Майсторки на ЖЕЛАТИНА...

  • 31 947
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 140
Имам проблем с правенето на желатина като такъв и искам помощ със съвети, как се прави най лесно така че да станееееее.
 Защото на мен хич не ми се получава.
Чакам съвети  Hug

# 1
sorry, ama nqmam kirilic tova s kredora, nesto ne uspqvam
ami i na men ne mi se polu4ava6e v na4aloto, dokato ne razbrah, 4e ne e nujno samo da go nakisne6 jelatina i da go iz4aka6 da nabubne, ami sled tova trqbva na vodna bqnia da go raztvori6. i v zavisimost ot tova, dali ste go izpolzva6 za studeni qstia, za topli ili goresti, i pribavqneto mu kum produkta, koito trqbva da se jelira, e razli4no. Naprimer, ako ste go pribavq6 kum kiselo mlqko, to trqbva da pribavi6 kiseloto mlqko kum jelatina, ne obratnoto, zastoto ina4e nqma da se polu4i. Vajno e susto kato go rapqva6 na vodna banq, da ne kipne, zastoto togava jelatina ve4e za nisto ne stava. tova go pi6e na opakovkata na jelatina, koito posledno kupih. za tova, kak se pribavq kum drugite qstiq, ne si spomnqm to4no, poneje ne mi e trqbvalo, no ako iska6 da znae6, ste proverq.

# 2
  • Мнения: 5 140
Да за кисело мляко ще ми трябва, искам да правя парфе.

# 3
  • Мнения: 1 290
sineo4ka,

кое точно не ти се получава?

Не ти "стяга" желатина, става на бучки или?


Аз първо го оставам да се накисне във водичка.
Като набъбне хубаво го слагам на котлона на ВОДНА БАНЯ да се разтвори като гледам водата да не завира.
Махам от котлона когато стане еднородна течна смес и като се поохлади прибавям към киселото мляко или ако е просто желатинова заливка - поливам.

а ето как го правят и майсторките във форума:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=105768.0

# 4
  • София
  • Мнения: 2 210
Първо да кажа, 4е в този форум , с такива страхотни виртуозки не се смятам за майсторка в нищо Laughing Laughing

Ще пробвам да ти го обясня стъпково:

1. Забъркваш си основната смес (крем, пълнеж за торта и пр.) Важно е да ти е готова, за да не изпуснеш момента, когато се слага желатина (температурата)
2. В половин каф.чаша ХЛАДКА (не студена, не топла) вода (това са мерките за 2 желатина) изсипваш пакет4етата и чакаш да набъбне на гранулки (изглежда като прозра4ен грис като набъбне)
3. На водна баня , на СЛАБ огън, слагаш желатина, като можеш да добавиш още около 1/2 ч.ч. вода (ина4е после много бързо ще се сгъсти и няма да стане)
4. След като стане на гъст хомогенен сироп (като този за баклава) го сваляш от огъна. Много е важно да е на слаб огън и желатина ДА НЕ ЗАВИРА.
5. Оставяш го да се охлади, като го проверяваш да не по4не да желира. Можеш на пръста си да пробваш- сместа трябва да е приятно топла, не гореща.
6. С НЕПРЕКЪСНАТО бъркане го прибавяш към основната смес. Хубаво се разбърква, за да не се точи на конци. ОСновната смес НЕ ТРЯБВА да е студена.
7. Веднага слагаш в камерата или хладилника. По принцип аз първо за 10-ина минути винаги слагам в камерата, за да стегне веднага желатина и после местя в хладилника.

УСПЕХ!!

П.С. Ако видиш зор- ще ти направя и снимково описание  Wink

# 5
  • Мнения: 694
Аз само да добавя-ползвай желатин на Доктор Йоткер,но по описания начин от Еми-с него гаранция-франция.

# 6
  • Мнения: 5 140
Еми обичам те миличка. Hug Heart Eyes
Страхотно си го описала, направо ще си го препиша.
Сега започвам да се боря с желатинчето и в чатност с тортичката на Лео.

Мерси на всички за идейките.


Ебаси пак нищо не става, изобщо не ми се позгъсти като сироп за баклава. ooooh!
Еми ще идвам на уроци при теб да знаеш.

Последна редакция: пт, 23 юни 2006, 19:09 от sineo4ka

# 7
  • Мнения: 5 140
Справих сеееееееее.
Хванах му цаката, аз на този желатин, скоро със затворени очи ще го правя. Mr. Green

# 8
  • София
  • Мнения: 2 210
Справих сеееееееее.
Хванах му цаката, аз на този желатин, скоро със затворени очи ще го правя. Mr. Green

ГОРДЕЯ СЕ С ТЕБ !   chef  chef  chef

(Ама ме изкефи, 4е си упорита- не се отказа Laughing)

П.С. Айде сега за другата събота ЖЕЛИРАНАТА ТОРТА НА РАЯ. Нещо страхотно е!! -
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=10318.0  (разгледай и отговорите в темата- има вариации, снимки..) (УУУУПС! Сега видях, 4е си я гледала тая тортичкааааа, ама явно не си я правила Mr. Green)
Понеже съм я правила над 10 (!!) пъти, като я по4неш, мога да ти бъда ментор по телефона  Laughing

Последна редакция: сб, 24 юни 2006, 20:36 от Emi

# 9
  • Мнения: 5 140
Справих сеееееееее.
Хванах му цаката, аз на този желатин, скоро със затворени очи ще го правя. Mr. Green

ГОРДЕЯ СЕ С ТЕБ !   chef  chef  chef

(Ама ме изкефи, 4е си упорита- не се отказа Laughing)

П.С. Айде сега за другата събота ЖЕЛИРАНАТА ТОРТА НА РАЯ. Нещо страхотно е!! -
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=10318.0  (разгледай и отговорите в темата- има вариации, снимки..) (УУУУПС! Сега видях, 4е си я гледала тая тортичкааааа, ама явно не си я правила Mr. Green)
Понеже съм я правила над 10 (!!) пъти, като я по4неш, мога да ти бъда ментор по телефона  Laughing

Е как няма да съм упорита, нали съм ЛЪВИЦА, все пак.
Аз  Embarassedтази тортичка не я направих и пробвах.
Ако я бях правила, нямаше да питам за моя приятел ЖЕЛАТИНА.
Сега вече като знам как става, ще ми е по лесно, обожавам парфе.
Поздрави и целувки.  bouquet Hug Heart Eyes

# 10
  • Мнения: 146
Първо да кажа, 4е в този форум , с такива страхотни виртуозки не се смятам за майсторка в нищо Laughing Laughing

Ще пробвам да ти го обясня стъпково:

1. Забъркваш си основната смес (крем, пълнеж за торта и пр.) Важно е да ти е готова, за да не изпуснеш момента, когато се слага желатина (температурата)
2. В половин каф.чаша ХЛАДКА (не студена, не топла) вода (това са мерките за 2 желатина) изсипваш пакет4етата и чакаш да набъбне на гранулки (изглежда като прозра4ен грис като набъбне)
3. На водна баня , на СЛАБ огън, слагаш желатина, като можеш да добавиш още около 1/2 ч.ч. вода (ина4е после много бързо ще се сгъсти и няма да стане)
4. След като стане на гъст хомогенен сироп (като този за баклава) го сваляш от огъна. Много е важно да е на слаб огън и желатина ДА НЕ ЗАВИРА.
5. Оставяш го да се охлади, като го проверяваш да не по4не да желира. Можеш на пръста си да пробваш- сместа трябва да е приятно топла, не гореща.
6. С НЕПРЕКЪСНАТО бъркане го прибавяш към основната смес. Хубаво се разбърква, за да не се точи на конци. ОСновната смес НЕ ТРЯБВА да е студена.
7. Веднага слагаш в камерата или хладилника. По принцип аз първо за 10-ина минути винаги слагам в камерата, за да стегне веднага желатина и после местя в хладилника.

УСПЕХ!!

П.С. Ако видиш зор- ще ти направя и снимково описание  Wink

И аз го правя по същия начин с обикновения желатини и се получава. Много точно описание.

На пазара съм срещала и пробвала желатин - Jelly. Слагаш  500 мл да заври и прибавяш съдържанието на това пакетче, разбъркваш, сипваш го във формата за торта парфе например, оставяш на стайна температура леко да се поизстине и след това го мяташ в камера докато стегне и после съхраняваш в хладилник. Много лесно и бързо става с това желе, но напоследък ми е малко трудно да го откривам в магазините.

Общи условия

Активация на акаунт