Избор на лекар

  • 698
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 52
Здравейте момичета. Бременна съм съвсем в началото 4-та или 6-та седмица (незнам от кога точно се брои). Ходих на частен лекар и той го потвърди. Каза ми че трябва да си избера лекар който да наблюдава бремеността ми от тук нататък. Въпросите ми са като си избера лекар това окончателно ли е или мога да го сменя по някое време в случай, че не съм доволна. Кога трябва да отида пак на лекар? Какво поема здравната каса и какво трябва да си платя аз?

# 1
  • София - Бургас
  • Мнения: 2 193
Зависи къде живееш?
Аз съм в 7- ми месец и ходя на консултации в 12 ДКЦ при д-р Бедринова и съм страшно доволна ( от внимание, подход, съвети, изследвания и т.н.).Не съм платила и една стотинка!За каквото и да било, много съм доволна, ако живееш в Люлин - препоръчвам ти я!
Според мен глупаво е да ходиш на частно, особенно в първите месеци когото само те мерят и остановяват бремеността!И какво се случва - 30 лв., за да ти кажат " да, бременна си ".
Успех!Дано да случиш!

# 2
  • Мнения: 52
Аз не изкам да ходя повече на частно, но просто незнам къде да отида. В поликлиника или болница е по добре?

# 3
  • София
  • Мнения: 3 787
Аз ходих в поликлиника и бях доволна Peace.
Може да се запишеш на женска консултация в поликлиниката,а да ходиш от време на време на частно,за да си "сверяваш часовника".
Аз до 7 месец ходих само в поликлиниката,а от 8 до края ходих успоредно и на частно при доктора,който ми води раждането.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 174
Ами аз до 19 седмица ходих и на частен доктор и в поликлиника - може да сам малко параноичка, та за това Simple Smile После частният - д-р Коларов -  ми каза че вече мога да продължа само с женската консултация в поликлиниката.
По принцип имаш право да си смениш лекаря - аз лично се възползвах от това защото първата гинеколожка нищо не правеше, само искаше да ми дава болнични. Сега съм в 14 п-ка (кв. Иван Вазов) при д-р Русева, и съм доволна. Там има ултразвук, и ме гледат всеки път. В пети месец имах проблеми, от които бая си изкарах акъла, и се оказа че е доста удобно да имаш лекар в поликлиника с ултразвуков апарат, защото можеш да идеш веднага, а на частният доктор не е ясно кога са му приемните часове и т.н.
Иначе в поликлиниката не се плаща абсолютно нищо. Само има някакви минимални такси при вземане на кръв и изследвания. Здравната каса НЕ поема и биохимичен скрининг и 3Д ултразвук(фетална морфология).

# 5
  • Мнения: 300
 Първо да те поздравя. Wink
Трябва да решиш кои ще ти следи бременноста- личната ти лекарка или генеколог.
Ако имаш познат генеколог, който работи със Здравната каса може да ходиш при него независимо дали кабинетът му е в поликлиника или частна клиника трябва само да си вземеш направление за "Майчино здравеопазване". Важното е ти да си спокоина и да знаеш че можеш да разчитш на него.
Здравната каса ти поема само 2 видеозона и изследванията - кръв и урина, васерман и др., които ти ги пуска лекарят който те наблюдава (ако на се лъжа).
Лека бременост.

# 6
Аз си ходя в поликлиника, и съм доволна. Моят лекар за нищо не ми взе пари, въпреки че както каза gertruda, Здравната каса поема само два видеозона, пък той мен ме гледа всеки месец. И така. Просто трябва да се ориентираш към някой лекар, който знаеш, че е добър. Успех!  smile3503

# 7
  • Мнения: 1 489
При първата ми бременност ходих на държавен лекар,който беше пълен грубиянин и  последните месеци и на частен,при който исках да раждам.
Сега при втората си ходя само на частен и съм много доволна от гинеколожката.След първата ми бременност ме следеше тя и даже живот и здраве при нея ще раждам.
Съветвам те да си избереш добър лекар,независимо частен или държавен е.

# 8
  • Мнения: 2 159
Можеш да си смениш гинеколога по всяко време ако не си доволна, само трябва да си вземеш ново направление от личния лекар. Аз бях при Димитров и миналата седмица си взех ново направление и ще се махам от него (не е мястото да коментирам причините). Повечето мами гледам че към 8-мия месец като изберат къде да раждат ходят при съответния лекар на частно.
Важното е да имаш пълно доверие на лекаря си и да си спокойна (аз до сега не успях). Лека бременност Hug

# 9
  • Мнения: 658
Аз също не ти препоръчвам д-р Димитров, причините за това можеш да прочетеш в http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=84920. Той беше първия гинеколог, който уж следеше бременността ми. След това се преместих при д-р Русева в 14 поликлиника. До скоро бях доволна от нея, защото наистина всеки път акушерката ми измерваше всичко необходимо - кръвно, обиколка на таза, твърдост на корема, пулс на плода и др., но веднъж ми се наложи да търся спешна помощ от нея заради болезнени контракции и тя не ме прие, защото за този месец вече съм се била отчела. Сега, когато съм в 8-ия месец и трябва да ме преглежда на всеки 2 седмици, да прави запис на бебето и да ме подготвя за раждането, не го прави и е станала една такава сприхава, кара ми се за тлупости. По чисто административни причини, обаче, е желателно да си избереш гинеколог към здравната каса, който да води бременността ти тъй като само той може да ти даде болнични по-дълги от 7 дена заради бременността ти (може, защото участва в такава комисия), направление и болничен за раждане.
Аз като видях, че не може да се разчита на гинеколозите към здр. каса за специализиран преглед си избрах друг лекар в болницата, в която искам да раждам. Там си плащам за частен прием, до сега съм ходила по веднъж месечно и съм повече от доволна и спокойна за раждането си. Така че добре е още от сега да се насочиш към болница, в която да раждаш и да бъдеш настатена ако Не дай си Боже! настъпят усложнения по време на бременността ти, както и да си избереш лекар от тази болница. Виж темите:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=89850.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=108069.0
Онтосно това какво точно поема касата, виж:
http://www.nhif.bg/ > Национален рамков договор > Национален рамков договор 2006 > Приложение 6 - Дейности на ОПЛ...програма "Майчино здравеопазване" > започва от стр.30

Успех и леко бременеене!

Общи условия

Активация на акаунт