Суши

  • 42 037
  • 111
  •   1
Отговори
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Момичета, къде във Варна мога да си купя необходимите продукти за суши? Има ли в Метро и Пикадили?Не съм обръщала внимание до сега,а сега възникна потребност да пробвам една суши торта, но не знам къде да намеря ориз за суши и оризов оцет. Иначе ако ви интересува рецептата ще я напиша по-късно.

# 1
  • София
  • Мнения: 35 918
Давай! Wink А после ще пуснеш и снимки....

# 2
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Суши торта

8 чаши ориз за суши , 1,5 чаши оризов оцет ( 5%), 1 с л сол и 1/4 чаша захар + няколко с. л. запарка , приготвена от черен пипер,босилек, риган, индийско орехче, карамфил.

Оризът се сварява според указанията на пакета. Залива се с оцета и и отварата. Във форма се постила полиетиленово фолио,нареждат се тънички кръгчета лимон , поръсва се с лимонов сок. Слага се рибата ( по-принцип сурова, но може и солена , като за нашия вкус) , слага се 1/3 от ориза, пласт авокадо, 1/3 ориз, пласт скариди ( може по желание да бъдат объркани с майонеза), отгоре се разстила останалия ориз.Обилно се полива с лимонов сок.Покрива се с полиетиленово фолио и се притиска с нещо тежко.Слага се в хладилник за няколко часа. Ето и 2 снимки, за да добиете представа. Не са мои. Ако намеря продуктите, ще пусна и моя снимка. А може да пробвам и с български ориз в крайна сметка и обикновен оцет, най-много да се получи салата.  Laughing






# 3
  • Мнения: 579
Джема,страхотно творение.Мммммм,направо лигите ми потекоха.Браво,справила си се чудесно.

В нашето семейство се яде суши поне 1-2 пъти суши в седмицата.

А относно бг ориз,аз съм пробвала,но не се получава.Но ако искаш все пак опитай.

Успех и после да се похвалиш.

# 4
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Djemma, спокойно може да пробваш с нормален бял оцет, например ябълков. Разликата не е толкова голяма. Казвам го като човек правил доста пъти суши, а и се учил от японки. Е, ориза им е малко по-различен, но съм правила и с обикновен кръгъл ориз(май беше полски). Ако искаш погледни в тази тема :  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=62998.0   има доста съвети. Тъкмо тези дни се каня да правя маки-суши, което ни е любимо заради водораслите "нори".

Тортичката изглежда супер, но малко ме учудва използването на карамфил и индийско орехче - не са типични за японската кухня, но със сигурност са много подходящи за ориза! Може би и аз  ще я пробвам!

# 5
  • Мнения: 599
В Пикадили има, виждала съм  Peace

# 6
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Благодаря за отговорите. Утре отивам в Пикадили. Peace
Нат, не знам тук да ли ще намеря нори, иначе много ми се искаше да направя и такова суши. Не знам почти нищо за сушито, копнах си един материал и сега го изучавам. Нещо ме потегли към японска кухня.

# 7
  • Мнения: 9 107
Благодаря за отговорите. Утре отивам в Пикадили. Peace
Нат, не знам тук да ли ще намеря нори, иначе много ми се искаше да направя и такова суши. Не знам почти нищо за сушито, копнах си един материал и сега го изучавам. Нещо ме потегли към японска кухня.

djemma, чела съм някъде  newsm78 newsm78 по форумите момичета споменават, че и тук в Бг ги има по японски/май китайски бяха магазини, питай Варненки в градската им тема къде и имат ли такива магазини

# 8
  • София
  • Мнения: 35 918
Джем изглежда страхотно.  Hug
Никога не съм правила, но ще се пробвам.

Чувала съм, че китайци или японци, непомня точно кои, накисват ориза / както ние киснем боба/, вярно ли е това?  newsm78

Тия дни правих кафяв ориз и го накиснах / от предната вечер/ и стана приказен - може той поначало да си е такъв newsm78
Много съм зле с тия 'оризи' ooooh!

# 9
  • Мнения: 20
За съжаление не знам къде могат да се намерят ориз и оцет за суши в BG, тук се продават в магазините /китайски/ за азиатски продукти - ако си виждала някъде да продават китайски продукти, питай и може и да имат. Ако не намериш - смело пробвай с обикновен бял недългозърнест ориз и ябълков или друг светъл оцет - оризът ще се овкуси със захарта и подправките, и пак ще стане.

По принцип се гледа оризът за суши да не е разкашкан, т.е. да си седят зрънцата отделно, но като се полее с оцета със захарта да стане лепкав, така че да не се разделят зрънцата лесно. За целта като свариш ориза още докато е топъл го залей с оцета и с някаква пласмасова или дървена бъркалка/лъжица го разбъркай с няколко резки движения. Ще те посъветвам и да погледнеш в рецептата дали е указано колко де е дебел пласта ориз - ясно е 1/3, но ако тавата е по-малка може да стане много ориз с малко риба, авокадо и скариди и вкусът също ще е различен - аз бих сложила пластове ориз не по-дебели от 1 см.

Успех !

# 10
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Благодаря за съветите. Ще пробвам сушито за 9 юли, така, че по-рано не чакайте отчет. Laughing

# 11
  • Мнения: 945
djemma, и аz искам да те предупредя zа количеството на ориzа. 8 чаши ми се виждат страшно много. Ние с половинката всяка седмица си правим суши и винаги са ни стигали 200 до 300 гр. Моята реzепта на 300 гр ориz е 6 с.л. оцет, 1 ц.л. сол и 4 с.л. zахар. За такова количество ориz купуваме 400 гр. прясна риба (това zа истинското суши). С такова количество продукти преяждаме и после ходим като бременни хлебарки и се оплакваме. И така до следващия петък.

Иначе творението ти иzглежда доста добре, но на твоя място бих пропуснала таzи zапарка със странните подправки. Нито една от тях не е типично японска и само ще раzвалите вкуса на суровата риба Whistling

# 12
  • Мнения: 6 472
За ориза съвет не мога да дам никакъв, но ще ми бъде много полезно, това което пишете, защото много съм се мераклисала Grinning Ще спомена, обаче че в Софийското Пикадили има рогозки за навиване и водораслите за подложката на сушито. Това ме навежда на мисълта, че няма начин във варненското Пикадили да ги няма.  Рогозката беше към 8-9 лв, а водораслите някъде към 6 (за тях хич не съм сигурна Embarassed).

# 13
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Момичета направете си труда да прочетете темата към която съм дала линк - там има и съвети от къде могат да се купят продукти, там и точната рецепта за правенето на ориза!  Peace

# 14
  • Мнения: 614
 smile3501  smile3501  smile3501 Браво Джемма, страхотно творение.

Общи условия

Активация на акаунт