Друго мнение за детските ясли!

  • 3 579
  • 57
  •   1
Отговори
Здравейте всички! Simple Smile Идеята за тези форуми е чудесна! Бих искала да изкажа и едно малко по-различно мнение от досегашните, може би ще ви е интересно. Аз съм майка на 4 деца, най-големият ми син е на 19 години, а най-малката ми е в детска ясла, тя е на 2 години и половина. А аз самата съм сестра в такова заведение. Имате ли представа, как се гледат 25 деца на възраст от 1 до 3 наведнъж? Чували ли сте само високите претенции на родителите и нито дума на благодарност? Случвало ли ви се е на първия работен ден от годината да не ви честити никой празника или на деня на жената? Е, на нас непрекъснато ни се случват и много други неща... Няма пари за играчки, за материали, за работни униформи, за заплати, за нищо! Защо никой не се постави от другата страна на бариерата? Една сестра в детска ясла работи за 195 лв. на месец, по норматив трябва да гледа не повече от 16 деца, а една майка плаща по 30 лв. месечна такса за отглеждането на детето си, смятате ли, че е достатъчно? Смятате ли, че е справеидливо? Не мислите ли, че ние и вие сме тези, които трябва да направим нещо за нашите деца? Най-лесно е само да се оплакваме...
Извинявам се ако съм обидила някого, но има и такава истина...

# 1
  • Мнения: 9 990
Да, мислила съм и подкрепям с каквото мога персонала на яслата, където изгледаха дъщеря ми...Не веднъж съм изказвала благодарности.Помагала съм финансово.Честитя винаги празници и нося за почерпка.Благодарна съм не само, че са измили нааканото дупе на детето ми, а и защото си прибирам засмяно момичето, научено....Тази истина сме я казвали и в други теми.Име и доволни родители, не само плюещи.Но не, незнам какво е да гледаш 30 деца наведнъж-предполагам, че човек, учил за това се справя.
 Peace

# 2
  • Мнения: 7 362
предполагам, че човек, учил за това се справя.
   Той човек е учил и кола да кара,но не му дават да управлява 3 наведнъж.Та ще ми е чудно как тогава ще се справи.Въпроса е ,че децата са много - никой не го интересува и за миг не проявява съчувствие /всяко правило има изключения - това ми е ясно/ ,а само претенции ,а от някои теми се установи,че "претенциозните" дори нямат деца на такава възраст.  Mr. GreenА що се касае за парите ,които се плащат.Крайно време е де се разбере, че това са ТАКСИ,които влизат в държавния бюджет и с тях нищо не се плаща.От бюджета се отпускат пари за всичко в ДЗ.Таксата може да е и 1 лев/ въпрос на социална политика и на финансово състояние на общината/,а може и да са 1000 лв и положението на ДЗ да е същото.  bouquet

# 3
  • Мнения: 9 990
Дидиа, не си разбрала май какво съм искала да кажа, ама нейсе...няма да е за първи път тук това да се случва.... TiredЗа такавата бройка на децата в група най-малко виновни са родителите....И на мен ми дават извънредно работа и съм стояла до 12 вечер, за да я свърша, сега ще ходя и с дете на работа доста дълго време заради дългата ваканция.Ключовата дума е толерантност.Аз уважавам сестрите в яслата , че успяват да се справят със ситуацията, не сме виновни ние, че живеем в такива времена...На мен също ми е обидно и криво, когато някой ми каже-е, кво толкова-нямате ли някоя баба.Ми не е мястото на една яслено до скоро дете-на работа.Ама на никой не му дреме....
Мисълта ми е с две думи-90% от хората са поставени в подобна ситуация.Едни работят с 30 деца, други стоят до 12 вечер на работа.

Последна редакция: сб, 08 юли 2006, 18:44 от пенелопа

# 4
  • София
  • Мнения: 2 958
Мислила съм и продължавам да мисля. От майка на една приятелка, която работи в детската на Дара разбрах, че аз съм единствената майка, която за 24 май е занесла почерпка за лелите и въобще за цялата градина. Нито една друга майка не се е сетила да занесе една кутия бонбони. Confused

# 5
  • София
  • Мнения: 39 718
Аз винаги като гледам Дияна колко е палава казвам "как ли се оправят учителките с 30 такива като нея". Забележки към градината на Дияна и гледането на децата нямам, рядко се оплаквам. И честитим празниците Simple Smile

# 6
  • Мнения: 46 437
И смяташ, че това е причината да си го изкарвате на малки, беззащитни деца???
Олеква ли ти после?

Странна логика, която още веднъж затвърди отрицателното ми мнение за яслите  Peace

# 7
  • Мнения: 3 740
И смяташ, че това е причината да си го изкарвате на малки, беззащитни деца???
Олеква ли ти после?

Странна логика, която още веднъж затвърди отрицателното ми мнение за яслите  Peace

Кой какво си изкарва на малките, беззащитни деца? Темата като че ли беше съвсем за друго.

# 8
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не мисля, че трябва да се правят компромиси и да се приемат по повече деца....така се ограбват и децата и персонала.........Това, че има много деца, а няма места не е оправдание..........
Права си ....не е редно човек да получава 195 лв. на месец....дори за социална помощ, камо ли като заплащане.........Иначе за правилата.......за мен държавата трябва да разреши на ръководството на яслата само да определя правилата на яслата, като те са консултирани с родителите, министерството и ХЕИ...примерно.........така всеки родител ще може да си реши дали дадените условия му изнасят.........

# 9
  • Мнения: 46 437
Кой какво си изкарва на малките, беззащитни деца? Темата като че ли беше съвсем за друго.

От целия пост разбрах, че Държавата и родителите са виновни за всичко, а служителите в яслите- потъпкани!

"Високите претенции на родителите" се изчерпват с нормална храна, контрол на болните деца, сменен навреме памперс (донесен от родителите!), разходки навън (не на терастата!) и липсата на бой. За тях не са нужни повече пари, нали? Въпреки това първите 3 редовно се нарушават, останалите 2 за щастие по-рядко, но не са изключения. Оправдания от рода на заплатата не ме удовлетворяват, когато човек започва работа е запознат със задълженията, които ще му се стоварят и сумата, която ще получава, щом се е съгласил, че ги изпълнява стриктно ...

И въобще не съм съгласна за нечовешко отношение спрямо тях по празниците или живея в друг свят, бонбони, цветя и какви ли не чудеса, нещо, което го няма при други професии от страна на клиенти.

# 10
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Тъй като и аз работя с деца (учител съм), но малко по-големи, се опитвам да те разбера. И моята заплата не е висока, и при мен има претенциозни родители, и аз не получавам цветя и подаръци за 15септември и 8-ми март и т.н. и какво от това.
Ще ти кажа каква е моята позиция. Въобще не ме интересува, кой ме е поздравил, колко деца ще има в паралелката, колко ми е заплатата, щом съм се хванала, ще работя и за толкова. За мен е важно децата да се чувстват добре в класната стая, да са предразположени да учат, да са доволни родителите, постоянно им измислям и търся разни нещица за да им спечеля вниманието и интереса. Обичам професията си и мисли за оплакване от децата , родителите и държавата не са ми на дневен ред, когато работя.
Има си синдикални организации, има си други начини за протест срещу ниското трудово възнаграждение и неподходящите условия на труд. Родителите и децата не са виновни за това и гледам да не го усещат.

# 11
  • Мнения: 212
Тъй като и аз работя с деца (учител съм), но малко по-големи, се опитвам да те разбера. И моята заплата не е висока, и при мен има претенциозни родители, и аз не получавам цветя и подаръци за 15септември и 8-ми март и т.н. и какво от това.
Ще ти кажа каква е моята позиция. Въобще не ме интересува, кой ме е поздравил, колко деца ще има в паралелката, колко ми е заплатата, щом съм се хванала, ще работя и за толкова. За мен е важно децата да се чувстват добре в класната стая, да са предразположени да учат, да са доволни родителите, постоянно им измислям и търся разни нещица за да им спечеля вниманието и интереса. Обичам професията си и мисли за оплакване от децата , родителите и държавата не са ми на дневен ред, когато работя.
Има си синдикални организации, има си други начини за протест срещу ниското трудово възнаграждение и неподходящите условия на труд. Родителите и децата не са виновни за това и гледам да не го усещат.
   Ей,най-после един разумен подход!
Аз пак ще се намеся,независимо,че ще ме обвинят в некомпетентност,защото детето ми не е посещавало ясла.Но и в детските градини ситуацията е аналогична-има преподаватели с очаквания спрямо родителите,ими и такива с амбиции спрямо постижениятя на децата.При първите е обичайно да чуеш оплаквания за ниското заплащане,за лошата материална база,за трудностите при справяне с по-голям брой деца.Като това се поднася във вид,достоен за съжаление.Вторият вид,обаче,се опитват с всякакви средства и сили да възстановят баланса,да създадат атмосфера за творческа и креативна дейност,да оставят у родители и деца впечатление за истинска загриженост за техния комфорт.Но и двата вида не се влияят особено от жестове от страна на родителите,а повярвайте,аз не съм пропускала случай.
Та пак ще кажа-не абсолютизирам професията или социалната категория.Единствно си позволявам скромно да запитам-защо съществува такава разлика между представителите й?Естествено това е риторичен въпрос!Професията е въпрос на избор,а в по-добрия случай-и на призвание!Като зрели хора би трябвало да сме наясно с активите и пасивите,които ще консумираме,захващайки се с нещо.
А родителите с основание би трябвало да имат претенции.Щом има създадена определена система,наша задача е да следим дали тя функционира добре.Още повече когато се отнася до децата ни.Претенциите в никакъв случай не са само израз на недоволство.

# 12
  • Мнения: 581
Сега на нас тепърва ни предстои посещение в детската ясла. Надява ме се ,че няма да останем разочаровани. И не сме от хората, които имат много високи изисквания към каквото и да било. И все пак мисля, че ако майките са с по големи изисквания  Confused да си плащат за частни детски ясли или за детегледачки 

# 13
  • Мнения: 3 164
макар, че нито едно от 2-те ми деца не е посещавало ясла, подкрепям изцяло мнението на Никол Peace
и друго: на вас като не ви изнасят условията, някой на сила ли ви държи там Thinking и защо ние родителите да се чувстваме длъжни на всеки празник(изключвам 24май , в случая е професионален) да ви се мазниме за да ни гледате уж по-добре децата-че вие за това сте там!
 и как така няма да имам претенции newsm78, че кои нормален родител няма да има претенции за собствените си деца Crossing Arms

# 14
  • Мнения: 7 640
Тъй като и аз работя с деца (учител съм), но малко по-големи, се опитвам да те разбера. И моята заплата не е висока, и при мен има претенциозни родители, и аз не получавам цветя и подаръци за 15септември и 8-ми март и т.н. и какво от това.
Ще ти кажа каква е моята позиция. Въобще не ме интересува, кой ме е поздравил, колко деца ще има в паралелката, колко ми е заплатата, щом съм се хванала, ще работя и за толкова. За мен е важно децата да се чувстват добре в класната стая, да са предразположени да учат, да са доволни родителите, постоянно им измислям и търся разни нещица за да им спечеля вниманието и интереса. Обичам професията си и мисли за оплакване от децата , родителите и държавата не са ми на дневен ред, когато работя.
Има си синдикални организации, има си други начини за протест срещу ниското трудово възнаграждение и неподходящите условия на труд. Родителите и децата не са виновни за това и гледам да не го усещат.
абсолютно правилно
Втриса ме като чуя- за толкоз пари-толкова!
Но от друга стране е срамота, квалифициран персонал да бъде унижаван по този начин!

Общи условия

Активация на акаунт