Въпроси, въпроси...

  • 1 111
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 885
Здравейте, мами от чужбина. Имам три въпроса.
Живея в БГ. Имам син на 9 месеца.

1. Много се двоумя дали да взема проходилка на малчо. Днес на един прощъпулник на дете на приятели сложих синът ми на такава проходилка за малко и на него много му хареса. Знам, че в чужбина се забранява продажбата на такива. Интересно ми е да науча причините за това /безопасност или влияние върху походката на детето/. Че е удобство за майката никой не отрича. А и ако на детето му харесва. Но как това влияе на походката на детето според мен е най-важното.
2. Коя е най-ранната възраст за започване ученето на чужд език? Зная, че най-добре детето научава език, когато му се говори на няколко езика ежедневно. Но как е най-добре да се процедира в БГ, ако родителите говорят само на български? Записването в частна ясла е единият вариант. Интересува ме какви други варианти /или допълнения/ е желателно да осигуря. Мнения от личен опит ще са ми много полезни.
3. От каква възраст се започва с преподаването на компютърна грамотност? По колко часа седмично се преподава и като какъв вид подготовка /или тип нашите ЗИП/СИП//?

Чак амбициозна майка надали съм.  Heart Eyes
Искам да знам как да процедирам в бъдеще време.  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 1 366
Аз съм майка на двегодишна госпожица и ще си позволя да споделя моите знания.

1. Тук се смята, че проходилката забавя естествения процес на прохождане, като част от него задължително се смята и лазенето. Продават се различни уреди като колички, на които детето може да се подпре, но то контролира темпа на ходне (бутане).

2. От момента на раждане децата имат селекивно чуване и могат да различават различни гласове и езици. Колкото по-рано започнете и по колкото по-естествен начин - толкова по-добре. Само едно пояснение - децата имат нужда от яснота, т.е. ако мама говори на български, а татко на английски, желателно е това да е рязко разграничено, за да не се обърква детето. Иначе "попивателната" им способност е невероятна.

3. Моята дъщеря играе на компютъра от 18-20 месечна. Не става дума за компютърна грамотност, а за ползването му. Има много игри за животни и цветове, например. Много бебешки сайтове. Има и клавиатурата "комфи", която е първата стъпка.

Успех!

# 2
  • Мнения: 2 885
3. Моята дъщеря играе на компютъра от 18-20 месечна. Не става дума за компютърна грамотност, а за ползването му. Има много игри за животни и цветове, например. Много бебешки сайтове. Има и клавиатурата "комфи", която е първата стъпка.

Мерси за отговорите. Само искам да поясня за третият въпрос. Става дума не за ползването на компютър вкъщи с игри. Това ми е пределно ясно. Кога започва да се преподава в учебно заведение компютърна грамотност, от 1-ви клас или от по-рано? Кога е включено официално в учебната програма?

Иначе ние сме ей-тъй отсега. Но под контрол и за малко време.


# 3
  • Мнения: 3 491

Мерси за отговорите. Само искам да поясня за третият въпрос. Става дума не за ползването на компютър вкъщи с игри. Това ми е пределно ясно. Кога започва да се преподава в учебно заведение компютърна грамотност, от 1-ви клас или от по-рано? Кога е включено официално в учебната програма.

Иначе ние сме ей тъй отсега. Но под контрол и за малко време.



На 5г. е при нас. В групите на 5-годишните в детските градини вече има компютър. В предучилищната, която е задължителна за деца навършили 5г. спрямо 1 октомври (при нас) компютърната грамотност е включена като учебен предмет по около 40 минути седмично.

# 4
  • Мнения: 1 366
Голям е бонбон принца. Ами да си призная това не го знам. Нашия батко е мноооого голям и по негово време едва в училище учеха компютри. Не съм ти разбрала правилно въпроса, извинявай. Но общо взето не мисля, че имаш причини за тревога - скоро те ще ни ограмотяват нас  Wink

# 5
  • Мнения: 2 292
привет  Wink
само по първите 2 въпроса имам инфо  Wink
четох ,че проходилка не се препоръчва, както и помощтни колелца на колелото ,когато децата се учат, защото нарушават чувствот оза равновесие. Хубаво е детето са мо с падан и ставане, но да си се научи да пази равновесие. И както майката беше казала по-рано, децата в проходилка не минават през лазенето, което пък се смята , че развива някои участъци в мозъка ...
за ученето на чужд език знам само, че в първите 6 месеца се запаметяват звуци , значи, специалнизе за всеки език звуци, които бебето до 6 м. чува в оригинал , после много лесно възпроизвежда.
по натам не мога да помогна  Sad

# 6
  • Мнения: 4 399
На първия ти въпрос вече са ти отговорили много ясно защо проходилките се отричат като помощно средство за прохождане. Само ще добавя че може би има държави в които са забранение, но аз лично съм виждала по магазините, макар че във всяка книга за отглеждане на дете пише че не се препоръчват.
За езика, не знам, нямам опит, но си мисля че няма възрастова граница кога да започне обучението. Когато си в чужбина на практика започва от първия ден.
И за компютрите не мога да ти отговоря нищо конкретно, но понеже ходих да оглеждам детски градини, съм сигурна че се започва някъде в училищна възраст. В детските градини просто няма компютри а и никой не спомена да се провежда някакво обучение. Всъщност като се замисля изобщо не съм сигурна че има предмет 'компютърна грамотност' или нещо подобно. Или поне никога не съм чувала. Такова нещо май само в България съществува. Иначе съм чела че не е желателно детето да се допуска на компютъра преди да навърши 3 години. Моето лично мнение е че и 3 години е прекалено рано. Има време, ще се научи. Сегашните деца нямат шанса да пропуснат компютъра, но пък пропускат много по-ценни неща от детството си.

Много си амбициозна даже. Grinning

# 7
  • Мнения: 945
Относно първия въпрос са ти отговорили вече, така че zабрави zа проходилката. По третия нищо не мога да ти кажа.

Относно втория доста информация има иzписана по наzад във форум, пораzтърси се. В общи линии няма смисъл ти да учиш детето си на чужд еzик, zащото ти така или иначе не можеш да го говориш свястно. Трябва да е човек, който да е носител на еzика и да говори с него само на тоzи еzик. Относно ученето в детската градина на думички на английски мисля, че е просто смешно и до сега не съм виждала дете, на което 10те научени думички да са помогнали много в живота (айде оплЮх системата на учене на чужд еzик в детските градини Whistling). Децата попиват като гъбки, само трябва да им се поднесе нормално информацията.

# 8
  • Мнения: 4 629
Проходилката е опасна за детето - ако имате стълби, При влючена печка и т.н.  - детето е мобилно, а все още не се е научило да се пази от "опасностите" вкъщи. И не спомага за прохождането, а напротив забавя го. Детето става лениво и предпочита лесния начин вместо да се потруди и да се научи да ходи.

За чуждия език вариант е да се учи в детската градина. Хубаво е също детето да гледа филмчета на съответния език, да слуша музика, да има книжки.

за обучението по компютри кога започва нямам никаква представа

# 9
  • Мнения: 464
За първи път, че проходилките били забранени Shocked Дъщеря ми беше в проходилка от 6 месечна възраст и се развива перфектно. Проходи на няма и 1 годиина.
ИЗучаването на чужд език под всякаква форма е  положително.
За компютрите не съм съгласна. Не искам дететто ми да се зомбира пред тях от ранна детска възраст..против съм.

# 10
аз за първи път чувам, че проходилките били забранени. поне тука във Флорида не са. Аз купих на моята дъщеря, въпреки, че всичките ми приятелки какво ли не изговориха, че щели да й се изкривят краката, че нямало да проходи и тем подобни глупости. Проходи си на дванадесетия месец стабилно, краката й са като на манекенка и толкова се кефеше на проходилката и тичаше по цял ден. Проходилката я пази от падане, а иначе не знам точно какви са тия колички дето ще се държи.

# 11
  • MERIGNAC, FRANCE
  • Мнения: 1 551
И ние бяхме в проходилка от 5-месе4на възраст, после лазеше нормално, а на 1 годинка проходи и е с прави кра4ета. Беше ми само от полза  Grinning
За езиците, ако вие не знаете перфектно, филм4ета и музика мисля биха помогнали.

# 12
  • Мнения: 579
При нас също проходилките не се препоръчват,почти всички педиатри са твърдо против тях. Тук ето такива се купуват повече,но те са едва след 9 месеца: или:

За езика,незнам какво да те кажа.Всичко си зависи от родителите и това дали има възможност за часно убочение още от предучилищна възраст.
 
За комп/трите аз съм против ранното убочение.Така или иначе в наши дни почти всички си служим с тях,защо е нужно още от малко детето да стой пред РС-то вместо да играе примерно в парка или в градината на въздух.

Поздрави   bouquet

# 13
  • Мнения: 2 885
В крайна сметка проходилка няма да взимам. Пуснах тема и в Кърмаческият и благодарение на вашите и техните отговори вече съм твърдо убедена да спестя това на детето. Аз й преди си го знаех от нашият ортопед. Но се подадох на емоцията, че поставен в проходилка за 10 мин., на синът ми много му хареса. Rolling Eyes
Ученето на немски език съм "започнала" с ТВ, ДВД песнички и филмчета. Познат му говори само на немски всеки ден.
За компютърната грамотност - аз съм за ранно обучение под строг контрол. Но съм била преподавател на деца на частно и знам за какво става дума.
Благодаря за отговорите Ви!


Мили мами, моля да ми кажете от кога започва официално обучението в училище по компютърна грамотност! Разбрах как е Щатите. А в другите страни? В България в някои частни училища се започва от първи клас, а в трети клас учат уеб дизайн. Писах вече по-горе за това. /3-тото мнение/ newsm78

Последна редакция: пн, 10 юли 2006, 04:39 от немирница

# 14
  • Мнения: 1 128
Относно първия въпрос са ти отговорили вече, така че zабрави zа проходилката. По третия нищо не мога да ти кажа.

Относно втория доста информация има иzписана по наzад във форум, пораzтърси се. В общи линии няма смисъл ти да учиш детето си на чужд еzик, zащото ти така или иначе не можеш да го говориш свястно. Трябва да е човек, който да е носител на еzика и да говори с него само на тоzи еzик. Относно ученето в детската градина на думички на английски мисля, че е просто смешно и до сега не съм виждала дете, на което 10те научени думички да са помогнали много в живота (айде оплЮх системата на учене на чужд еzик в детските градини Whistling). Децата попиват като гъбки, само трябва да им се поднесе нормално информацията.



     ГЕРИ,то вярно 4е с десет думи няма да се оправиш никъде,но от някъде се запо4ва.После като си на 20 или 25 и ти потрябва език не можеш да си го налееш вси4кото наведнъж.Колкото по рано се запо4не,толкова по добре и е ясно 4е  3,4 или 5 годишно дете няма да го пратиш на държавен изпит по език.В на4алото песни4ки и филм4ета и ако може да е в среда където 4ува език.За да се усвой като втори свой език трябва да съставя 30% минимум от дневните разговори.Ето това го бяха пуснали в една скорошна тема тукhttp://bg.wikibooks.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BA_%D0%B4%D0%B0_%D0%BD%D0%B0%D1%83%D1%87%D0%B8%D0%BC_%D0%B4%D0%B5%D1%86%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D1%81%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%BA_%D0%B2_%D0%B4%D0%B2%D1%83%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0

Общи условия

Активация на акаунт