рахит и ранно захранване

  • 941
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 397
Днес бях на консултация и педиатърката ме пита какво му давам на детето - пюренца, сокчета и т. н. Аз й казах, че нищо друго освен мляко и я попитах защо само в България децата се захранват толкова рано. А тя ми отговори, че най-вероятно заради профилактиката от рахит - никъде другаде нямали такъв проблем с рахита, може би се дължало на климата. Притесних се - Сашко все още има рахит, а вече е на 4 месеца, дали това се дължи на решението ми да го захраня по-късно. Докторката ми каза също така, че млякото нямало да му стига, нямало да получава достатъчно калории, но си мисля, че след като наддава по 800 гр. месечно, значи не би трябвало да му липсват калории. В крайна сметка се разбрахме, да го захраня малко по-късно, но ме притеснява рахита, дали наистина по-ранното захранване би повлияло благоприятно на рахита?

# 1
  • Мнения: 4 414
Аз не съм специалист, но не виждам връзка между рахита и захранването. Рахитът се получава при недостиг на витамин Д. "Витамин Д се образува в кожата при излагане на ултравиолетови лъчи и това е основният източник на този витамин за организма. Витамин Д се приема и чрез някои храни. Най-богати източници са черният дроб на всички риби и мазнините на морските риби (херинга, сардина, сьомга и др.). Малки количества от витамина има и в черния дроб на другите животни, млечното масло, сметаната, яйчния жълтък, млякото."/www.howtoeat.info/
Нито една от тези храни не се включва като първа или втора храна, дори при ранното захранване.
Това, разбира се, си е мое мнение.
На мен пък педиатърката ми каза, че в БГ сме захранвали рано заради анемията- "тук били правени наши си изследвания"...така че всеки с мнението си. Аз захраних Ния на 6м. и 2 седмици - не сме имали нито анемия, нито рахит.

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Не, не би.
Предполагам, че му даваш Вигантол, предписан от педиатърката ти. Това, плюс много добре усвоимата водоразтворима форма на витамин Д от кърмата би трябвало да е достатъчно, за да се справите с проблема.
Захранването няма да промени нещата...А и още толкова страни са с подобен климат на нашия, като се сетя колко държави са в нашия климатичен пояс.

# 3
  • Varna
  • Мнения: 66
И при нас се получи същото - нашата педиатърка каза, че просто е наложително да захраня детето си, защото има рахит и само така мога да осигуря необходимите му соли, и да не разчитам само на кърмата. Сега вече малко съжалявам, че я послушах, защото чувствам че обърквам захранването, но това е вече друга тема
Между другото моят лакомник наддаваше по 1.5 кг на месец, така че кърмата не му е достатъчна при мен нямаше да мине за причина.
Но ти сама си решавай за захранването, но сега вече не мисля че по-ранното захранване ще реши проблема

# 4
  • Мнения: 7 106
ala,подкрепям напълно горните мнения.На моя позната бебето също беше с начално форма на рахит.Единственото което направиха е да увеличат дозата на Вигантола за две седмици ако не се лъжа , и проблемът се разреши.Защо не потърсиш мнението и на друг педиатър,аз лично така бих постъпила.По колко капки пиете сега?

# 5
  • Мнения: 830
Не съм съгласна с това за рахита .
Всекидневно 10 минутно излагане , дори и само на бузките на детето на дневна светлина , дори и в месеците когато слънцето "не се вижда " , е напълно достатъчно за да си образува то нужната му доза вит. Д .
Източник на тази информация - " www.parenting.com" , британски сайт .
Я сега да кажат мамите от UK и USA , дали им изписват там под път и над път вит. Д ?!?! До колкото знам се изписва само на тъмнокожи ( понеже по -трудно си го синтезират сами ) , болни и т.н.

# 6
Цитат на: boo
Не, не би.
Предполагам, че му даваш Вигантол, предписан от педиатърката ти. Това, плюс много добре усвоимата водоразтворима форма на витамин Д от кърмата би трябвало да е достатъчно, за да се справите с проблема.
Захранването няма да промени нещата...А и още толкова страни са с подобен климат на нашия, като се сетя колко държави са в нашия климатичен пояс.

Извинявам се за невежеството,но каква е разликата Деавит-Вигантол,защото ние сме на Деавит Embarassed ?

# 7
  • Мнения: 2 609
Госта бях аз Embarassed

# 8
  • Мнения: 2 051
Цитат на: Бубинка
Извинявам се за невежеството,но каква е разликата Деавит-Вигантол,защото ние сме на Деавит Embarassed ?

Деавит е витамин Д2, Вигантол е витамин Д3.
Смята се, че Д3 е по-ефективен за по-доброто усвояване на калция и фосфора от организма.
Защо Деавит? Ами защото това е старо, родно българско производство, отдавна познато у нас. Сигурно и на нас като малки ние е даван Деавит  Grinning . Освен това преди време имаше доста осезаема разлика в цените на българския и вносния витамин Д. Сега е незначителна.
Та предполагам затова.

Общи условия

Активация на акаунт