Астма

  • 18 243
  • 100
  •   1
Отговори
  • на път
  • Мнения: 2 804
Здравейте, има ли някой вещ в тази тема? Осиновихме преди 7 месеца момченце с такава диагноза. На поддържащи лекарства е. Преди да го вземем в къщи беше боледувал всеки месец. Досега не сме видяли как изглежда астматичния пристъп. Някой може ли да ми разкаже по-подробно нещо за тази болест:
- какви прегледи се налагат и на колко време
- колко чести са пристъпите
- как точно изглеждат
- може ли детенце да спи само в стая
- какви най-често са видовете терапия
- .... и каквото още се сетите
Благодаря предварително 
Grinning

# 1
Здравей d iva,съжалявам за проблема който имате с детенцето.Аз не съм компетентно лице,но ще ти кажа някои неща които зная за астмата .При малките деца пристъпа започва когато има наличие на дихателни за болявания,хрема,кашлица в продължение на 1-3 дни.Може да има и температура от 37,5 .В чести случаи пристъпа се предхожда от бепокойство,безапетитие,кихане,покашляне,сърбеж около носа,дразнене в гърлото,тежест в гърдите.Пристъпа настъпва обикновенно нощно време при което детето се събужда със свиркащо дишане,става неспокойно и има нужда от кислород.Появява се доста упорита или пък лаеща кашлица.Детето може да предпочита да стои и в седнало състояние поради затрудненото му дишане.Лицето става по бледо и избива пот по него.Смяната на климата и обстановката зная,че действат много добре за оздравяване на детето.Аз имах с детето си проблем астматичен бронхит и при нас много погамаше инхалацията,незная в твоя случай как ще повлияе.Има компетентни лица които ще ти кажат това.Дано малко съм ти помогнала с това което зная.Успех ти желая!

# 2
  • Мнения: 5 531
Здравеи  d_iva .Моята дъщеря също е с астма почти от бебе. Ваня77 ти е описала доста подробно какво представлява асматичният пристъп и от како е съпроводен.Аз бих добавила , че детето би следвало да се следи от специалист пулмолог, обикновено ако дечко е добре, контролните прегледи са на 3 месеца.В зависимост от възраста на детето се правят и различни изследвания.Моята дъщеря е вече от 2г на Фликсотид инхалер, който пръскаме сутрин и вечер по два пъти.Но лечението може да се назначи само от специалист.Когато моята дъщеря се разкашля правиме инхалации с вентолин, ако дишането и се изостри и стане свиркащо, или ако гърдите и са чисти но кашлицата продължава, с физиологичен разтвор.Относно самостоятелното  спане в отделна стая, моите деца си имат стая и си спят сами от малки.Неудобство е че ми се е налагало да ставам по-сто пъти на вечер, но си има и своите предимства.Не се притесняваи, при правилно лечение се постига доста добър контрол на Астмата.

# 3
  • на път
  • Мнения: 2 804
Много ви благодаря и на двете за подробностите  Hug. Мартин е почти на 2 годинки и също е на флексотид сутрин и вечер. Случва се да покашля понякога, но свирене в гърдичките съм чувала само веднъж. Трудно ми е да определя от какъв характер е кашлицата. Ходихме на пулмолог през януари и сега ще трябва пак да отидем ... лошото е, че като види лекар изпада в истерия и никой не може да чуе нищо в гърдичките му.
- с каква честота вогат да бъдат пристъпите
- свързани ли са със сезон /обостят ли се зимно време пристъпите на астма/
- как се повлиява болестта от ходене на море и планина /ние сме скиори/
Още веднъж много ви благодаря!!!!   bouquet  bouquet  bouquet

# 4
  • Мнения: 5 531
Не зная къде ходите на пулмолог, но нашата докторка е страхотна.Много е мила и внимателна.Ако искаш ще ти дам координати.При нас Мария е правила и пристъп посред лято и според мен се обостри след като яде някакъв зрънчо newsm78.От морето се повлиява супер, за планина не съм много убедена.Тази година ходихме на Семково и тя там се разкашля.Но обикновено през зимата кашля повече, лятото позатихва.За честотата на пристъпите е трудно да ти отговоря, зависи от детето.

# 5
  • на път
  • Мнения: 2 804
 Grinning С удоволствие бих се възползвала от предложението за добър специалист. Ходихме във поликлиниката към детската педиатрия /защото той там е лекуван и консултиран от раждането си/  при доктор Соколова, но там ми се стори конвейр. Лични познанства, пререждания ... стояхме пред кабинета повече от 2 часа при положение, че бяхме застанали първи там .... Детеце едвам издаяни горкото.
Знам, че ядки, зрънчовци и сухари са противопоказани за астма .... Освен това той е и с алергии които също биха могли пра провокират евентуален пристъп  Thinking
Още веднъж - благодаря   bouquet

# 6
  • Мнения: 5 531
Преди две години лежахме в детска белодробна болница с пристъп. Тогава я следха д-р Переновска и д-р Куфарджиева.За  Переновска мога да кажа че е добър специалист, но е доста сопната.Д-р Куфарджиева е стахотен човек много мила и внимателна е, а и е страхотен лекар.Сега приема в мед център Закрила, на Дондуков.Работят със здравната када.Само си запази час по-телефона, става и от днес за днес, но в последно време докторката е доста натоварена.Тел 9420700- на централата и 9420721 в кабинета.На нечетни дати е следобяд на четни е сутрин.Разкажи и подробно всичко, занеси и документите които имате.

# 7
  • на път
  • Мнения: 2 804
Преди две години лежахме в детска белодробна болница с пристъп. Тогава я следха д-р Переновска и д-р Куфарджиева.За  Переновска мога да кажа че е добър специалист, но е доста сопната.Д-р Куфарджиева е стахотен човек много мила и внимателна е, а и е страхотен лекар.Сега приема в мед център Закрила, на Дондуков.Работят със здравната када.Само си запази час по-телефона, става и от днес за днес, но в последно време докторката е доста натоварена.Тел 9420700- на централата и 9420721 в кабинета.На нечетни дати е следобяд на четни е сутрин.Разкажи и подробно всичко, занеси и документите които имате.

За Куфраджиева и аз съм чувала много добри отзиви. Благодаря много за инфото!!!  Grinning

# 8
http://www.cbbbg.com/tourism/sandanski.html# Погледни тук мисля,че ще ти помогне да видиш къде може да заведеш детенцето си.Климата в Сандански е добър към заболявания на дихателната система.Поздрави! Simple Smile

# 9
Здравей и от мен!Моето момченце също е с тази диагноза и ние сме на Флексотид-година и половина вече и от 6 мес. на хапченца вечер по едно-Сингулер.За пристъпите е индивидуално, зависи от тежестта на заболяването, но моето лично мнение е /разбира се, не ангажирам никого с него/, че не е удачно детето да спи само в стая, защото нищо не се знае, не дай Боже...Не се притеснявай, всички лекари при които съм ходила /а те не са малко/ са ми казвали, че почти всички деца с възрастта се оправят и астмата изчезва от само себе си.Аз единствено на това разчитам и се надявам, всички проблеми един ден да останат само лош спомен.
При Алекс астмата се изразява в жестока кашлица, която не спира нито за секунда и това в продължение на 10 дни  ooooh! Не знаех, че и това е признак на астма, но явно...Пристъпите най-често се провокират от вирусни инфекции, също и през пролетта, когато има полени. Не се притеснявай, всичко ще се оправи  Peace
Искам да попитам marychery за Флексотида, понеже и ние го вземаме доста време вече и непрекъснато нещо ме гризе отвътре да не му навредя на детето /въпреки, че лекарите ме убеждават в обратното/, ти какво мислиш?   bouquet

# 10
Забравих да добавя, климата в Сандански се отразява много, много добре на деца с такива проблеми, от личен опит знам.Успех!

# 11
  • Мнения: 5 531
Стела Узунова, аз лично спирам фликсотида когато Мария е добре на своя глава.Сега и ние минаваме и на сингулер+фликсотид.

# 12
  • Мнения: 1 434
zdravej  diva
Моя   син е на 4 год  на   годинка и пиоловина  напражия първия астматичен пристъп  така  че имам  доста  голям опит...Астматичния пристъп неможе да се обърка  ,  при нас  обикновено   започжа с сополи на др  ден кашлица..и след това минава  ж  пристъп  (  свирене на  гърдите..учестено дишане..ако не се вземат мерки..детето посинява..това е пристъп накратко
Профилактиката  е   в  зависимост от  4естотата на пристъпите   на месец на седмица или  всеки ден ги прави  ако  са 4ести се дава  кортикостероид  бекотид флексотид     това  ве4е  лекаря  го   ре6ава кортикостероида  разрежда  пристъпите  ..стават  по лекари ..и с времето   спира да ги прави поне при нас бе6е така.Ако  са по на  рядко   по  безобидно и  ефективно е  сунгулар   с хомеопатия   останахме доволни   нас  ни  лекужа др Слави  Филчев в софия.
Профилактиката лято  плаж  пролет есен  планина ние така правим .
Друго което мога да препоръ4ам  ако имате  вьзмойност  да си  вземете Pary boy  inhalators  nego se pravqt inhalaciite s ventolin  когато  детето  е в пристъп благодарение  на него спряхме на посе6таваме  болниците  заради инхалациите.
Детето спокойно  може да спи  в отделна стая, само когато е  болно и има пристъп    трябжа  да си  до него  за да се следи положението   тк инхалациите се правят понякога  на  4  -6  4аса
Друго много   важно - е  да  го предпазва6-от  дезодоранти  парфуми    ацетони  лакочистители  ..силни миризми  разни не е добре  да се ди6ат  леглото   трябжа да е  антиалерги4ни завивки...в никакъв  случай пухени  вьзглавницата сьщо.
Много  още мога  да    гожоря  ако искате питайте..нещо:) надявам се а сьм помогнала

# 13
marychery, искам да те попитам като спреш Флексотида как реагира Мария на това?Често ли получава пристъпи, в какво се изразяват и тежки ли са? И въобще ако ти се пише, разкажи за вашите неволи с астмата.Поздрави!!!  Heart Eyes

# 14
  • Мнения: 6 320
- с каква честота вогат да бъдат пристъпите
- свързани ли са със сезон /обостят ли се зимно време пристъпите на астма/
- как се повлиява болестта от ходене на море и планина /ние сме скиори/

Аз съм астматичка от 4-годишна.
Пристъпите ми са били с различна честота. Като по-малка се е случвало да правя по няколко (5-6-7) пристъпа на месец. Постепенно се разредиха. През тийн-годините бяха около веднъж годишно, а последните ми 3 пристъпа са били съответно по 1 през `97, `99 и (за съжаление) тази година, но отдавна не съм на поддържаща терапия.

При мен астмата се провокира предимно от алергии - алергична съм към страшно много неща, но предимно полени (т.е. пролетта ми е критичен сезон), вълна, пух, домашен прах, котки.
Към храни единствено към яйца съм проявявила алергия и то в доста късна възраст.

През зимата вирусните инфекции неминуемо влияеха на астмата ми. Имунната ми система бе изключително занижена, всеки грип и вирус ме поваляше и неизбежно предизвикваше астматичен пристъп.

Хубавото е, че сега вече медицината е доста напреднала и има добри медикаменти, които да повлияват астмата както в момент на пристъп, така и като поддържаща терапия.

Няколко съвета (изхождайки от моя опит с алергиите и астмата)

В дома е добре да се отстранят всички мебели и обзавеждане, които задържат домашния прах и са трудни за почистване от него. Например:
- открити библиотеки - книгите задържат ужасно много прах и е почти невъзможно да се почистват от него редовно. Заменете рафтовете със затворени секции, в които да съхранявате книгите
- разделете се с килимите и мокетите - това е перфектната среда за размножаване и развитие на акарите. Обикновените прахосмукачки не могат да изсмучат акарите от тези настилки. Най-добре е настилката да е паркет, ламинат или теракот, за да може ежедневно да се мете и мие лесно.
- разделете се с колекцията от плюшени играчки - те също задържат прах и могат да предизвикат алергична реакция, особено ако детето обича да ги гушка и да спи с тях
- приберете всякакви неща, които могат да задържат прах и не могат да се почистват лесно - например различни неща, които се използват рядко и затова се поставят върху или зад гардеробите и секциите
- премахнете икебаните от сухи цветя, които също задържат много прах и няма как да се почистват от него

Избягвайте да използвате дрехи, възглавници, завивки и др., които са на основата на животинска кожа и косми
- заменете пухените възглавници с противоалергични (вече ги има навсякъде), а най-добре купете възглавници с морски водорасли - те имат доказан антиалергичен ефект. Това се отнася не само за възглавницата на детето, а за всички възглавници в къщата.
- разделете се с халищата и други подобни завивки - те също задържат акарите
- избягвайте да обличате детето с дрехи от естествена вълна или мохер - заменете ги с дрехи от полар, които са достатъчно топли и удобни за зимата

При доказана алергия към цветния прашец избягвайте да отглеждате цъфтящи растения.

Избягвайте ароматизатори, парфюми, внимавайте с омекотителите и праховете за пране (дори и сега получавам задух от определени омекотители), както и всякакви други силни миризми, особено ацетони, бои, химикали.


При пристъп на мен много ми помага инхалация с вода (слагам в теджера около 1-2 л.) + 1 ч.л. сода + 1 ч.л. сол.
Правя инхалация с парата около 5-10 мин. и след това отивам в добре проветрено помещение.
Това облекчава пристъпа ми значително.


Относно морето и планината.
Пътувала съм много и НИКОГА не съм получавала пристъп на море или планина.
Винаги на море и планина съм се чувствала чудесно и съм дишала с пълни гърди.

И последно искам да споделя отличното си впечатление от д-р Куфарджиева - невероятен човек и специалист.
Лекувала ме е дълги години.

Общи условия

Активация на акаунт