Майчинство???

  • 868
  • 13
  •   1
Отговори
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Мили мами,
днес счетито ми заяви, че не мога да си получавам майчинствово на дебитната карта. Как така всички имат това право, а аз не #Cussing out Другата седмица ще и искам разяснения, защото сега било края на месеца и тя била малко нервна #Cussing out
Някой имал ли е подобен случай? Нали майчинството се изплаща от държавата?! Нея какво я бърка, къде ще си го получавам?! newsm78

P.S.: В майчинство съм от 20.06. /на 19.06. ми изтече последният болничен/ даже незнам дали се искат някакви документи от мен и т.н.

Помогнете, ако някой е имал подобен случай. Как се справихте?

# 1
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
за майчинството е необходимо да подпишете декларация със съпруга ти кой от двамата ще получава майчинството и да я занесете всеки в службата си заедно с копие от акта за раждане на детето. по въпроса дали може да си получаваш майчисвото по сметка - мисля, че единствения проблем е, ако счетоводитлеката я мързи да попълни едно платежно нареждане и да преведе парите

# 2
  • Мнения: 2 381
Аз занесох акта за раждане на детето, друго не е необходимо.
А защо не можеш да си го получаваш по картата-незнам Thinking

# 3
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Аз писах само молба за позване на отпуск по майчинство до навършване на две годинин на детето.
Майчинството се изплаща от държавата, но ти го превеждат от местоработата, поне при мен е така. А защо не може на карта-подкрепям Диди

# 4
  • Мнения: 8 917
Мили мами,
днес счетито ми заяви, че не мога да си получавам майчинствово на дебитната карта. Как така всички имат това право, а аз не #Cussing out Другата седмица ще и искам разяснения, защото сега било края на месеца и тя била малко нервна #Cussing out
Някой имал ли е подобен случай? Нали майчинството се изплаща от държавата?! Нея какво я бърка, къде ще си го получавам?! newsm78

P.S.: В майчинство съм от 20.06. /на 19.06. ми изтече последният болничен/ даже незнам дали се искат някакви документи от мен и т.н.

Помогнете, ако някой е имал подобен случай. Как се справихте?
Явно е въпрос на фирмено ниво - по-добре говори с шефа си Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 4 129
Декларация се попълва за третата година, където има 2х6 месеца неплатен отпуск, който може да се взима до по-късна възраст на детето. Ама че го обясних... Аз го взех накуп и станаха 3 години майчинство. Иначе 3-та година може да се вземе на части и по-късно.

А за дебитната карта - може да напишеш молба да ти превеждат парите по сметка. Зависи от счетоводителката ви. Явно не й се занимава. Подаваш и молба за отпуск за отглеждане на детето до 2 год. възраст.

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
За платения отпуск за отглеждане на дете не се попълва декларация... Сумата се изплаща от Националния осигурителен институт... За целта, преди това майката трябва да е осигурявана за всички социални рискове... Сумата се получава чрез подаване на така нареченото искане за дебитен превод... Искането се предявява пред НОИ от фирмата работодател... Сумата се превежда от НОИ по сметката на работодателя, задължително е така, волни съчинения и дебитни карти няма... Какво ще се случи от там нататък с тази сума - всичко е въпрос на фирмено решение... И на мързеливи счетоводители... Дали ще се изтегли и даде кеш... Или пък ще се преведе към сметката на родителя с дебитната карта към нея... Волна програма... Grinning
Не бъркайте майчинството, което е в размер на 160 лева месечно с... Детските надбавки, които са по 18 - 20 лева месечно... Те се превеждат от Регионалната Дирекция "Социално подпомагане" и родителите трябва да подадат специално искане за тях с още една купчина документи към него... Съответно и да отговорят на изискване за доход не-голям от 250 лева на член от семейство... Май това беше сумата, поправете ме, ако греша... Та тези детски надбавки се превеждат директно по банковата сметка на родителя и нямат нищо общо с работодателя... Те такива ми ти работи...

# 7
  • Мнения: 5 026
  Аз попълних декларация, че синът ми е първороден и нямам други деца преди него, че ще ползвам 2 години отпуск по майчинство. А майчинството ми превеждат от този месец на дебитна карта.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Atrakcia, къде я попълни тази декларация и на кого я предаде...? И от къде ти превеждат майчинството на дебитната карта...

# 9
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Благодаря Ви за отговорите  bouquet

Вече ми е ясно, счетито е адски мързелива #2gunfire

# 10
  • Мнения: 250
Значи аз като счетоводител напълно подкрепям Експрес. Много е точен и изчерпателен. Ние на майките им превеждаме майчинството по сметки/дебитни карти/ за да не се разкарват до офиса, но всичко разбира се е въпрос на договаряне с майката и работодателя. Проблемът е, ако меоже да се нарече такъв, че когато пристигнат парите от НОИ по сметката на фирмата, трябва да се попълни още едно нареждане с което парите да се прехвърлят по дебитната карта на майката, за което съответно се заплаща такса.
Относно детските, дохода на член от семейство не трябва да превишава 200 лв.

# 11
  • Мнения: 1 975
За платения отпуск за отглеждане на дете не се попълва декларация... Сумата се изплаща от Националния осигурителен институт... За целта, преди това майката трябва да е осигурявана за всички социални рискове... Сумата се получава чрез подаване на така нареченото искане за дебитен превод... Искането се предявява пред НОИ от фирмата работодател... Сумата се превежда от НОИ по сметката на работодателя, задължително е така, волни съчинения и дебитни карти няма... Какво ще се случи от там нататък с тази сума - всичко е въпрос на фирмено решение... И на мързеливи счетоводители... Дали ще се изтегли и даде кеш... Или пък ще се преведе към сметката на родителя с дебитната карта към нея... Волна програма... Grinning
Не бъркайте майчинството, което е в размер на 160 лева месечно с... Детските надбавки, които са по 18 - 20 лева месечно... Те се превеждат от Регионалната Дирекция "Социално подпомагане" и родителите трябва да подадат специално искане за тях с още една купчина документи към него... Съответно и да отговорят на изискване за доход не-голям от 250 лева на член от семейство... Май това беше сумата, поправете ме, ако греша... Та тези детски надбавки се превеждат директно по банковата сметка на родителя и нямат нищо общо с работодателя... Те такива ми ти работи...

Браво тате  bouquet
Това се казва изчерпателност  bouquet

# 12
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Здравейте.
Ще споделя, за начина, по които майчинството стига до работодателя.Значи - ако работодателя не си е платил осигуровките, държавата не превежда майчинство;ако - работодателя има заем към държавата - има голяма вероятност майчинството на работника, да бъде "дръпнато, за погасяване на заема, на работодателя;ако работодателя има документи, които не са му изрядни - държавата не изплаща майчинство;ако работодателя не е подал всички необходими документи - държавата не изплаща майчинството.Другото е - от началото на 2007 майчинството може да се получава дирктно по банкова сметка на майката - документи за това се подават от работодателя по желание на майката(за банка,номер на банкова сметка,IBAN и тн.)
Зная тези неща със сигурност,защото майка ми ми е работодател.Тя има задължения към банка и постоянно ми дърпат майчинството за нейният заем.Освен това миналата година майка ми беше за 6 месеца извън страната и когато се върна,трябваше да си плати всички осигуровки, преди да успее да изтегли майчинството ми.Друго - майчинството е с 3 години давност,което значи че три години откакто сте излезнала в майчинство, фирмата може да тегли със задна дата това, което Ви се полага.Възможно е в работата Ви просто да Ви изплащат майчинство от "лични пари"(както майка ми например прави), а не да теглят от държавата и затова и поради някъкви си спънки, да не искат да Ви го изплащат по банков път(въпреки че според мен не е кой знае колко ли работа, да Ви го прехвърлят на ваша банкова сметка)
Лека вечер и успех

# 13
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте.
Ще споделя, за начина, по които майчинството стига до работодателя.Значи - ако работодателя не си е платил осигуровките, държавата не превежда майчинство;ако - работодателя има заем към държавата - има голяма вероятност майчинството на работника, да бъде "дръпнато, за погасяване на заема, на работодателя;ако работодателя има документи, които не са му изрядни - държавата не изплаща майчинство;ако работодателя не е подал всички необходими документи - държавата не изплаща майчинството.Другото е - от началото на 2007 майчинството може да се получава дирктно по банкова сметка на майката - документи за това се подават от работодателя по желание на майката(за банка,номер на банкова сметка,IBAN и тн.)
Зная тези неща със сигурност,защото майка ми ми е работодател.Тя има задължения към банка и постоянно ми дърпат майчинството за нейният заем.Освен това миналата година майка ми беше за 6 месеца извън страната и когато се върна,трябваше да си плати всички осигуровки, преди да успее да изтегли майчинството ми.Друго - майчинството е с 3 години давност,което значи че три години откакто сте излезнала в майчинство, фирмата може да тегли със задна дата това, което Ви се полага.Възможно е в работата Ви просто да Ви изплащат майчинство от "лични пари"(както майка ми например прави), а не да теглят от държавата и затова и поради някъкви си спънки, да не искат да Ви го изплащат по банков път(въпреки че според мен не е кой знае колко ли работа, да Ви го прехвърлят на ваша банкова сметка)
Лека вечер и успех

Ще си позволя да ви поправя.
Първо за отпуск за гледане на дете започнат преди 31.12.2006 г. се получава само чрез работодателя. Вече с енго можете да се договорите да си получавате сумата по дебитна карта. За започнал отпуск след тази дата се подават документи в НОИ и се изплаща от там директно на ползващия отпуска.
Второ за да "дърпат" майчинството от сметката на майка ви, значи все пак е дошло от НОИ и ви се дължи от фирмата.

Иначе  напълно вярно, че ако работодателя не е платил дължимите осигурителни вноски няма да преведат обезщетението.

Общи условия

Активация на акаунт