Връзка между възраст на майката и отношението и към кърмене

  • 3 412
  • 45
  •   1
Отговори

Анкета

Мами за изключително кърмене, на каква възраст сте?

Опции:

  • София
  • Мнения: 630
Здравейте на всички от форума Simple Smile. Пуснах търсачката и не можах да открия нещо по този въпрос. Моля да ме извините, ако темата е вече обсъждана. Откакто кърмя и възприех идеята за късно захранване (благодарение на опита и информацията на майките тук Heart Eyes), започнах да наблюдавам майките около мен. Преди това изобщо не съм обръщала внимание на това дали съвременните майки кърмят и честно казано мислех, че това по-скоро е било приоритет на нашите баби Mr. Green. Сега съм на друга позиция Joy и като една мама, любопитна и желаеща да споделя това, което знае, се замислих, че от квартала повечето майки са доста младички. За сравнение, аз ще направя 31 другият месец и смятам за младички мами, тези родили под 25 Laughing. Та така, забелязах, че в нашия квартал повечето майки не кърмят или ако кърмят, то те дават допълнително и вода и чай, а в много случаи дохранват с АМ защото смятат, че кърмата не им стига. Отделно, повечето изобщо не са чували за кърмене на поискване и на всяка цена се опитват да създадат режим на своето новородено бебе. И си мисля, че има връзка между годините ми т.е.  формираното ми отношение към кърменето и информацията, която вече знам. Иска ми се да разбера какво и вие мислите  newsm78.

# 1
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 379
Ами права си 4е младите майки са по-неопитни. Аз самата преди 5 години, когато родих баткото го храних много грешно  Embarassed . Имах много кърма, но не бях сигурна дали му стига и се изцегдах с помпа, а след известно време и го дохранвах. Мислех се 4е е много важно да отслабна...и съответно кърмата ми спря  Embarassed Знам 4е съм била за бой... ама съм била малка и глупава  Rolling Eyes. Сега с малкия бебо поправям грешката, надявам се да се кърмим дълго и щастливо... и най-малко си мисля за фигурата си... Peace

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Според мен въпроса опира не до годините, а до липсана на съвременна информация по въпроса. Първото ми дете е захранвано по бг-схемата и това щеше да е така, ако не беше този форум.   bouquet

# 3
  • Мнения: 1 559
   Не знам дали има връзка между възрастта на майката и отношението и към кърменето,ако има такава, то тя е обусловена от фактори като по-голямата податливост на младата мама на влиянието на баби, желание за нощен живот (съответно премахване на нощното кърмене), стремеж към възстановяване на фигурата от преди раждане и за запазване на бюста...Но тези фактори важат и за мамите на по-голяма възраст,макар и като цяло сигурно с по-малка сила, но всичко е строго индивидуално Rolling Eyes   Основният проблем при формирането на отношението към кърменето, продължителното кърмене и кърменето на поискване е, както многократно сме го разисквали, липсата на общодостъпна адекватна информация  и от там - нагласата на обществото ни, включително и на медицинския персонал и на майките Confused

# 4
  • Мнения: 1 896
Наскоро някой беше постнал линк към една статия за кърменето в Ню Йорк Таймс. Там имаше статистики за това кои групи жени в обществото колко кърмят и ставаше ясно, че с възрастта процентът на кърмещите расте. Като се има предвид, че там никой не дава водички, сокчета и т.н. на новородени и не кърми под час, предполагам че това донякъде отговоря и на въпроса в тази тема.
Освен това се казваше, че процентът на кърмещи расте с образованието и с финансовите възможности. И по раси имаше разбивка -- най-много кърмят латино майките, после белите и на последно място афроамериканките.
Аз съм чела и другаде подобни статистики, но сега само за този конкретен източник се сещам.

# 5
  • Мнения: 296
Може би връзката е :по добра осведоменост-по продължително и пълноценно кърмеме, а това се постига с възрастта. Много силен е натиска от баби, не дотам заинтересовани лекари и лични убеждения и по младите майчета неизменно се поддават. А и ако 3 пъти чуеш репликата "гладно е това дете защо не го дохранваш" от собствената си майка може да не се замислиш много, тъй като обикновено това е човека на който безприкословно вярваш...

# 6
  • видин
  • Мнения: 358
прави сте. зависи от възрастта и от информираността. големите ми деца са гледани по книги. с  първото съм допуснала всички възможни грешки - изцеждах кърмата, дохранвах го с кисело млако от 20 ден, давах мед и т н  и всичко тово под вещото напътствие на баби и свекърви. спазваж милилитрите на млякото абсолютно, въпреки, че той се късаше от рев, а за режима да не ви говоря - докато на удари часовника ,никакво мляко. сега синът ми е силно алергичен, за което се чувствам ужасно виновна. малкия син го гледах по друга схема - поне не стоеше гладен, но всичко друго пак беше същото. и това когато съм била на двадесетина години.
сега мисля, че промяната е предимно в мен самата -  вече съм много по-улегвала. но може би пак щях да допускам грешки, ако не четях във форума. защото всички медицински лица - от акушерките до детския лекар в консултацията -знаят само едно - задължителен режим, сокчета от първия месец, дохранване и тн.  добре, че таткото прочете всичко в кърмаческия още докато бях в родилното и ми рязясни много неща, които аз самата -майка на три деца вече- не знаех.
затова горещо препоръчвам на всички бременни да четат предварително, за да се справят по-лесно.

# 7
  • Мнения: 47 902
хм,аз пък правя 24 на 2 юли,но и двете двца са ми кърмени,първото само 8 месеца наистина,но я отбих по други причини... захранвах я по бг-схемата,но тя упорито не желаеше,и аз давах по няколко лъжички пюре и после-кърма,АМ започна да пие чак като я отбих....не съм давала кисело мляко ,мед,или други подобни преди годинката,нито съм слагала сол или яйце във водата и т.н.глупости въпреки че не четях във форума...
сега бебчо е изключително кърмен,но дори и да не четях тук,пак щеше да е така,защото има АД,със съмнения за АБКМ,ходихме на разни лекари,и те ни дадоха доста насоки за храненето-кърмене и късно,бавно и внимателно захранване!
моя съседка роди трето на 30 и няколко години,но не го кърми,както и никое от другите две,макар че е с астма,едното дете също,а бебето с АД,една друга с второ също си спря кърмата...въобще,моите наблюдения пък са обратните,или по-скоро че кърменето не зависи от възрастта на майката...
за мен основевн фактор са мед. лица-акушерки,педиатри...защото и на нас педи ни казваше-сокче от 1 месец,акушерките не ми показаха как да кърмя и т.н.,педи подкрепя кърменето,но ако има проблем-ами дай адапте....та си мисля,че с подкрепа на мед лица може би много повече майки щяха да са по-уверени и да кърмят...

# 8
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 317
Според мен въпроса опира не до годините, а до липсана на съвременна информация по въпроса. Първото ми дете е захранвано по бг-схемата и това щеше да е така, ако не беше този форум.   bouquet

И аз така мисля - почти няма източници на информация - или тя е супер противоречива.
И аз захраних рано, давах АМ и всчико по БГ - познатата схема, защото вярвах на педиатърката, а освен това има и доста литература, която застъпва подобен начин на хранен на бебетата.
Кажете тогава как няма да има толкова жени, които считат това за правилно.
Най-лошото е, че точно за това аз не можах да кърмя дълго и много ме е яд. #Cussing out

# 9
  • Мнения: 3 521
Според мен всичко е до раzмера на мирогледа на мамите...истина е, че информацията zа кърменето и zахранването е кът, но дори и да я има много млади жени предпочитат да се доверят на "иzпитаните" методи или още по_zле са ПРИНУДЕНИ от свекърви/майки/баби и пр. да си карат по тях...нека не се лъжем, но след раждането всички сме били малко или много лабилни и непрекъснатият рев на бебето, съпроводен от  "Ах, ама то е гладно. Ох, ама то е жадно" Twisted Evil много лесно могат да ти иzбият всички добри намерения #2gunfire #Cussing out....да не говорим, zа реплики "Аz хх деца съм отгледала преди да иzмислят тия глупости...." ooooh! Както и да е след 20 години всички ще кърмят дълго и на поискване, но първо трябва да иzчеzнат дъртите педиатри Sick Mr. Green.

# 10
  • Мнения: 364
Според мен има зависимост м/у възраста на майката и отношението й към кърменето.Най-малкото ,което е с годините човек натрупва повече опит, успява да преценя нещата и да търси нужната информация ,да се съмнява и да преценя( а не сляпо да вярва на това какво го съветват баби,свекърви и лекари).Но в същото време мисля ,че  то си е до човека - ако той мисли и не се доверява сляпо на колкото и години да е ( както има по горе посочни примери ). И в същото време ( в повечето случаи )едно момиче на 20 пъро е много по-податливо на чуждо влияние , второ на мода , трето на желание да не променя много досегашния си живот ( дискотеки,приятели), четвърто на желание да възвърне по-бързичко хубавата си фигура и пр.
 И също така съществено място заема и липсата на информация , или наличието на противоречива такава.Много майки във България  все още нямат достъп до Интернет ( което е тъжно) и до този форум , сляпо се доверяват на педиатрите си ( защото те са лекари , за това са учели и пр. , а друг е въпросът ,че някои от тях имат схващания и методи от незнам коя си година и не правят нищо по въпроса да ги променят) или на баби , които са живяли в други времена , с други разбирания ( говоря за нашите майки , докато бабите ни са кърмели и са се водили главно от естественото)
 И аз също така се опитвам да съвтевам мои познати бъдещи майчета да четат предварително тук , да се информират.Но за съжаление някои от тях им се вижда май всичко доста далече .Както писах  нещата опират най-вече до човека и неговите собствени разбирания!

# 11
  • Мнения: 393
И аз мисля, че има връзка.Кърмех баткото до годинка но по-скоро имах късмет с него, отколкото с малкия сега.Ако ви нямаше, при всичките проблеми,които ми се струпаха с кърменето на Митко досега да съм се отказала.  bouquetТака че информацията и подкрепата на компетентни майки са от първостепенно значение.Но и възрастта играе немалка роля-според мен когато си над 25 вече имаш по-различно отношение и към майчинството и към кърменето.

# 12
  • Мнения: 967
Може би наистина има някаква връзка, но аз го отдавам най-вече на факта, че като са по-млади са по несигурни и по-склонни да се всушват в чуждото мнение (под чуждо мнение визирам бг педиатрите, които нежалят съвети за хранене под режим, дохранване и т.н.) От друга страна познавам едно момиченце, родило на 16г., което е прекрасна майка - много уверена и последователнав грижите си за бебето, много силен характер - тя е кърмачка - сигурно ще се учудите как толкова малко момиче може да е майка, да и аз се учудих и се засрамих, като знам аз колко се оплаквах  колко ми е тежко в началото, а това дете се оправя самичко без изобщо да се оплаче, старае се много и е винаги усмихнато и сияещо - просто е родена за майка - така, че не е от възрастта, то майчиния инстинкт или го имаш или го нямаш. Жалко е, че лекарите у нас съвтват младите майки да спазват режим и да отбиват рано.

# 13
  • Мнения: 8 917
Мисля , че тази анкена - с така поставените възрастови граници е по-скоро показателна за това, съотношението във възрастта на майките, а не - в коя възраст са кърмещите майки Rolling Eyes Не мисля, че има връзка между възрастта и отношението й към кърменето Peace За анкетата  - 25-30 г и съм ЗА кърменето Peace

Последна редакция: пт, 23 юни 2006, 14:27 от The Sun

# 14
  • Мнения: 2 274
    Аз първото си дете го родих на 19г. и не можех да си представя как ще го храня, ако нямам кърма! За мен това си беше живо предателство спрямо детето ми! Сигурно щях дълбоко да се депресирам, ако наистина нямах кърма! Честно казано и сега това е най- голямото ми притеснение: да не стане така, че да нямам! Ще бъда на 27г. когато новото бебче се появи и не мисля, че отношението ми към майчинството и кърменето е по различно! И тогава и сега имам едни и същи притеснения, както тогава и сега съм сигурна, че ще кърмя детенцето си докато имам тази възможност  Peace! Моментите на кърмене са най-прекрасните моменти, които майката прекарва с детето си  Hug!

Общи условия

Активация на акаунт