Birthing Center vs. болница. Ами doula?

  • 790
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 163
Простете, ако е имало такава тема; не я намерих.

Моля, ако някоя от вас е раждала в Birthing Center, споделете.

Изправена съм пред дилема. От една страна изобщо не съм сигурна, че ще понеса болката (в Birthing Center няма да ми дадат упойка), но от друга страна всички, с които говорих (пък и изследванията) твърдят, че в тукашните болници има склонност към изпълнението на ненужни манипулации (в т.ч. цезарово, форцепс, вакуум и пр.) с цел презастраховане.

А някоя от вас ползвала ли е услугите на doula? Имате ли база за сравнение с предишно раждане без намеса на doula?

# 1
  • Мнения: 3 491
учудвам се малко на това с излишните манипулации, при мене е нямало такива неща, а и не съм чувала да го практикуват с цел презастраховане. Доколкото знам, високият % на цезарови сечения, например, се отразява зле на репутацията на една болница. 

# 2
  • Мнения: 948
Аз не мога да помогна по темата (родих във болница, нормално, с епидурална упойка, без дула - и всичко мина много много добре, според мен), ама исках да кажа, 'честито' за бременността - отдавна не съм те "виждала" във форума!  bouquet

Всичко хубаво!

# 3
  • Мнения: 2 959
Abadjieva , аз също не мога да ти помогна със собствен опит, просто защото бях от бременелките с гинеколог, не можех да си позволя лукса за doula. Но имам познати които раждаха с doula до себе си и в къщи и мога да кажа че ако имам щастието да забременея пак и ако мога тогава да си позволя/ финансово/ ще го избера като вариант. Доста четох и съм много оптимистично настроена към този вид natural birth. Леко и приятно бременеене и успех в решението! Peace

# 4
  • Мнения: 822
Имах колежка,чието трето раждане беше в домашни условия и само в присъствието на акушерка,съпругът й и по-голямата й дъщеря...Точно за този тип центрове и аз нямам впечатления.Подобно на Блажка смятам,че в тукашните болници не правят нищо "излишно".На мен при една от консултациите ми казаха наистина,че форцепс ще използват при всички положения.Бях озадачена и не знаех,дали имаха предвид моя случай или говореха по принцип.По-късно моят лекар,който беше грък,ми каза,че в нашите страни имат страх от форцепса,просто защото не умеят да го използват правилно.Не зная,дали беше прав,в последствие го чух и от български лекар,специализирал в Германия.А за секцио ,специално на нашия континент, има писано доста.Поне тук се води "крайна мярка"...Каквото и да решиш - късмет!  bouquet

# 5
  • Мнения: 464
Болниците в САЩ ти дават пълна свобода според мен...за разходки, посетители, избор на медикаменти и т.н  Аз съм ЗА болничните раждания в случай на усложнение!

# 6
  • Мнения: 2 093
Не сам сигорна дали системата в щатите е като в канада, но ако е  в такав центар раждаш с помоща на мидуайф, което май е акошерка. Аз сам чула само хубави неща за акушерки. Те са 100% за естествено раждане. Жени които са родили с тях са супер доволни. Само че тък както е, бремена жена е през цялата бременост с акушерката и тя и прави всички изследвания и замества изцяло обстетришьн. Казват че те са много по мили от лекарите и ти дават много повече информация и ти дават всички опции да си избереш ( не като лекар който ти казва, това трябва да се прави и няма друг начин).  В Онтарио, дори не се плаща за мидуайф, и се покрива от провинцията. Сащо с мидйаиф може да се ражда и в болница и в кащи. Ако не си в категорията на рискова бременост и не се очакват усложнения с раждането, това е добра идея.
А за болницата ти си права, че по често могат да използват такива процедури и не ти казват много какво става. Поне на мен ми даваха много лекарства.
Сащо сам сагласна че дола е добра идея. Аз бих си взела една следващия пат. Знаеш ли че някои които се тренират да бадат дола, могат да си предлагат услигите без пари, защото им трябва да саберат стаж за да се квалифицират. Аз сам виждала такива обяви на канадски форум.

# 7
  • Мнения: 8 163
Е, аз дори не обмислям идеята за раждане в домашни условия. Твърде рисковано ми се струва.

За дулата питах, защото ми изглежда леко безпредметно да давам $400 само за да има кой да ми държи ръката и да ми пали ароматични свещи. Затова се опитвах да видя смисъла от наемането на дула през очите на някой, който е ползвал тези услуги.

В България си раждах както всички останали. Е, имах си ВИП родилна зала и мъжа ми беше с мен, ама съм убедена, че това е възможно и в тукашните болници. Вярно, акушерките и докторката не ми стояха диван чапраз през цялото време, ама без друго за мен най-важно беше, че таткото беше там.

Това, което Блажка казва за свободата ми вдъхва увереност. Благодаря на всички за отговорите (и за поздравите, Мишолина Simple Smile), успокоихте ме; вече съм почти 100% сигурна, че ще е болница.

Общи условия

Активация на акаунт