Да кърмя ли,алергизирах бебо?

  • 548
  • 11
  •   1
Отговори
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589
Здравейте Hug,имам нужда от съвет.Снощи като къпах бебо видях,че по цялото гръбче има червени малки петна.Доста се озадачих защото скоро не съм въвеждала нова храна и реших че е от горещините.Тази сутрин забелязах,че аз имам същите петна по рамената и гърба.Ясно, явно аз съм направила алергична реакция и чрез кърмата и бебо.Вечерта,когато видях на бебо,не съм ги забелязала на мен, защото ми беше много лошо,болеше ме стомах и ми се гадеше.Аз имам гастрит,та помислих,че е от това.До сега обаче тези червени петна не са изчезнали,а аз продължавам да кърмя.Явно чрез кърмата съм го алергизирала и него.Какво да правя,да кърмя ли?
Моля, дайте съвет  bouquet

# 1
  • Мнения: 3 591
хм...абе не си поставяй така диагнози.
Продължавай да кърмиш.

На мен ми прилича по скоро на нещо вирусно(повечето вирусни истории минават само с лек обрив като от претоплено). Ако е такова, най доброто нещо което можеш да направиш е да кърмиш изключително за няколко дни без да даваш други храни- да предадеш и антителата които ти правиш срещу болестта. А ако е алергична реакция - ще отзвучи като си промениш диетата - няма защо да спираш.

# 2
  • Мнения: 462
Кърми!

И иди на лекар  Wink

# 3
  • Мнения: 435
Кърми и НЕходи на лекар !
Аз имам същия "проблем" . Моя син е с много чувствителна кожа и когато в жегата му се намокри или леко се раздразни кожата  ( например от пипане ) става на червени петна , може да са леко подути с бяла пъпчица или без , но след като го изкъпя и намажа с кремче ( специалния крем против подсичане на Бюбхен ) и петната изчезват . bowuu
Наблюдавай си детето ти и обърни внимание при вас от какво се получава .
 

Последна редакция: пн, 26 юни 2006, 01:49 от ***Цвети***

# 4
  • Мнения: 532
Позволявам си да копирам нещо мое от друга тема, може и да намериш интересни неща за щадящо меню на майката кърмачка откъм алергени, които могат да предизвикат храносмилателни и други проблеми.

@ Re: Алергия! да спирам ли да кърмя?
« #12 петък, 12 май 2006, 13:08 »     

--------------------------------------------------------------------------------

Най-добрата превенция за алергиите е продължително кърмене и късно и много бавно хипоалергенно захранване на бебето.

Алергиите се проявяват чрез:

1. Храносмилателна система - разстройство, диарии, слуз, кръв;
2. По кожен път - зачервявания, обриви, суха кожа, уртикарии, екземи;
3. Дихателната система - ринити, астми, анифилактичен шок.

Алергиите са реактивна реакция на организма и имунната система срещу безобидни вещества: храни, полени, домашен прах, замърсявания на въздуха, цветен прашец, вълна и т.н.

Ако има алергичен родител е много вероятно и бебето да прояви алергии, ако няма алергичен родител, а майката е с нарушено храносмилане/метаболизъм или консумира в големи количества алергенни храни също е възможно те да преминат в кърмата и да алергизират кърмачето.

Много бебета проявяват например непоносимост към белтъка на кравето мляко, тъй като храносмилателната им система е незряла и не може напълно да разгради дългата верига на протеина до аминокиселини, които така да преминат в организма, който от своя страна да синтезира собствени белтъци. Ако неразградена от храносмилателната система на бебето белтъчна молекула /ако има такава в кърмата на майката или от АМ, ако детето е на изкуствено хранене/ премине през тънкочревната лигавица - организмът веднага алармира - чужд белтък! и се задейства имунната система, която създава антитела - и така се стига до обриви, или диарии, или астми или някаква съвкупност.

Затова е хубаво да се кърми - детето е изградено от майчиния белтък и е хубаво да поема него до достигане на що-годе храносмилателна зрялост.

При даване на първата нова храна за бебето - вода, сок, пюре - просто всичко, което е различно от кърма - се наблюдава как реагира бебето - ако се появи дискомфорт при бебето - колики, запек, разстройство, слуз, белтъчки (нехраносмляна храна), обриви, сополи - новата храна се спира и се оставя бебето само на кърма, а ако е на достатъчна възраст и са въведени безпроблемно някои храни - на кърма и тези храни. Горното се дължи на неготовността на храносмилателната система на бебо да храносмила проблемната за самото него храна.

За да има майката кърма (което е от съществено значение за бебе, проявяващо алергични реакции) е важно едно основно правило - само кърмене и когато бебето иска - това се казва кърмене на поискване - най-правилното, защото именно тогава бебето е гладно и най-добре суче, което пък най-добре стимулира гърдата, никакви изкуствени зърна /биберони, шишета/, никаква нова храна до 6 месец поне /обикновено при такива бебета и по-късно/ - нова храна: вода, сокове, пюрета, въобще всичко различно от кърма.

Мощни алергени, които майката е хубаво да избягва или да консумира ПО МАЛКО особено в първите месеци от кърменето ЗАЩОТО ПРЕМИНАВАТ В КЪРМАТА, особено ако майката не е с много добър метаболизъм/, а ако детето е алергично, задължително да НЕ консумира са:

1. Мляко и млечни продукти - прясно, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, зелени неща;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите мляка не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.

Имайки предвид горното, ти пожелавам успешно кърмене! @


Пожелавам бързо оправяне и е хубаво да се направи консулт с лекар, ако трябва и със специалист  Heart Eyes

# 5
  • Мнения: 532
Не всяка реакция е алергия! Спокойно!

Много е топло тези дни. Консултирай се с лекар и имай предвид горния ми постинг за храни, просто за информация.

Кърмата е най-добрата храна за бебето  Heart Eyes

# 6
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589
Тази сутрин като станах имах вече петна и под гърдите и веднага отидох при кожен лекар.Казаха ми,че е от горещините.Аз за всеки случай отидох и при главният лекар на отделението и той каза същото/като не знаеше за поставената диагноза преди това/.Странното за мен е ,че това че ме е болял стомаха и съм имала гадене съвпада с деня на обрива.Лекарите бяха категорични,че е от горешините.Като се върнах в къщи реших да закуся и изядох една кофичка Активия плюс мюсли на Нестле.След половин час се бях изринала от лактите на долу,а старият обрив беше станал по-червен.Веднага звънях на дерматоложката и тя каза,че тъй като съм направила вече алергична реакция,та макар и от горещините докато не ми мине ще бъда податлива към алергизиращи продукти,т.е да не ям овесени ядки,мляко и т.н само временно докато премине алергията,а след това няма проблем,защото алергията ми не била хранителна.
Не знам какво да мисля,но бебчо ще го кърмя.Ако някой е имал подобен проблем нека да сподели.  bouquet

# 7
  • Мнения: 8 917
Не спирай да кърмиш Peace

# 8
  • Мнения: 1 101
Кали, аз не мога да ти помогна със съвет - само мога да ти препоръчам да продължиш да кърмиш за сега. Пожелавам ви скоро да се оправите! Наистина е ужасно жега тези дни, и моя син се е обринал от жегите. Нацелувай сладкия Марти  bouquet

# 9
  • Мнения: 532
Кърми и се опитай да спазваш пуснатата от мен по-горе диета поне две седмици, ако ти е трудно можеш на лични да ме попиташ какви вкусни неща да си правиш от храни, които не са в диетата Simple Smile

# 10
  • Където ми покаже сърцето
  • Мнения: 589
Благодаря на всички  bouquet.Вече втори ден нямам обрив и днес хапнах 1/3 кофичка Активия сутринта и всичко е ОК.Сега тази вечер изпих един Данон за пиене и пак ОК. newsm44Май действително е било от горещините.Златни сте   love001

# 11
  • Мнения: 532
Чудесно е, че всичко се е оправило !

И затова сме тук, ДА СИ ПОМАГАМЕ ! Heart Eyes Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт