Пета болест?

  • 6 576
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 877
Детето има от тази сутрин яркочервен обрив на бузките (та чак и на ушетата) и розов обрив по тялото и ръчичките. Не я сърби, не е изпъкнало. Дадох "Кларитин", не мина.
Заведохме я на лекар (личният си направи оглушки, заведох я на дежурен). Каза ми, че не е шарка и не е нищо заразно, било от шоколада, дето го яде вчера. Предписа друго противоалергично. Пихме. Детето в прекрасна форма иначе.
Следобяд (успокоена, че не е заразно и ще мине) ходихме до Панчарево на гости. Обривът се усилваше на слънце. Детето продължаваше да бъде в блестяща форма, жизнено, весело, не го сърби, не го боли, не го притесняват пъпките; само дето стават все повече и все по-червени.
Изобщо не минават от противоалергичния сироп; зачетох се в нета и симптомите ми приличат на Parvovirus infection, така наречената пета болест.
При нея има температура и разстройство и десетина дена СЛЕД това има обрив (без други симптоми). Тя ми направи Т преди горе-долу толкова време... може и 2 седмици да бяха. Само Т и нищо друго.
Описанието на обрива (червен на лицето и розов на тялото) съответства на нашата картинка, също и усилването на слънце, а и общото добро състояние.
Някой знае ли повече за тази болест? Съжалявам, че нямам фотоапарат да постна снимки.

# 1
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Не води ли детето пак на лекар?!

# 2
  • Мнения: 3 491
Има някаква опасност за бременни, но не в късен етап. Не е страшна тази шарка, така знам. Ако започнат да те болят ставите, да знаеш, че Ането те е заразила, и да не се шашкаш.
Бях в 9-ти месец бременна с Борис, отиваме с наше познато семейство българи на ресторант, те с детенце на 1г.6м., на другия ден майката ми се обажда да каже, ще дъщеря и е диагностицирана с 5-та болест. Майката е лекарка, завършила в София, но не беше чувала за тази болест. Не бях пипала детето, но се обадих на гинеколога и ме извикаха на тест за антитела. Казаха ми обаче, че много възрастни карат тази болест, без изобщо да предполагат, мислят я за настинка или грип, т.е. може да си имам антитела без изобщо да предполагам. Така и не знам какви са били резултатите, защото 2 дена по-късно родих  Grinning. Моята позната майка-лекарка обаче изкара след щерка си болката в ставите.

# 3
  • Мнения: 918
Ако е това, обривът би трябвало да изчезне най-много за три дни.

# 4
  • Мнения: 3 491
Ето малко инфо от една книжка, няма да ти превеждам:

Fifth disease is a common viral infection that usually affects children ages 3 through 14. An infected child can spread the virus by coughing or sneezing 1 or 2 days before the rash appears. Once the rash develops, the child is no longer contagious.
Symptoms:
-bright red cheeks that look as though they've been slapped
-a lacy-looking rash can appear on the child's arms, legs, and trunk, and may intensify if the child is exposed to sunlight or is especially active
-runny nose
headache
-fever under 101 F
joint aches

Treating:
The desease tends to run its course in 5 to 10 days, though the rash can recur for weeks or months, especially with exposure to sunlight.
-Treat symptoms to make your child more comfortable
-Avoid exposure to sunlight.

 

# 5
  • Мнения: 5 877
Не води ли детето пак на лекар?!
Смятам да я заведа в понеделник, когато ще се върне личният й лекар. Общото й състояние е много добро.

Блажка, много благодаря! И аз намерих подобна информация.

# 6
  • Мнения: 2 922
Моят син изкара пета болест миналия месец. Общото му състояние беше добро, имаше невисока Т. Не са ни изписвали и нищо особено като медикаменти. Педиатърът ни каза, че може да давам капки Зиртек, които аз така и не купих.
На моя колежка децата изкараха същата болест едно след друго. Те дори нямаха Т.

# 7
  • Мнения: 5 877
Тук в България диагностицирали ли са на някого тази болест? Как се води?
Аз не помня да съм боледувала от това, намерих го сипмтом по симптом ето на този сайт
http://www.mayoclinic.com/health/parvovirus-infection/DS00437/DSECTION=3
Не бих разчитала на нет-а, но възможно ли е да я няма болестта в учебниците по педиатрия? Вчера лекарката беше толкова категорична, че не е нищо заразно, а алергия - но алергичните обриви при Ането видимо изчезват максимум час след приемането на Калергин, а сега с две подобни лекарства само се усилват... и разрастването на обрива на слънце ми се видя ясен симптом, както и наличието на непридружена с нищо Т преди десетина дни.

Тази сутрин още е с обрив и още е весела и живичка.

# 8
  • Мнения: 2 922
Тук в България диагностицирали ли са на някого тази болест? Как се води?
Аз не помня да съм боледувала от това, намерих го сипмтом по симптом ето на този сайт
http://www.mayoclinic.com/health/parvovirus-infection/DS00437/DSECTION=3
Не бих разчитала на нет-а, но възможно ли е да я няма болестта в учебниците по педиатрия? Вчера лекарката беше толкова категорична, че не е нищо заразно, а алергия - но алергичните обриви при Ането видимо изчезват максимум час след приемането на Калергин, а сега с две подобни лекарства само се усилват... и разрастването на обрива на слънце ми се видя ясен симптом, както и наличието на непридружена с нищо Т преди десетина дни.

Тази сутрин още е с обрив и още е весела и живичка.
Има я в учебник по педиатрия - казва си се точно 'пета болест' . Поне нашата педиатърка ми показа описанието й в такъв. А на английски се казва 'slapped cheek disease' - болест на 'ударената' буза, защото прилича все едно са ти ударили шамар.

# 9
  • Мнения: 398
И ние сме с такава диагноза след като педито за 2 седмици не ни хвана за какво става въпрос и ни прати на алерголог и на 10м. минахме само на кърма и оризова каша - абе уплаших се много ама да не пиша подробности. Дано минава , че вече 13 дни сме с обрив  Sad

# 10
  • Мнения: 2 922
evica, не се притеснявай, ще отшуми. Бързо оздравяване!   bouquet

# 11
  • Мнения: 234
При нас така и до последно не се разбра алергия ли беше, или тази " пета болест". Целият беше на петна, които станаха лилави. Минаха след 10-ина дни. По принцип не се лекува с нищо. Чакаш да мине. В къщи никой друг не се зарази, даже и бебето. Но в градината имаше още 2-3 случая. Карантина обаче не поставиха. Явно се счита повече за инфекциозна болест...
 Но понеже е доста алергичен и имаше колебания дали не е алергия, лекаря предписа Зиртек.
Бързо оздравяване  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт