Възможно ли е кърмаче да преяжда?

  • 779
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 228
Михоела е на три седмици, изцяло на кърма. От няколко дни и давам да суче и от двете гърди, но след последните няколко пъти стана неспокойна, оригва се често между храненията, плаче, и се чудя дали пък не й идва много? От време на време я меря преди и след хранене, изяжда между 60 и 90 мл, а теглото й в момента е 3100. На последното хранене изяде около 80-90 мл, и след малко продължи да търси гърдата, да отваря уста, изобщо изглеждаше още гладна.Възможно ли е естествено хранене бебе да преяжда?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
По принцип е възможно да хапва малко повече, но в никакъв случай не значи, че ако е така, ще е с наднормено тегло или нещо от сорта.
Неспокойствието може да е нещо друго. Преди да преложиш втората гърда, бъди сигурна, че е сукала достатъчно от първата. В противен случай може да получава основно от началното мляко в двете гърди, което е по-богато на лактоза, а по-бедно на мазнини. Така може да има проблеми със стомахчето (твърде много лактоза дразни), а да не качва много на килограми. Затова най-напред следи да суче повече от първата, или втори метод - редувай и двете гърди по два пъти в едно ядене (примерно, лява, дясна, пак лява, пак дясна), така ще суче както начално, така и крайно, по-мазно мляко.
Оригвай я по-често. По принцип кърмените бебета поемат по-малко въздух, отколкото изкуствено хранените, но все пак може да има нужда от няколко оригвания по време на ядене.
Ако търси да суче, предложи й. Малките (а и по-големите) бебета сучат не само за храна, а до голяма степен за комфорт и успокоение.
Ако наддава добре, расте на височина и изглежда доволна, не се тревожи излишно.

# 2
  • Мнения: 5 228
Благодаря, Бу! А как да съм сигурна, че е сукала достатъчно от първата?

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Това е малко по-сложно... Да мериш време не става... Гледай да е сукала активно (без да броиш времето, в което дреме) да е 10 минути. Също и следи самата гърда - като се поизпразни, става доста по-мека, отколкото докато е пълна с мляко преди ядене.

# 4
  • Мнения: 485
Много ти е  малко бебчето.И най вероятно иска да суче за удоволствие.Така се успокоява.Ние висяхме по половин час може и повече на тази възраст,а сега се наяждаме бързо.Въпреки всичко сега след къпане- вечер му се ще ,ако има начин да си държи цицата в устата по-дълго време.

# 5
Може - моето дете преяждаше - имах много кърма,която изтичаше от гърдите ми като струя,когато синът ми започваше да суче. Изяждаше по 100-140 мл. още първият месец и беше ужасно - рев,повръщане и така докато не ми намаля кърмата. Но това явно е много рядко срещано,да не кажа никак! При теб явно не е така!

# 6
  • Мнения: 5 228
Не, при мен не е така - просто ми беше намаляла кърмата и известно време я слагах и на двете гърди, но в един момент положението се оправи и явно започна да й идва много.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 845
Ами ние например преяждаме най-редовно.например на 2 седмици  на едно пробно кърмене изсука за 10 минути 130мг.А аз се бях уплашила дали си хапва достатъчно.
Сега я държа на гърдата не повече от 20минути, кото тя яде не повече от 10, през другота време дремуца и се разсейва, или заспива. Забелязах, че ако я оставям по-дълго да яде започнва да преяжда, защото връща и повръща доста мляко,боли я корем и изобщо не се чувства добре, и аз покрай нея.Много често слид това продължаваше да стои с отворена уста и да си глати главата като малко гардже/ аз и казвам да кълве/.Затова и аз като теб си мислих дали още не е гладна.Но на консултациите си показа ,че си наддава детето.Няколко пъти даже се направих експеримента да и давам още да си суче/около 30-40мин с почивки/-тя сука, сука и накрая винаги поврщаше яко и по няколко пъти/.Даже някъде четох в този момент, че стомахчетата са им около 70-80мл, акъде би побират останалите 40-50?
Малко се отплеснах, но исках да ти кажа, че постепенно се убедих, че в много от случаите след като е постояла на гърдата 20 мин, отворената уста просто сигнализира, че иска проста да си джвака зърнот.Даже ми го прави понякога  сплескато с формата на биберон/това става само когато се е наяла/.Затова предпочетох да и давам биберон тогава,вместо да ми разранява зърната.
Айде успех!

# 8
Цитат на: Sim
Не, при мен не е така - просто ми беше намаляла кърмата и известно време я слагах и на двете гърди, но в един момент положението се оправи и явно започна да й идва много.
Едва ли е много,ако е така ще повръща веднага след хранене или при оригване,ще пъшка и въобще - личи си!

# 9
  • Мнения: 5 228
Не, не повръща, но се оригва, става много неспокойна, плаче и не иска да спи.

Общи условия

Активация на акаунт