За платеният отпуск след изтекъл отпуск по майчинство?

  • 1 049
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 429
Помествам тази тема тук, защото това е форума, който е с най-голям брой посетители с различна квалификация и професии.
След два месеца ми свършва и неплатения отпуск за отглеждане на дете, за което пуснах молба за актуализация на работната заплата. Въпросът ми е следният може ли като отида да работя няколко дни след това да не ми бъде разрешено по някакъв повод да ползвам платения отпуск, които ми се полага за този период през който съм била по майчинство.
Също така този който ме замества до момента може ли под някаква форма да продължи да ме замества до изтичането ми на целия платен отпуск?

# 1
  • Мнения: 352
Платения отпуск е най-добре да си си го взела след майчинството.За предната година става въпрос.А за тази не ти се полага платен отпуск.

# 2
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
ако ти е повишавана заплатата, е по-добре да поработиш няколко дена, за да ти се начисли отпускът върху новата заплата. Няма проблем за останалото.

# 3
  • Мнения: 1 150
Платения отпуск е най-добре да си си го взела след майчинството.За предната година става въпрос.А за тази не ти се полага платен отпуск.

Стана ми интересно, защо не се полага платен отпуск за тази година?

# 4
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Платения отпуск е най-добре да си си го взела след майчинството.За предната година става въпрос.А за тази не ти се полага платен отпуск.

Стана ми интересно, защо не се полага платен отпуск за тази година?


Предполагам, защото е била до сега в неплатен отпуск.

# 5
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Бях пускала такава тема наскоро.Ще използвам случая да обясня напълно как може да се ползват отпуските, тъй като много хора се интересуват от тази тема.Ще обясня моя случай и от това всеки ще може да направи извод за неговата отпуска.Родих 14.09.04г., което значи, че платеният отпуск ми изтича на 15.09.06г.След това подавам за неплатен отпуск, който вече е само 6. месеца за майката, а другите 6 месеца се ползват от бащата.До края на 2006г. бащата има право да прехвърли неговите 6м. на майката, а след този период не!Този неплатен отпуск може да се ползва по желание на родителите, докато детето стане на 8г.Понеже моят мъж не е осигурвяман в БГ, няма право нито да ми прхвърли неговите 6м., нито да ги ползва.
 За 2005г.аз си ползвах платената отпуска, но по мое желание преди за започна да взимам майчинство.След като ми изтекат неплатените 6м. през март си пуснах молба за платена годишна отпуска за 2006-2007г.И сега нещо което не знаех-след това всяка майка има право на още един месец неплатена отпуска, през която и се води трудов стаж, но трябва сама да си внесе осигуровката за този месец.
Говорих по тел. с жена от Мин. на труда и соц. грижи.Каза ми, че никой няма право да откаже какъвто и да е отпуск на майката, тя е защитена от закона.Ако някой има някакви проблеми, може да опише случая и да го занесе на "Дондуков"14.Със сигурност ще му обърнат голямо внимание.
 Надявам се да помогна с този постин на майките, защото постоянно има интерес към тази тема.Информацията ми е от преди една седмица.

# 6
  • Мнения: 4 965
Платения отпуск е най-добре да си си го взела след майчинството.За предната година става въпрос.А за тази не ти се полага платен отпуск.

Стана ми интересно, защо не се полага платен отпуск за тази година?


Предполагам, защото е била до сега в неплатен отпуск.


Неплатеното майчинство няма нищо общо с платения годишен отпуск. Платен годишен отпуск се полага на майката и за времето, когато е в майчинство (независимо платено или неплатено, защото майчинството се води за стаж).
Има право и на платен отпуск и за тази година, но годината още не е изтекъла и надали ще й дадат пълната отпуска, а само полагащата се за дните до датата на подаване на молбата за него.
А и Биляна го е казала - на майката никой няма право да й откаже отпуск, независимо платен или неплатен.

# 7
  • София
  • Мнения: 3 421
Неплатеното майчинство няма нищо общо с платения годишен отпуск. Платен годишен отпуск се полага на майката и за времето, когато е в майчинство (независимо платено или неплатено, защото майчинството се води за стаж).
Има право и на платен отпуск и за тази година, но годината още не е изтекъла и надали ще й дадат пълната отпуска, а само полагащата се за дните до датата на подаване на молбата за него.
А и Биляна го е казала - на майката никой няма право да й откаже отпуск, независимо платен или неплатен.

Така е!
Ако имате проблеми само звънвате в някоя от Инспекциите по труда и там веднага реагират. Веднъж се обаждах да питам за един казус на една служителка, ей направо щяха да ме изядат докато успея да ги уведомя, че няма да я уволняваме Laughing

# 8
  • Мнения: 429
Благодаря, на всички, които ми отговориха.
Надявам се, че няма да ме прецакат и да не ми дадат цялата отпуска, която  ми се полага, това е основното притеснение. 

Последна редакция: пт, 07 юли 2006, 14:23 от krassi2

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 5 617
Мисля, че платената отпуска която не си ползвала по време на майчинството си стой. Аз сега ги ровя тези неща защото и аз това ще правя. За двете години имам 50 дни. и още 20 от тази имам ученическа отпуска. Само с 20 ще имам проблем и няма да ги ползвам всичките. Но от предните години отпуската ми си стой. Поне в училището така работят. Не ни задължават да я взимам цялата в рамките на годината и не я изплащат, а си стой. То и няма как има да плащат отпуски. Майка има вече към 150 дни отпуск, защото не е имала възможност да го ползва. Чак ако ми дойде на ум да си напускам тогава ще се изчислява и плаща. Та мисълта ми е че си седи отпуска ти. Друг е въпроса, че няколко дни трябва да поработиш и да се изчислява отпуската в/у новата заплата.

# 10
  • Мнения: 429
На мен отпуската ми е от 2003 г. и затова се страхувам да не вземат да ме прецакат и да кажат, че няма кой да ме замества докато съм в отпуск. Стискайте палци.

Общи условия

Активация на акаунт