Терапевтичен център за деца ще бъде открит в София!

  • 8 992
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 74
Някой знае ли нещо за този център?  А за този професор Вон Фос който утре ще преглежда безплатно български деца с провлеми в развитието???? Някой ще ходи ли и къде точно се намира?????

# 1
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  На 8 страница в СЕДМИЧНАТА ТЕМА съм извадила текста от новините на бТВ, а и Йосарян е дала по - подробно инфо. Виж го. Не видях обаче някой да пише къде се намира...

# 2
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Писах за това в седмичната тема. За съжаление не знам къде ще са прегледите. Но ще звънна да питам.
Току що говорих с Георги Трендафилов. Инфото по БТВ не е много коректно.
Докумантите на една група деца се подготвят и е водена кореспонденция от няколко месеца и професорът ще прегледа тези деца с чиито проблеми е запознат вече в детайли. Но ще се подготвя нова група. До края на месеца ще има човек който да отговаря на въпроси, а и центърът ще е отворен за срещи с родителите. Професор Фон Фос ще идва и занапред в България. От нас зависи да подготвим документите на децата. За повече подробности ще пиша към края на месеца, когато се надявам да е отворен центъра и да имам връзка с координатора на Центъра.

# 3
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
  Йосарян, трий тогава неточностите от текста на бТВ, дето го пуснах. Че аз не знам кое е точно и кое не.

# 4
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Проф. Фон Фос е ръководител на Kinder Zentrum Muenchen - той е така да се каже учител, напътсвеник или там както искате го наречете на голяма част от специализиралите в Германия служители на Болницата за ДЦП на д-р Чавдаров. Практиката при него е да се запознае предварително със случая на детето. Поне в Германия диагностиката се прави от него в рамките на 2 дни и задължително с диагностика от психолог, при някой случай логопед или ерготерапевт. Тук не зная как ще бъде

# 5
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Много се зарадвах на тази новина. И думита на професора много ме впечатлиха, когато каза нещо от сорта: "Ние трябва да идем при децата, а не те при нас...". Аз си го тълкувам, че при тях инициативата я поема специалистът, а тук е точно обратното, ако не са родителите да се врат, търсят и бутат, никой няма да погледне дечицата  Sad. Добрите и загрижени специалисти у нас са толкова малко, дали някога и при нас ще се попроменят нещата...

# 6
  • София
  • Мнения: 9 847
Да,и на мен ми направиха впечатление точно тези думи на лекаря:"специалистите трябва да отидат при децата,а не децата при специалистите".
Много ще ми е интересно някой,който си е водил детето на консултация там да сподели как е протекла тя.

# 7
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
А този човек по какво е специалист?
Деца с проблеми в развитието - двигателни или психически проблеми се има предвид?
Аз нещо пак не съм в час...

И къде е този център?

# 8
  • Мнения: 1 193
А какви документи ще са необходими и къде да ги подадеме.

# 9
  • Мнения: 888
И аз гледах новините, но никъде нямаше информация за мястото на прегледите...и за документите...ако някой е бил ще е хубаво да сподели как е минало... Praynig

# 10
  • Мнения: 3 914
моя приятелка е ходила вчера но аз не попитах как се е уредила ,но утре ще ви информирам,само разбрах че са препоръчали лечение във някакъв център във Банкя,може този да е ,а детето е със лоша диагноза но давали големи надежди .УТРЕ ЩЕ ПИША

# 11
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Момичета знам колко се вълнувате. Професорът ще идва и друг път в БГ- дори си мисля, че съвсем скоро. Така, че можем да подготвим документите на децата ви за кореспонденцията. Както казах центъра ще бъде отворен до един месец. Намира се в Студентски град, но и аз не знам къде точно. На първо време предполагам, че ще има координираща роля. Господин Трендафилов спомена, че за да се разгледа случая трабва да имате ЯМР и ЕЕГ в спящо и будно състояние. Но това е разговор на бързо- едва ли е само това. Така, че нека изчакаме да се свържа с координатора за да ми каже точно какви документи да подготвите, да организираме нещата и от там нататък да действа центъра на Господин Трендафилов. Ако искате дайте да направим списък и да се срещнем с г-н Трендафилов. Той ще даде всички подробности.
Думите на Професора, че специалистите трябва да ходят при децата, а не обратното беше казано в следния контекст: За професора най-добрата рехабилитация е в семейството. Рехабилитацията трябва да бъде не просто терапия, а общуване и игра. Това може да се направи само в семейна обстановка. Това което ме впечатли страшно са думите му, че когато в семейството има дете с увреждане или хронично заболяване, тогава цялото семейство е с увреждане. Говори много за социалната педиатрия т.е. ориентирана не само към болния, но и към семейството му. Много работа със родителите. Понеже впечатленията ми от срещата са много и много силни не мога да си ги подредя в главата, а и се притеснявам да не изопача нещо. Като се сетя още нещо ще пиша пак. Ще попитам дали не може да ми дадат някакъв материал който да публикуваме тука.

# 12
  • Мнения: 542
За професора най-добрата рехабилитация е в семейството. Рехабилитацията трябва да бъде не просто терапия, а общуване и игра. Това може да се направи само в семейна обстановка. Това което ме впечатли страшно са думите му, че когато в семейството има дете с увреждане или хронично заболяване, тогава цялото семейство е с увреждане. Говори много за социалната педиатрия т.е. ориентирана не само към болния, но и към семейството му. Много работа със родителите.
Много е прав! Дано по-бързо да навлезе този модел на работа в БГ на практика, а не само на пожелание и да бъде достъпен, защото след каквато и да е терапия, детето се прибира в къщи и родителите са тези, които продължават... За много деца и за определени заболявания единичните посещения (дори да са всеки ден) не въздействат толкова силно, ако в дома не се подкрепя терапията. В някои случаи трябва да се работи предимно в семейството, защото кабинетните и други външни условия са чужди за детето или то бележи напредъка си там, а в къщи продължава по стария модел.
Дано това се възприеме и приложи по най-добрия начин за всяко дете. thumbsup

# 13
Уважаеми Родители,

Проф. д-р фон Фосс е директор на Киндер Центрум - Мюнхен. Той наследи тази институция от проф. доктор хонорис кауза Т. Хеллбрюге, които я създаде и разви високо, привличайки в нея различни специалисти - детски невролози, соц.педиатри, генетици, психолози, логопеди, монтесоритерапевти, рехабилитатори и още много други, които организирано и в екип да решават проблемите на децата с неврологични увреждания. Имах удоволствието и честта да работя заедно с тези специалисти 10 месеца през 1988-89 година

Проф. д-р фон Фосс е специалист по социална педиатрия. Посещавал съм го с пациентка от Спец. Болница за ДЦП и семейството й. Ако желаете, ще питам  дали искат да споделят информация с Вас във форума.

Много пациенти и колеги ме търсиха през уикенда, за да ми съобщят, че посещението на професора е представено в новините по бТВ в петък вечерта, на фона на видео-кадри от спец.болница която ръководя. Това не се случва за пръв път, но  този път нямам намерения да възбудя ретрограден иск.

Не прави чест на организаторите на срещата с професора, който няма да бъде доволен, след като го уведомя, защото  държи изключително много на коректни междуколегиални отношения, а и предполагам не държи да бъде въвличан в нашенските взаимоотношения. Надявам се организаторите да се извинят за допусната грешка, както е прието и да предупредят професора.

Жалко.

д-р Ив.Чавдаров

# 14
  • Мнения: 997
 Здравейте д-р Чавдаров! Нямах възможност да гледам новините по БТВ, четох кратка публикация по темата в "24 часа" в неделя. Там се споменаваше за посещението на професора, както и за желанието на наша организиция да създаде детска градина и училище. Само това. Така че, не съм запозната с подробности. Разбира се, че е некоректно ,  но не е изключено грешката да не е в организаторите, а в монтажистите в самата телевизия. Възможно е те да са решили да пуснат кадри от болницата като фон с цел да подсилят ефекта и организаторите и самият професор да нямат никаква представа за това.   

Общи условия

Активация на акаунт