? за неплатеното майчинство

  • 629
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 713
Началото на август ми изтичат 2-те години майчинство. Реших да го продължа, но вече ще е неплатено. Колежката от личен състав каза, 4е се полагат по 6 месеца на мен и бащата до навършване на 8 год на детето. Мога да си ги взема и на куп моите месеци. Въпросът ми е може ли мъжът ми да прехвърли неговите месеци да ги ползвам? Не било го пишело никъде в кодекса, а една моя позната твърди, 4е така е направила.
Благодаря ви

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 671
Аз знам че до краят на тази година може. Но не знам дали не беше обвързано с примането ни в евро съюза?  newsm78

# 2
  • Мнения: 8 917
Началото на август ми изтичат 2-те години майчинство. Реших да го продължа, но вече ще е неплатено. Колежката от личен състав каза, 4е се полагат по 6 месеца на мен и бащата до навършване на 8 год на детето. Мога да си ги взема и на куп моите месеци. Въпросът ми е може ли мъжът ми да прехвърли неговите месеци да ги ползвам? Не било го пишело никъде в кодекса, а една моя позната твърди, 4е така е направила.
Благодаря ви
До края на тази година може да се прехвърля от бащата/както е в твоя случай/, така, че първо пълзвай неговото право - може да е за 4 месеца, но по-добре от нищо, и след това си ползвай твоите 6 месеца Peace

# 3
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Ще копирам постинга, който днес написах в Клюкарника по повод подобна на твоята тема:
         
Бях пускала такава тема наскоро.Ще използвам случая да обясня напълно как може да се ползват отпуските, тъй като много хора се интересуват от тази тема.Ще обясня моя случай и от това всеки ще може да направи извод за неговата отпуска.Родих 14.09.04г., което значи, че платеният отпуск ми изтича на 15.09.06г.След това подавам за неплатен отпуск, който вече е само 6. месеца за майката, а другите 6 месеца се ползват от бащата.До края на 2006г. бащата има право да прехвърли неговите 6м. на майката, а след този период не!Този неплатен отпуск може да се ползва по желание на родителите, докато детето стане на 8г.Понеже моят мъж не е осигурвяман в БГ, няма право нито да ми прхвърли неговите 6м., нито да ги ползва.
 За 2005г.аз си ползвах платената отпуска, но по мое желание преди за започна да взимам майчинство.След като ми изтекат неплатените 6м. през март си пуснах молба за платена годишна отпуска за 2006-2007г.И сега нещо което не знаех-след това всяка майка има право на още един месец неплатена отпуска, през която и се води трудов стаж, но трябва сама да си внесе осигуровката за този месец.
Говорих по тел. с жена от Мин. на труда и соц. грижи.Каза ми, че никой няма право да откаже какъвто и да е отпуск на майката, тя е защитена от закона.Ако някой има някакви проблеми, може да опише случая и да го занесе на "Дондуков"14.Със сигурност ще му обърнат голямо внимание.
 Надявам се да помогна с този постин на майките, защото постоянно има интерес към тази тема.Информацията ми е от преди една седмица.

# 4
  • Мнения: 5 713
Благодаря ви, моми4ета   bouquet
Знаех си, 4е ме баламосват, трън съм им в о4ите задето забременях.

# 5
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Началото на август ми изтичат 2-те години майчинство. Реших да го продължа, но вече ще е неплатено. Колежката от личен състав каза, 4е се полагат по 6 месеца на мен и бащата до навършване на 8 год на детето. Мога да си ги взема и на куп моите месеци. Въпросът ми е може ли мъжът ми да прехвърли неговите месеци да ги ползвам? Не било го пишело никъде в кодекса, а една моя позната твърди, 4е така е направила.
Благодаря ви

Аз в момента ползвам 6-те месеца неплатен отпуск, полагащи се на таткото.
За целта, таткото трябва да е осигурен и да работи на трудов договор. Попълвате декларация, че досега не сте ползвали неплатен отпуск по съответния член (има готови формуляри), а таткото пише завление (свободен текст), че преостъпва правото си на ползване на неплатения отпуск на майката.
Много важно, да не се заяде някой. Хубаво е тази молба да е внесена 10 дни преди началото на ползването на отпуска (изрично е упоменато в кодекса!)

Преостъпването на отпуск е възможно само до края на тази година, до приемането ни в ЕС. Така, че действай, използвай първо неговия отпуск! А след това имаш право да си използваш и ти твоите 6 месеца наведнъж. (Като пак гледай да спазиш срока за 10-дневното предизвестие!)

# 6
  • Мнения: 3 457
ТО И НАЗАД МАИ НЯКОИ ПИТАшЕ

# 7
  • Мнения: 3 042
Намерих отговор на въпросът, който бях задала. Grinning

Последна редакция: пт, 06 окт 2006, 15:00 от rubi

# 8
  • Мнения: 3 042
Аз в момента ползвам 6-те месеца неплатен отпуск, полагащи се на таткото.
За целта, таткото трябва да е осигурен и да работи на трудов договор. Попълвате декларация, че досега не сте ползвали неплатен отпуск по съответния член (има готови формуляри), а таткото пише завление (свободен текст), че преостъпва правото си на ползване на неплатения отпуск на майката.
Много важно, да не се заяде някой. Хубаво е тази молба да е внесена 10 дни преди началото на ползването на отпуска (изрично е упоменато в кодекса!)

Имам още едно въпросче и се надявам някой да ми отговори.

Искам да попитам от къде трябва да се вземе тази декларация и къде трябва да се подаде?

# 9
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Аз в момента ползвам 6-те месеца неплатен отпуск, полагащи се на таткото.
За целта, таткото трябва да е осигурен и да работи на трудов договор. Попълвате декларация, че досега не сте ползвали неплатен отпуск по съответния член (има готови формуляри), а таткото пише завление (свободен текст), че преостъпва правото си на ползване на неплатения отпуск на майката.
Много важно, да не се заяде някой. Хубаво е тази молба да е внесена 10 дни преди началото на ползването на отпуска (изрично е упоменато в кодекса!)

Имам още едно въпросче и се надявам някой да ми отговори.

Искам да попитам от къде трябва да се вземе тази декларация и къде трябва да се подаде?

Тази декларация я получих от нашата счетоводителка. Подадох я, заедно с всички останали документи (молба до управителя, заявление от таткото) в личен състав (или който движи отпуските).
Наскоро рових из последната Наредба за работното време, отпуските и почивките (ако не греша името), там имаше образци на всички документи, необходими за ползването на неплатен отпуск и преотстъпването му. Потърси в Гугъл.

# 10
  • Мнения: 3 042
Благодаря!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт