Ориенталски сладости

  • 4 782
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 243
Вече спрях да се боря с влечението си към всякакви реванета, баклави и тулумбички. Ако има и други като мене - ето две изпитани и любими у дома рецепти, които (за съжаление) често правя.

БАКЛАВА С ПЛЪНКА

Продукти:

1 пакет кори за баница
1 пакет масло

За плънката:
4 яйца
1 с.л. олио
1 ч. ч. брашно
1 бакпулвер
лимонова кора
1 1/2 ч. л. канела
1 1/2 ч. ч. счукани орехи

За сиропа
4 ч. ч. захар (350 г.)
4 1/2 ч. ч. вода

Приготвяне:
С част от маслото  се намазва тавичката. Отгоре се нареждат половината кори, като между всяка от тях се налива разтопено масло. Изсипва се плънката (която се приготвя като кексово тесто). Отгоре се нарежда втората половина от корите, пак поляти с разтопено масло.
Нарязва се на парчета. Отгоре се намазва с още малко разтопено масло и малко олио. Пече се в слаба фурна.

Студената баклава се залива с горещ сироп.

ТУЛУМБИЧКИ

Продукти:

1 яйце
500 г. извара (може и сирене "Крема")
2 ч. ч. брашно
1 непълна ч. л. сода. Не става с друг набухвател! Непълна лъжичка ще рече - заравнена отгоре и отнемаш малко от връхчето. Сори, че така го пиша, ама ако содата е в повече, мирише, а ако е по-малко, не бухва. Blush
1 ванилия

За сиропа:
4 ч. ч. захар
3 ч.ч. вода
(пропорцията при сиропа може да варира според вкуса, аз лично обичам да е много сладко)

Приготвяне:
От продуктите се омесва тесто. С помощта на шприц (аз използвам тенекиен конус с разрези на върха, от тези, дето ги продават циганите по пазарите), се шприцоват малки тулумбички. Колкото първата фаланга на палеца - толкова малки. Ако нямате шприц - оформете топчета с големина на орех и ги издължете като тулумбички, макар че иначе е по-красиво.

Тулумбичките се пържат в загрята мазнина до порозовяване.  

Като изстинат, се заливат с горещя сироп.



Чакам още идеи по темата, че нещо взех да заслабвам Grinning

# 1
  • Мнения: 645
аз вкъщи правя


Реване




ПРОДУКТИ:

5 яйца
50 г захар (4 супени лъжици)
100 г брашно (1/2 чаена чаша)
25 г грис (5 чаени лъжички)
1 ч.л. вода за разбиване на жълтъците
1 прах ванилия
за сиропа: 200 г захар (1 чаена чаша)
200 мл вода (1 чаена чаша)

ПРИГОТВЯНЕ:

Жълтъците се отделят от белтъците и се разбиват на топло с част от захарта и водата. Като се стопи захарта, съдът се отстранява от огъня, но биенето продължава, докато сместа изстине и побелее.
Белтъците се разбиват отделно на твърд сняг с останалата част от захарта и се прибавят към жълтъците при леко разбъркване, като същевременно се ръси по малко от пресятото брашно и гриса. Сместа се ароматизира с ванилия и се изсипва в тава, намазана с масло и поръсена с брашно или покрита с хартия, и се пече в умерена фурна

# 2
  • Мнения: 3 091
За тези резепти - аз  newsm20
страхотни сте! благодаря

Общи условия

Активация на акаунт