Днес е най-дългият ден в годината

  • 3 100
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 495
 
В северното полукълбо днес ще бъде най-дългият ден през тази година, а в южното полукълбо ще бъде най-дългата нощ.
В 15,26 часа българско време днес ще настъпи лятното слънцестоене и ще започне астрономическото лято, каза
Момчил Дечев, астроном от Института по астрономия при БАН.
Той уточни, че продължителността на днешния ден е приблизително 15 часа и 20 минути.
Вследствие на движението на Земята около Слънцето в определен момент от годината денят и нощта достигат своята максимална или минимална продължителност, обясни астрономът.
Тези моменти се наричат слънцестоене. При лятното слънцестоене денят е с максимална продължителност, а нощта е с минимална. При зимното слънцестоене е обратното, отбеляза Момчил Дечев.

В народната митология най-дългият ден в годината обикновено се свързва с редица религиозни обреди, едни от тях са свързани с празника Еньовден, който се отбелязва на 24 юни.

Българите наричат празника Еньовден още Среди лето или Ден на слънцето, защото съвпада с лятното слънцестоене. Според народните вярвания на този ден "слънцето играе или трепти", когато изгрява. Народните лечители твърдят, че събраните в ранно утро на Еньовден треви са най-лековити.

Хората се изкачват по високите хълмове, гледат своите слънчеви сенки и по тях гадаят за здраве. От този ден слънцето започва бавно "да умира" и годината да клони към зимата.

Източник:www.dnes.bg




# 1
  • Мнения: 5 622

 Радвайте му се!

# 2
  • Мнения: 4 806
точно това мисля да направя - да му се порадвам... Simple Smile
вътрешно някак за мен годината започва и свършва на този ден, а не на Нова Година, защото до днес денят расте, а после ... започва да намалява, което носи много далечен полъх на жълти листа, дъжд, сняг и така до следващата дата на най-късия ден. Тогава започва наново

# 3
  • Мнения: 5 622
точно това мисля да направя - да му се порадвам... Simple Smile
вътрешно някак за мен годината започва и свършва на този ден, а не на Нова Година, защото до днес денят расте, а после ... започва да намалява, което носи много далечен полъх на жълти листа, дъжд, сняг и така до следващата дата на най-късия ден. Тогава започва наново

Е, стига де. Лятото тепърва започва  Wink Защо почваш да мислиш от сега за жълти листа, дъжд и вятър?

# 4
  • Мнения: 2 431
По този повод довечера сме на вечеря у мама. Мъжът ми е много щастлив от факта, все пак сезоните са само четири в годината значи има още две официални посещения Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 2 407
А лятото тепърва започва Grinning

# 6
  • Мнения: 5 577
Значи як хайманлък до късно.  Mr. Green

# 7
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Значи як хайманлък до късно.  Mr. Green
Да ама само днес,че после почва да намалява.

Общи условия

Активация на акаунт