Откъде идва това твърдение?

  • 452
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 550
Знаете ли откъде идва твърдението, че кърмата след 1-годишна възраст на детето няма хранителна стойност? Напоследък ровя по този въпрос. Открих следната статия в подкрепа на обратното твърдение.
http://www.biberonbg.com/info/karmene_sled_godinka.htm
В нея е цитирано конкретно изследване, при което са получени посочените резултати.
Чудно ми е въз основа на какво педиатрите масово твърдят обратното. Че идва от голямата руска страна и е от средата на миналия век, ми е ясно. Но попадали ли сте на конкретни такива статии с точни резултати от изследвания? Каквито и линкове да ми дадете (на бълг., руски, немски и англ. език) към определени изследвания и точни цифри в подкрепа на това или другото твърдение ще са ми от полза.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За кърмата, съдържанието на хранителни вещества в нея и т.н. при майки, кърмещи повече от година, е това изследване - и резултатите са доста интересни Laughing
Fat and Energy Contents of Expressed Human Breast Milk in Prolonged Lactation
А това е едно мнооого обширно изследване на СЗО за промените в кърмата във възрастта до годинката - като съдържание на витамини, минерали, хранителна стойност и т.н. (на 5-та страница има много прегледна табличка по въпроса, че цялото е дълго и изтощително за четене).
NUTRIENT ADEQUACY OFEXCLUSIVE BREASTFEEDING FORTHE TERM INFANT D … IX MONTHS OF LIFE
Митът идва вероятно оттам, че към 6-тия месец се изчерпват запасите от желязо, което се прехвърля върху кърмата - а в действителност се изчерпва желязото не в храната, а в организма на бебето Wink Отделно има леко намаляване на количествата на някои микроелементи - основно калций и цинк, което обаче се компенсира с приема на твърди храни на тази възраст.
Но генералните обобщения - щом има някаква промяна в сравнение с началото, значи вече нищо не струва - са си известна слабост на всички Wink Laughing

# 2
  • Мнения: 8 585
Знаете ли откъде идва твърдението, че кърмата след 1-годишна възраст на детето няма хранителна стойност? Напоследък ровя по този въпрос. Открих следната статия в подкрепа на обратното твърдение.
http://www.biberonbg.com/info/karmene_sled_godinka.htm
В нея е цитирано конкретно изследване, при което са получени посочените резултати.
Чудно ми е въз основа на какво педиатрите масово твърдят обратното. Че идва от голямата руска страна и е от средата на миналия век, ми е ясно. Но попадали ли сте на конкретни такива статии с точни резултати от изследвания? Каквито и линкове да ми дадете (на бълг., руски, немски и англ. език) към определени изследвания и точни цифри в подкрепа на това или другото твърдение ще са ми от полза.

Никой и никъде в свястните педиатрични школи не е твърдял че кърменето след годинка е непълноценно. Просто като състав и калории не може да задоволи ИЗЦЯЛО и единствено потребностите на детето. И трябват и други храни. Кърмата е стабилна по състав-вярно зависи от храненето на майката, но няма разлика след годинка и преди. Аз лично никъде не съм срещал информация, подкрепяща такива разлики.

Но и това е противоречива теза. Имало е случаи на изключително кърмени и незахранвани деца до и около 1 годинка (или много ограничено захранвани), които са си били напълно здрави.

Целият този мит за "непълноценността" излиза от Руското "физиологично" тълкуване в педиатрията, което ни бе насадено някъде в средата и след 50-те години. Нещо като буквояден тип педиатрия. "Мастити капацитети" мереха съставки в кърмата и правеха сравнение с "нуждите". От там изваждаха заключения колко нужен е "кисела"...

По същото време започнаха да циркулират и разни внушения за психологичната "вреда" от късното кърмене и други подобни, най-вече от англо-саксонци.
Освен това, с разни "психологични" и "психиатрични" "тези" започна да се "доказва" вредата от кърменето след годинката на ниво отношение, моля, баща-син (Едипови комплекси и други подобни идиотии)... Тук роля играят разбира се евреинът Фройд и последователи с техните представи->> "Светът бил секс"...
Но това е голяма тема.

Или както казваше Набоков "Не понасям органично трима доктори-Д-р Фройд, Д-р Живаго и Д-р Швайцер" Simple Smile.

Последна редакция: вт, 27 юни 2006, 00:46 от Birdie

# 3
  • Мнения: 8 585
За кърмата, съдържанието на хранителни вещества в нея и т.н. при майки, кърмещи повече от година, е това изследване - и резултатите са доста интересни Laughing
Fat and Energy Contents of Expressed Human Breast Milk in Prolonged Lactation

А-това е много добро...Сенкс...
То обаче отразява едно логично нещо-увеличено съдържание на мазнини и енергия, което е очаквано, с оглед възрастта на детето.
Никой не знае САМО ТОВА дали е достатъчно като моно-източник.
А в това се крие отговора и на още по-късното захранване (или още по-дългото кърмене).

Общи условия

Активация на акаунт