Какви имена може да носи детето?

  • 1 096
  • 8
  •   1
Отговори
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Имам въпрос относно това какви имена (бащино и фамилия) може да носи дете с един родител (майка), когато няма брак. Може ли да вземе бащиното и фамилното име на майката или второто задължително трябва да е нейното собствено?  newsm78

Въпросът ми е породен от осиновяването на една позната, която няма брак с мъжа си и каза, че тя като осиновител трябва да даде имената си на детенцето.

# 1
  • Мнения: 1 629
Виж в този форум, имаше такива теми с конкретни отговори.

# 2
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Благодаря за инфото!!

# 3
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
ако го осиновяват двамата, не е ли нормално бащата да припознае детето? Често втори съпрузи осиновяват деца от предишни бракове, освен ако мъжът не иска да има някакви родителски отношения.  newsm78

# 4
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Не съм сигурна как е при осиновяване, но например моята леля е самотна майка, бащата не припозна детето. Леля ми се казва Галина Антонова Кискинева по баща и детето й носи имената Ирен Галинова Кискинева. И бащиното и фамилното са взети от майката.

# 5
  • Мнения: 213
По закон може да се вземе бащиното и фамилното име на дядото (бащата на майката)
Цитат
Закон за гражданската регистрация
Чл. 15. (1) Бащиното име на дете, на което е установена само майката, се образува от собственото име на майката или неговия корен, а за фамилно име се взема фамилното име на майката или името на нейния баща.

(2) В случаите по ал. 1 със съгласието на бащата на майката неговото име може да се вземе за бащино име на детето. В този случай за фамилно име се взема фамилното име на майката. -

# 6
  • Мнения: 3 423
Hоси имената на майката, с наставка -ин(a),
сочеща принадлежност по женска линия:

Иван Мариин Петров,

където Петров е фамилното име на майката Мария.



# 7
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
ако го осиновяват двамата, не е ли нормално бащата да припознае детето? Често втори съпрузи осиновяват деца от предишни бракове, освен ако мъжът не иска да има някакви родителски отношения.  newsm78

Не могат да го осиновят двамата - нямат брак, а СК не допуска едно лице да бъде осиновено от двама души едновременно, освен ако не са съпрузи.

Ако пък съпрузи осиновят дете, мъжът няма защо да го припознава - с факта на осиновяването той ще се счита баща на детето.

# 8
  • Мнения: X
мога ли и аз да се включа, нашият татко не си харесва нито фамилията, нито бащиното и не иска детето да ги носи, знаете ли как може да се запише друга фамилия на детето, а бащиното да си е на бащата?

Общи условия

Активация на акаунт