адаптация в детска градина

  • 1 768
  • 5
  •   1
Отговори
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Здравейте,

Искам да попитам как свикнаха вашите деца в детските градини - в чужбина, където сте; как се адаптираха, какво да очаквам?

Днес мина първия ни ден в детската градина - като цяло беше добре - но това е за сега! Много съм притеснена, защото сина ми не знае немски - ние сме в  ДЕ, а най-лошото е че и аз все още съм зле  Rolling Eyes Sad с немския - оправям се с английски - колкото може.

Благодаря предварително!

П.С. Всички бяха много любезни с него и му обръщаха много внимание - така ли е по принип или това е само за новите деца?

# 1
  • Мнения: 7 091
Нашия опит не е много продължителен, но все пак Simple Smile. Малкия ходи на градина  4 месеца.
Първите няколко дни му беше трудно когато тръгвахме, но казваха, че след като са го заигравали е спирал да плаче. То не знам на кой му беше по-трудно, на нас или на него Simple Smile защото ние само дето не се разревахме и двамата с тати  Laughing.
Преди да го заведем бях направила списък на някои по-важни думички, които казва и превода на английски ( в смисъл написани как той ги произнася с латински букви и ангийското значение). Направихме и списък с навиците му горе-долу( това по настояване на директорката), за хранене, режим, с какво обича да се занимава. В началото бяхме много доволни, като беше в групата на по-малките, там особено първите дни много се занимаваха с него. Като го преместиха при по-големите ( той тогава беше на 2г.3м. ), които са от 3 до 3.5 никакво внимание не му обръщаха. Аз бях много недоволна, да не говорим за проблемите с болестите, които започнахме да имаме. Имай предвид, че в началото все пак се стараят повече, понеже искат да направят по-добро впечатление. Важното е да не се изпускат нещата по някое време до степен, в която не смяташ за правилно.
Не се притеснявай, моя син не знаеше дума на английски като отиде Simple Smilebouquet
Иначе малкия свикна да ходи още на 2-3 ден без проблем. Е, понякога помрънкваше, но не е плакал сърцераздирателно Wink. Само първия ден , и то докато не му дадат да разглобява един CD player  Whistling Laughing. Тогава му беше фазата на разглобяване Simple Smile.
Но ми се струва, че е добра идея да напишеш за навиците и това какво харесва детето, така много ще улесниш учителките, оттам и детето.

Последна редакция: пн, 19 юни 2006, 20:40 от Tandoori

# 2
  • Мнения: 82
zdravei...sujeliavam 4e pi6a na latinica.Moiat sin ve4e godina hodi na decki dom i e mnogo 6tastliv.Ne se pritesniavai as su6to kato teb biah mnogo 6a6nata v na4aloto za6toto sina mi ne znae6e english.Moiat suvet e da go nau4i6 da kazva pi6ka mi se i jaden sum mislia tova e nai vajnoto.Su6to ne e zle da ponau4i6 i u4itelkite niakoia i druga dumi4ka na bulgarski(ne viarvam da imat ne6to protiv) :thinking:Kaji im s kakvo obi4a da si igrae hlapeto....kolkoto do decata te namirat ob6t ezik...e poniakoga mogat da budat dosta gadni4ki(niakakvo hlape be6e kazalo v na4aloto na sina mi GLUPAVO DETE poneje ne gi razbira ...i na6ia se prebira i me pita kakvo zna4i tova mamo Rolling Eyes....no decata sa takiva.Dobre e 4e e o6te malak i tezi ne6ta niama da go afektirat.Ta suveta mi e vuob6te da ne se pretesniava6,decata u4at burzo ...i toku vij drugata godina si pusnala tema" Pomosht kak da nakaram deteto mi da govori na bulgarski" Laughing

# 3
  • Мнения: 434
Не бързай да съдиш от първия ден - това в най-положителен смисъл. Първия месец обикновено е стресов и за детето, и за възпитателите, пък и за родителите. Моят опит е съвсем актуален - дъщеря ми (1 година 11 месеца) ходи от началото на май на детска градина. Аз минах с нея през фазата на адаптация и смятам, че се справихме, макар и с някои грешки. Първата от тях беше, че се наложи още в самото начало да я оставя за по-дълго от договореното с преподавателките време - детето ужасно се беше стреснало и се наложи да започваме почти отначало. Аз си мислех, че познавам детето си добре и вътрешно спорях с методите в градината, но се оказа, че преподавателките в повечето случаи имаха право.
Мисля, че всяко дете си има собствен ритъм на адаптация към новата среда и това тук го отчитат. Постепенното, а не рязкото натоварване на детската психика има огромно значение. Надявам се освен това да са те предупредили, че в началото ще има течащо носле, кашлици и обичайните за градината вируси и гадости. Ние все още семейно ги караме.
Не пишеш колко голям е синът ти, но дори и максималната възраст за детска градина да е, пак ще се справи с езика по-бързо, отколкото ти - децата имат перфектен усет за това. Но не разчитай на това още първата седмица. Остави детето колкото се може по-естествено да се впише в средата, дай му любима играчка, за да си има опора и гледай да се навърташ наоколо поне в началото.
А това че са любезни с него не мисля че е изключение. В Германия шамарът на дете се преследва от закона, така че най-много да му повишат глас. Но и това с времето си.
Дано да съм свалила малко от стреса, който струва ми се долавям в съобщението ти.
Успех във всеки случай.

# 4
  • Мнения: 1 334
И моето дете ходи сравнително отскоро на детска в Германия.За 8 месеца е доста напреднал с езика, въпреки че отсъства заради вируси и други подобни, все °приятни неща°.Адаптира се сравнително добре, но той тръгна на почти 4 години.При нас вирусите са по-големият проблем от езика и адаптацията.


Иначе не очкавай да го научат на много неща.Набляга се на играта на вън и вътре, на дисциплина и да се грижат за себе си.Останалото трябва да го прави родителя.(За Мюнхен споделям , в другите градове не знам как е).

Успех с детската и не се шашкай , децата се ориентират по добре от възрастните.

# 5
  • Мнения: 1 017
Привет  Hug

само да те успокоя: трудно е в начАлото, на теб повече отколкото на малчо...Ще ви мине. И езика Ще научи  Hug И свикват. И е много важно за социалния им живот на новото място...Няма да го гледат както ти би се грижила...но навсякъде е така. От друга страна Ще има 15 дечица около него, игри...

За езика: и аз не знам фински все оЩе, справяме се с англ....Но те съветвам възможно най скоро да го "проговориШ" немския...НА Коледа имаШе програма, направена от дечицата, с целите семейства...И на Гого му беШе тъжно, чЕ аз не знаех песничките, а всички други родители пригласяха...Но следваЩата Коледа  Hug Flutter

Ние бяхме големи късметлии с моето дете, заЩото случихме на разкоШни учИтелки. Наистина има огромно значение на какви хора Ще попаднете...Пожелавам ви много късмет, и по малко тревоги  Heart Eyes

И пиШи тук, Ще ти олеква. Аз всеки път като се появи разтревожена мама, разказвам как момичетата от форума ме подкрепиха и ме успокояваха ...

Успех и гуШ на мъника  Hug  bouquet Hug

Общи условия

Активация на акаунт