в крайна сметка всяка майка сама определя как да си гледа детето и чии съвети да следва.
Пък и тя на свой ред   може да се възмути как аз още не съм давала нищо на моята дъщеря освен кърма Joy Joy Joy

# 4
  • Мнения: 4 915
 
Единственото което не е съвсем коректно в постинга ти е за киселото мляко след 1 годинка Simple Smile.

Коректно е.  Wink Това са препоръките на информираните педиатри и детски гастроентеролози.
На 6 месеца започва естествения спад на хемоглобина, а киселото мляко потиска абсорбацията на желязото от храните.

При деца с риск от наследствен диабет също строго се препоръчва по-късното въвеждане на млякото. При ранно въвеждане /преди 6ти месец/ се повишава рискът от диабет /и без да е предразположено детето/ и към АБКМ, както и от анемия.

Примерът с бабите не е много коректен също.  Wink По селата и сега (бяхме на почивка в с. Говедарци, та ми разказаха... Laughing), и по-рано са си кърмили децата доста дълго време, и едва ли са бъркали айряни често.  Simple Smile
Не е "коректен", защото какво е правено едно време не означава, че е правилно. Сега едва ли някой соли и маже с мас бебето си... Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 2 901
"Що за глупост? Нещо, което ме възмути? Щях да се побъркам като чух! Докъде стига човешката глупост?"

Скъпа, Anetka, не е глупост, а неинформираност и колкото и да ти е чудно, все още има майки, които не четат и пишат във форума - дали всичките са глупави обаче? Помисли си, ако ти беше на нейно място и имаше педиатър, на който наистина вярваш, майка и баба, които са те захранили с кисело мляко на втория месец и си все още жива и здрава и познати, които вместо да ти кажат с две думи, как се смята за правилно вече да се гледа бебе, разнасят по форумите твоята неграмотност, ти тогава как щеше да гледаш бебето си? Ами, мисля, както си знаеш!

Не си и достатъчно близка, за да й се месиш и даваш съвети, но си й достатъчно далечна за да я изправиш пред нас като безумно глупава! Мислиш, че тя би ти се възмутила, че още нищо друго освен кърма не даваш на бебето си - и дори ти е смешно това " Joy"
Благодарна съм че имам време, възможност и какво ли още не, да чета в интернет и предимно тук, какво как да правя по съвременен начин! Имам близки и познати, които като ме гледат на какъв хал съм с кърменето, и през ум не им минава да следват съвети за изключително кърмене и захранване до незнам-си-колко годинки. Няма да се боря с тях, нито съм в изгодна позиция да го играя breastfeeding precher, но за мен те не са глупави хора, далеч не са! И моята майка не вярваше, че това моето сочно и добре охранено бебе расте само на кърма, но прие начинът ми на гледане на детето, въпреки че аз бях отгледана по "глупавия" начин.

# 6
  • Мнения: 642
Е, и аз бях от глупачките с първото си дете и слушах сляпо мама, баба и педиатър.
Четях и Спок... и мислех, че всичко, което правя е в реда на нещата. Емо беше на 6 месеца и 1/2, когато му давах вместо АМ - кисело мляко разредено с преварена вода и малко захар (забравила съм пропорциите)... Причината беше, че получи разстройство от АМ (мисля, че НАН беше) и се оказа, че трябва да минем на АМ, който струваше по 10-ина лв кутията, а заминаваше доколкото си спомням за 5-6-7-дена. Тогава 3-та живеехме кажи-речи само от майчинството ми и не ни беше леко. Като изкарахме с новото АМ 2-3 седмици и се чудехме как да свържем 2-та края, питах педито за нещо по-евтино. Тя каза да пробваме пак някакъв АМ (вече не си спомням имена), но и от него получи разстройство и тогава каза внимателно да опитаме кис. мляко и да наблюдаваме как му се отразява. Е, прие го съвсем нормално и така си продължихме.
Та както ти е казала Free Soul не е глупост, а неинформираност (не съм знаела какви са последиците) и в моя случай безпаричие...
Нека не заклеймяваме така бързо хората.

# 7
  • Мнения: 3 089
майка ми ме е кърмила 18 дни. след това ме е подкарала с кисело мляко. и не е глупава жената. и аз не съм разграден двор.
за информация - аз още кърмя (8 месеца), но не мисля, че онези, които не правят като мен, са глупави.

# 8
  • Мнения: 364
Пак ще напиша , че просто исках да споделя .Неискам ( съжалявам ако така е прозвучало) да давам определения и да "заклеймявам хората" ,още по-малко да се подигравам!Незнам какви са причините тя да постъпва по този начин : било неинформираност , липса на финанси и пр. И отново : извинявам се ако е прозвучало доста крайно !!!

 

# 9
  • Мнения: 642
Извинението се приема Grinning (шегувам се, не съм се засегнала - всеки си има своите причини)
На твое място бих й казала туй-онуй, ако на времето някой ми беше намекнал дори, че правя нещо нередно щях да се заинтересувам (защотот съм си такава, но хората са различни) и може би щях да взема друго решение... Така, че кажи й деликатно каквото знаеш и я остави да се дообразова. Ако има желание, информация ще намери, но нали трябва някой да й подскаже ( на мен нямаше кой Sad )
 Peace

# 10
  • Мнения: 296
Цитат
Примерът с бабите не е много коректен също.   По селата и сега (бяхме на почивка в с. Говедарци, та ми разказаха... ), и по-рано са си кърмили децата доста дълго време, и едва ли са бъркали айряни често. 

Имах предвид, че ако не са имали възможност да кърмят(жената поради някаква причина няма мляко, няма дойка, кърмачка или както там казват) са давали разредено кисело мляко, а не прясно мляко, не че това е масова практика на "бабите" а в краен случай. И ако се дава някакво мляко преди годинка освен АМ, се препоръчва да е кисело разредено,а не и прясно, но още не ми се е налагало да се просветя на таз тема, обещавам след месец и половина 2 да съм значително по подготвена по въпроса Simple Smile

Нямам лошо чуство към предците ни, убедена съм че всеки прави това което напълно убеден в себе си,че е най добро за детето си. А ако не си убеден питаш педиатъра, а за това че те не са достатъчно грамотни понякога вече имам лоши чуства, ама това е тема на друг разговор...

# 11
  • Мнения: 2 047
   Аз пък ще добавя, че има много информирани мами от форума също, които са захранили с кисело мляко рано по различни причини.
Но точно поради подобни постинги, не пишат в този подфорум.

# 12
  • Мнения: 4 915
А поради какви причини са захранили рано с кисело мляко?

# 13
  • Мнения: 1 737
Само до преди 10-тина години адаптираните млека са били много по-некачествени колкото са в момента, а киселото мляко по магазините - много по-истинско. Тогава може би наистина е било по-добре кисело мляко, а не адаптирано. Една от причините за ранното захранване на бебетата от 40-тия ден със сок е започнало именно заради първите адаптирани млека, недоставящи достатъчно витами (косата и ноктите са им капели от авитаминоза). Сега нещата са съвсем различни.
Ако майчето слуша майка си и баба си, за тези неща нищо чудно да смята киселото мляко за много по-полезно.

# 14
  • Мнения: 4 915
 
Само до преди 10-тина години адаптираните млека са били много по-некачествени колкото са в момента, а киселото мляко по магазините - много по-истинско. Тогава може би наистина е било по-добре кисело мляко, а не адаптирано. .............
Съмнявам се дълбоко. Rolling Eyes Какво има в състава на киселото мляко, което макар и минимално да се приближава до състава на кърмата?
Освен лактозата? Не е полезно с друго, освен с регулиране на чревната флора с лактобацилите, но това е полза най-вече за по-зрелите организми, не за бебешките...

Адаптираните млека, колкото и несъвършени да са били, все пак са доставяли в някаква степен определен минимум мазнини, въглехидрати, витамини, минерални соли, протеини и т.н. Ето една тема, в която се описват съставът на различните марки АМ: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=86169.0
Едва ли киселото мляко, колкото и чисто и качествено да е като продукт, може да достави и 1/10 от това, което доставя  най-евтиното АМ... Rolling Eyes Дори и най-евтиното, е създавано в лаборатория под строг контрол и с участието на детски специалисти, педиатри, нутрилози, химици, биолози, технолози...


Причините за 40тия ден и соковете едва ли е само заради авитаминозата от АМ, защото повечето бебета на 40 дни все още са били кърмачета /и поради неголямата достъпност и разпространеност на АМ на пазара/. Причините най-вече явно са били майката да се връща по-бързо на работа /съответно да захранва рано и да отбива/, или някаква друга недомислица...

Общи условия

Активация на акаунт