"Шамое гаушки"- не сложен, като името си сладкиш - за лятото!

  • 6 674
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 251
30 мл.ром
100 гр.мед
500 мл. мляко
1 нишесте -ванилия
200 гр.стафиди
100 гр.бадеми- желателно е да са от филитираните
1 коф. от 200 гр. течен шоколад
1 кутийка сладкарска сметана за разбиване
3 блата или бишкоти-аз използвах останали бишкоти  и бисквити
Приготвя се сироп от ром+мед+ малко от млякото и с 1/3 от него се сиропира първият блат или първият ред от бишкоти.След това се приготвя нишестето и пак се използва 1/3 от него за намазване на първият блат или първият ред бишкоти.Посипват се стафидии се разстила част от течния шоколад. По същият начин се приготвят и останалите 2 блата или 2 реда от бишкоти.Отгоре се намазва с разбитата сметана и се поръсва с филитирани  бадеми.
По оригиналната рецепта/взета от едно списание/престоява така около 2 часа за да омекне и с лъжица се загребва и се пълнят чаши за мелба и се гарнира със сладолед и настърган натурален шоколад-но става много сладко, може да се пропусне последното. А аз го рязах като торта и пак гарнирах с топка сладолед.Чудесен е ! Няма да сбъркате ако го пробвате...Да ви е сладко!!!

# 1
  • Мнения: 1 052
Отдавна търся подобна рецепта, но течния шоколод една кофичка ли е, че нещо не мога да те разчета?

# 2
  • Мнения: 3 251
Отдавна търся подобна рецепта, но течния шоколод една кофичка ли е, че нещо не мога да те разчета?
Да, аз използвах "Нутела" от средните, даже и остана...

# 3
  • BABYLAND
  • Мнения: 3 409
Това ми е един от любимите десерти. Мерси!   bouquet

# 4
  • Мнения: 2 241
М-м-м-м, много любим десерт от едно време, от несъществуващия вече ресторант "Будапеща", толкова го обичах, че чак този, който впоследствие ядох в Унгария, не ми беше толкова вкусен (твърде оригинален Laughing)

Благодаря за рецептата   bouquet, ще я пробвам, пък да видим какво ще се получи.

# 5
  • Мнения: 22 867
Нина, нямаш ли снимка на това чудо?

# 6
  • Мнения: 3 251
Нина, нямаш ли снимка на това чудо?
labrex,рядко се сещам да снимам такива работи за съжаление, но наистина ще се взема в ръце и следващият път /предполагам,че ще е скоро/  ще го щракна.

# 7
  • София
  • Мнения: 35 814
Много ми хареса и ще го направя, благодаря за рецептата.  bouquet

# 8
  • Мнения: 5 475
Това ми е един от любимите десерти. Мерси!   bouquet

 и на мен!   bouquet

# 9
  • Мнения: 1 052
И така да доложа!!!!!
Преди всичко, това е един от любимите десерти на мъжа ми от детството му. Била съм няколко пъти в Унгария, но нито веднъж не съм го опитвала. От спортна страст потърсих оригинална рецепта, и успях. Много е сложно, но ще се пробвам и пак ще се отчета.
И така по същество..... замених бадемите с орехи, изпуснах стафидите... и разредих малко пудинга Ванилия на Откер, за да стане по-скоро крем.
И Voila! (да ме прощавате, ако не съм го написала правилно)

Мъж ми каза, че мноооооого се доближава до детския му спомен за ресторант "Будапеща"  Joy
P.S.: Кредитът за фотото е за мъжа ми Laughing
Ето и рецептата:
Шамлое галушки
Съставки:
***Основен блат***
3 големи яйца, със стайна температура
1/3 ч. чаша захар
1/2 ч.чаша брашно с набухватели (cake flour)
1 щипка сол
***Орехов блат***
1/3 ч.чаша брашно с набухватели (cake flour)
1/3 ч.чаша ситно смлени орехи
1 щипка сол
3 големи яйца, със стайна температура
1/3 ч. чаша захар
***Шоколадов блат***
1/3 ч.чаша брашно с набухватели (cake flour)плюс продукта на долния ред
1 с. лъжица брашно с набухватели
2 с. лъжици истинско какао (на пудра)
1 щипка сол
3 големи яйца, със стайна температура
1/3 ч. чаша захар
***Сироп Ром***
3/4 ч. чаша захар
3/4 ч. чаша вода
1 кора от портокал (8-см. дълга), обелена с белачка
1 кора от лимон (8-см. дълга), обелена с белачка
1/3 ч. чаша тъмен ром
***Крем***
4 ч. чаша мляко, разделени
1/3 ч. чаша царевично нишесте
6 големи жълтъка
2/3 ч. чаша захар
1 1/2 ч. лъжичка ванилия
***Съединяване***
1/2 ч. чаша стафиди
1/2 ч. чаша ситно смлени орехи
1/3 ч. чаша сладко от кайсия
1 с. лъжица какао за гарнитура
***Подсладена бита сметана***
1 ч. чаша сметана, готварска
2 с. лъжици захар
1/2 ч. лъжичка ванилия
***Шоколадово-ромов сироп***
3/4 ч. чаша вода
3 с. лъжици ром
178 гр. натурален шоколад, ситно смлян
3/4 ч. чаша захар

Инструкции:
Поставете скарата по средата на фурната и затоплете до 180 °С. Намаслете форма с размер 33 на 23 см., и поставете на дъното хартия за печене.

За да направите основния блат: смесете яйцата и захарта в купа. После поставете на водна баня, котлона да е на средна температура. Бъркайте непрекъснато, докато яйцата не се затоплят на допир и захарта не се разтвори-към 1 мин. Разбийте с миксер на висока степен докато сместа не се увеличи 3 пъти-3 мин. Добавете брашното и солта.

Добавяте вече пресятото брашно на два пъти, като завъртате с шпатулата. Разпределете равномерно във формата.

Печете докато центъра не се върне при лек натиск с пръст, около 12 мин. Изстудете за 3 мин. Прекарайте нож по ръбовете и извадете. После внимателно извадете блата и отлепете хартията за печене. Изстудете формата и подгответе за следващите блатове.

За да направите ореховия пласт-пресейте брашното, орехите и солта в кухненски комбайн докато орехите не станат на брашно. Като повторите процедурата за останалата част на приготовление и изпичане на основния пласт, пригответе ореховия, като единствената разлика е че орехите няма да минат през ситото и ще трябва да ги добавите последни.

За да направите какаовия пласт-пресейте брашното, какаото и солта заедно. Повторете процедурата от предходните блатове.

За да направите ромовия сироп-разбийте захарта, водата и корите от лимон и портокал в канче на среден котлон докато не заври. Нека сместа остане да ври на котлона 5 мин. без да бъркате, докато не се намали леко като количество. Смесете рома и извадете обелките.

За да направите крема-в паница затоплете 3 ч. чаши от млякото докато не заври. Изсипете останалата 1 ч. чаша мляко в друга паница. Добавете нишестето в студеното мляко и разбъркайте докато не се разтвори напълно. Добавете жълтъците и захарта и бъркайте докато не се получи еднородна смес. Постепенно прибавете към топлото мляко. Бъркайте на среден огън докато сместа не заври. Отстранете от котлона и прибавете ванилията. Поставете после купата в по-голяма пълна с лед или студена вода за да се охлади крема, където трябва да остане до пълното му изстудяване като бъркате периодично.

Смесете стафидите и орехите в купа. Отделно затоплете сладкото, докато почти не заври, като го поддържате топло.

Поставете ореховият блат в чинията, в която ще сервирате. Напоете с 1/3 от сиропа и намажете със сладкото от кайсии, а най-отгоре намажете 1/3 от крема. Поръсете половината от стафидите и орехите. Повторете процедурата и с какаовия блат. Поставете основния блат най-отгоре и намажете с оставащия сироп и после намажете с оставащия крем. Поръсете с какао най-отгоре. Покрийте с фолио (опаковъчно) и поставете в хладилник поне за 8 часа.

За всяка една порция се загребват по няколко лъжици сладолед, от горе няколко лъжици от сладкиша, гарнира се с бита сметана и сироп от ром и разтопен шоколад.

Бита сметана

Изсипва се сметана в добре изстудена купа и се добавя захарта и ванилията. Като се използва миксер се разбива сметаната до желаната консистенция.

Шоколадово-ромов сос

В малка паничка се смесват всички съставки и се бърка, докато не се получи гъст сос, сервира се топъл, около 5 мин.

Последна редакция: вт, 18 юли 2006, 09:24 от freak_man

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 686
Ще дадете ли повече снимки на този сладкиш????
 newsm78 Нещо започвам много да се запалвам по него, въпреки че гледам да не ям сладко. Някой друг от вас ще изкаже ли впечатления????

# 11
  • София
  • Мнения: 290
Направих го и стана страхотен. Но малко го промених според моя вкус. Вместо стафиди сложих счукани орехи, използвах бишкоти Балоко, пудинг ванилия на Йоткер, Вместо сметана след насипването в купички заливах с леко разтопен ванилов сладолед. Вкусно! smile3521

# 12
  • Мнения: 146
Нина, "Шамое гаушки"- звучи, а и предполагам е доста вкусно. Смятала ли си долу-горе на каква сума възлизат продуктите?

# 13
  • Мнения: 1 052
Към 10 лв. отива, но тава не  е сладкиш за всеки ден....

# 14
  • Мнения: 3 251
Нина, "Шамое гаушки"- звучи, а и предполагам е доста вкусно. Смятала ли си долу-горе на каква сума възлизат продуктите?
Честно казано - не съм смятала, защото ползвах 1 пакет бишкоти/от големите/ отворени  и допълних само 2 блата от закупените 3 на цена 2,70 + близо 4 лв. за сладкарската сметана. Бадеми имам, само ги избелих и запекох, а сладолед, прясно мляко, мед и течен шоколад /или на блокче- не му пречи да се разтопи/ винаги в къщи се намира. Ром има още на дъното на бутилката /ще има да го  направя още веднъж  Grinning/-обещавам вече снимки. Стафидите са около 1лв. и нишестето или крем "Оле"- на д-р Йоткер ги сложи още 1 лв.
И по груби сметки,freak_man  е написала- около 10 лв., но пък си заслужава! Hug

Общи условия

Активация на акаунт