Какво правите при буря?

  • 1 422
  • 19
  •   1
Отговори
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 706
Сигурно и вие сте видели инфото, че мобилните телефони усилват възможността да ни удари светкавица http://novini.dir.bg/2006/06/23/news330397.html
Знаете ли какво се прави при буря?
Въпросът ми още повече узря и прерастна в чуденка, когато ония ден малко преди голямата буря в София, една майка изпращаше сина си и му даваше наставления, ако завали да се качва някъде на високо (сигурно заради наводненията).
И все пак, ако някой знае какво се прави в такива ситуации, когато сме в града, в полето, в гората или високо в планината, да каже на нас непросветените. baby_neutral

# 1
  • Мнения: 2 047
  Спирам кабелната и интернета.

# 2
  • Мнения: 1 680
Нищо, аз си имам уреди, които ми пазят телевизора и компютъра. Виж за интернета не се бях сетила - 10х.

# 3
  • Мнения: 899
Моля мъжа ми, да затвори прозореца, за да не влезе някоя кълбовидна мълния, но той ми се смее  Crazy
Иначе спираме каблената, интернета, а ако сме навън влизаме в някоя тухлена сграда.

# 4
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 706
Да, тези които са с външни кабели трябва да внимават.

# 5
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Нищо, аз си имам уреди, които ми пазят телевизора и компютъра. Виж за интернета не се бях сетила - 10х.

И аз имам, което не бе пречка миналата година да сменям захранване на компютъра и някакъв чип на факса. А мрежовите карти вече и сама ще мога да си ги сменям - нямат чет ooooh!

# 6
  • Мнения: 899
Нищо, аз си имам уреди, които ми пазят телевизора и компютъра. Виж за интернета не се бях сетила - 10х.

И аз имам, което не бе пречка миналата година да сменям захранване на компютъра и някакъв чип на факса. А мрежовите карти вече и сама ще мога да си ги сменям - нямат чет ooooh!


Щом ти горят мрежовите карти, независимо от чудото срещу това, обърни се към доставчика и бъди настоятелна - те ще решат проблема (трябва да заземят и обезопасят суича - ако има такъв)  Peace

# 7
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 706
ОК, ама аз имах пред вид други съвети, макар че и тези са полезни. Примерно къде се криете...изключвате ли телефона, затваряте ли прозорците....

# 8
  • София
  • Мнения: 5 289
Затварям прозоррците,изкл.п компа от мрежата,гася квото може,това за джи ес емите го знам и аз също си изкл тел,и отивам да се скрия под кревата,че там е най-безопасно.Говорим разбира се за яки гръмотевици,а не за едно гръмче Mr. Green

# 9
  • Мнения: 1 080
logo5ka много добра тема Peace.
аз гледам единствено да сме далече от прозорците и от контактите.....ако е много зле положението гледам да изключа и някой електроуреди и компютъра от мрежата ,за да не останем без тях....

# 10
  • Мнения: 53
ако съм вкъщи - обикновено спирам телевизора, дърпам кабелната, изключвам компютъра от мрежата и почвам да сгъвам дрехи или да чистя, щото настава голяма скука

ако съм навън, тичам бързо към къщи или някакъв стабилен подслон  Laughing но знам, че не трябва да се криеш под дървета, особено ако са единствените наоколо и са големи. най-сигурно било да стоиш вътре в кола Rolling Eyes
и знам, че ако си насред голо пространство е добре да не стърчиш на най-високото място. ако си спомням добре от едно предаване май трябваше да клекнеш и да наведеш глава без да докосваш с ръце земята - струва ми се много гадно обаче - ти си се сгърчил, а около теб падат светкавици  buria

# 11
  • Мнения: 3 447
logo5ka , доколкото разбирам, се интересуваш какво се прави, ако сме навън. Спомням си няколко неща:
Можеш да се скриеш в гора, но в никакъв случай под самотно дърво насред полето.
Ако си в поле, търсиш най-ниското място (падина), клякаш там максимално прибрано - коленете събрани, глава върху коленете. При всички положения гледаш да не си най-високият обект в околността.
Ако си с кола, влез вътре - безопасно е заради ефекта на "Фарадеевия кафез", т.е. електричеството минава отвън по колата и се заземява, без да удари вътре. Нещо ми се върти в главата и за велосипед, но не съм сигурна и няма да го напиша.
Силните звуци привличат гръмотевиците - не викай, пей и т.н.
Не носи чадър с метален шип отгоре.

За тези се сещам в момента.

# 12
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Еее, Дона, това е да си планинско чедо Peace

И аз знам, че в колата е най-безопасно.

# 13
  • Мнения: 7 110
 newsm43 noear

А за ел.уредите - повече ме е страх от доставчика на тока.

# 14
  • Мнения: 6 167
ОК, ама аз имах пред вид други съвети, макар че и тези са полезни. Примерно къде се криете...изключвате ли телефона, затваряте ли прозорците....

затварям прозорците, да, за да не влиза вода.
изключвам електроуредите.
там, където влиза вода отводнявам.
не се крия никъде, защото това не е земетресение да застанеш на определено място.
наблюдаваш ситуацията, ако се влоши си взимаш чантичката за бедствия и евакуация и напускаш мястото.  чантата има определено съдържание ( в общи линии най-важни документи, вещи , както и лекарства, ако има някой диабетик например).
ако стане голямо бедствие по радиото, телевизията или спикъри от улицата,  би трябвало да получиш инструкция къде да ходиш.
ако не, тръгваш към най-близкото училище. там би трябвало да има бедствени екипи, което да поемат семейството ти.
никога не слизаш с асансьора,
винаги по стълбите.
ако видиш че целия блок търчи по стълбите изчакваш, защото има риск да те смачкат или стълбището да поддаде ( понякога твърде много тежест и стълбището  може да се срути).
в общи линии, при бедствие от такъв характер ( наводнение, заметресение) следиш ситуацията.
при земетресение ако си в ограничено пространство гледаш да бягаш там, където е по-открито - тоест, да не почнат да падат сгради и тн, там , където си мислиш, че си защитен.
не те съветвам да ползваш бункерите към блоковете, защото просто те са наводнени и там живеят плъхове.
тва е в общи линии...

Общи условия

Активация на акаунт