Майчина диета при АД

  • 548
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 988
От заглавието ми надявам се се разбира че кърмя, бебето е малко - 3.5 месеца, с атопичен дерматит, само на кърма. От момента на установяването на АД и при наличие на слуз в акитата, започнах драстична без-алергенна диета. детето се повлия много добре, но сега съм пред дилема - вече два месеца съм на хляб, месо, картофи, ориз, два-три вида плодове и зеленчуци - кажи речи това е.

Притеснява ме да не пострадам аз самата от недостиг на протеини и калций, и дали и кога това може да се отрази на кърмата ми.  Откъде да си набавя тези вещества?

За протеините - трябва да си милионер за да ядеш месо два пъти на ден (при липсата на млечни  Confused), бобови не мога защото детето откача от колики, ядките са алрген.

Калций - пак млечните са ми проблем, броколи и каквито и да е зелеви не мога да ям пак заради коликите, сусамът май е доста мощен алерген и освен цаца с кости аз за друг достъпен източник не се сещам  Rolling Eyes

Мами със сходен проблем, моля помагайте! Ако имате линкове към наши и чужди източници (английски, руски) също ще ми свършат работа, аз нещо не успях да намеря инфо точно за този аспект на проблема.

# 1
  • Мнения: 346
Здравей , първо да попитам от кои ви постави диагнозата педиатъра или дерматолог.

Ние също бяхме със много суха кожа и лице цялото в червени пъпки,   попаднах на прекрасен лекар , които ми обясни че кърмените бебета са със суха кожа и ни предписаха А-Дерма крем, къпем се със сапун на същата фирма и аз си хапвам абсолютно всичко.

За сравнение ще ти кажа , че педиатъра искаше да спра да кърмя защото се съмнявала за АБКМ.......... е вече сме на 9 месеца и половина и продължаваме да се кърмим.

# 2
  Здравей,
  При нас с моя син ситуацията беше същата-кървава слуз и обриви,лежахме и в болница.Започнах диетата/същата като твоята,но без плодове/ и продължих да кърмя.До седем месеца бяхме само на кърма,после започнах много бавно въвеждането на някой храни.Сега синът ми е на година и девет месеца и продължавам да го кърмя,като все още спазвам диета,но не е така строга както преди.Като цяло не се е отразила драстично на здравето ми,периодично си правя изследвания и едва сега/след почти две години/ имам някой изменения в кръвната картина,та ми биха Б12 мускулно,но пак повтарям нямам никакви особени проблеми вследствие на диетата поне засега/чукам на дърво Simple Smile/.Освен това синът ми винаги има много добри показатели при изследвания/отново чукам на дърво/ и педиатърът ни смята ,че това се дължи основно на кърменето,имайки предвид,че диетата му бе изключително строга.Сега имаме голям напредък и менюто и на двама ни значително се разшири и вече не ни е чак толкова трудно.
  Искам да ти кажа,че знам колко ти е тежко и да ти вдъхна малко надежда/дано да успея/,че нещата макар и бавно ще се оправят и кърменето ще помогне изключително много в борбата с алергията,затова не се отказвай за нищо на света!Ще ти пратя на лични каквито материали имам във връзка с алергиите и ако имаш нужда да поговориш с някого по проблема или да потърсиш съвет от човек преживял подобна ситуация съм насреща.Успех ви желая на теб и на бебчо!
  П.С.Рибата също е мощен алерген.Това по повод цацата с кости-ако консумираш и няма проблем ок,но не прекалявай.

# 3
  • Мнения: 988
Благодаря ви, междувременно получих още инфо от Хедра, а и аз попрочетох и се успокоих.

Гери, диагнозата я постави педиатър но не поиска да спра а напротив - да продължа да кърмя и да не захранвам поне до 6 месеца (не че аз съм исакла да захраня по-рано, разбира се). картината отговаря точно на това, което съм чела, не е просто суха кожа или пъпчици по лицето а обриви и лишеи по цялото тяло, особено гънките и коленете и лактите, но не е толкова остра като при някои дечица, слава богу.

Гуга, много ти благодаря за подкрепата, ако има нужда ще се обърна към теб - благодаря ти за отзивчивостта  Hug

# 4
  • Мнения: 532
Мило,

не се притеснявай! Виж, че и бебе се повлиява добре.

След диети /от по 6 месеца обикновено се правят диети при алергии, за това време се предполага да изчезнат антителата/ в клуб Алергии обикновено започваме да захранваме децата с козе сирене - трошичка - ако искаш ще ти пиша на лични коя марка козе сирене не е правила проблеми на дечковците. Може и с овче да пробваш, и овчи кашкавал - ама много малко си хапни - и следи за прояви, ако няма - хапвай си по малко, но през ден. Ей така можеш да си набавяш калция.


Гуга, искрените ми възхищения за това, което си направила и упоритостта ти. Имаш огромно браво от мен за включването и даването на подкрепа за борбата с алергиите. Включвай се по-често  Grinning ще си много полезна.

Мама Меца, позволявам си да копирам нещо мое от друга тема, може и да намериш интересни неща ... сигурна съм, че всичко това вече го знаеш  Heart Eyes, но все пак:

@ Re: Алергия! да спирам ли да кърмя?
« #12 петък, 12 май 2006, 13:08 »     

--------------------------------------------------------------------------------

Най-добрата превенция за алергиите е продължително кърмене и късно и много бавно хипоалергенно захранване на бебето.

Алергиите се проявяват чрез:

1. Храносмилателна система - разстройство, диарии, слуз, кръв;
2. По кожен път - зачервявания, обриви, суха кожа, уртикарии, екземи;
3. Дихателната система - ринити, астми, анифилактичен шок.

Алергиите са реактивна реакция на организма и имунната система срещу безобидни вещества: храни, полени, домашен прах, замърсявания на въздуха, цветен прашец, вълна и т.н.

Ако има алергичен родител е много вероятно и бебето да прояви алергии, ако няма алергичен родител, а майката е с нарушено храносмилане/метаболизъм или консумира в големи количества алергенни храни също е възможно те да преминат в кърмата и да алергизират кърмачето.

Много бебета проявяват например непоносимост към белтъка на кравето мляко, тъй като храносмилателната им система е незряла и не може напълно да разгради дългата верига на протеина до аминокиселини, които така да преминат в организма, който от своя страна да синтезира собствени белтъци. Ако неразградена от храносмилателната система на бебето белтъчна молекула /ако има такава в кърмата на майката или от АМ, ако детето е на изкуствено хранене/ премине през тънкочревната лигавица - организмът веднага алармира - чужд белтък! и се задейства имунната система, която създава антитела - и така се стига до обриви, или диарии, или астми или някаква съвкупност.

Затова е хубаво да се кърми - детето е изградено от майчиния белтък и е хубаво да поема него до достигане на що-годе храносмилателна зрялост.

При даване на първата нова храна за бебето - вода, сок, пюре - просто всичко, което е различно от кърма - се наблюдава как реагира бебето - ако се появи дискомфорт при бебето - колики, запек, разстройство, слуз, белтъчки (нехраносмляна храна), обриви, сополи - новата храна се спира и се оставя бебето само на кърма, а ако е на достатъчна възраст и са въведени безпроблемно някои храни - на кърма и тези храни. Горното се дължи на неготовността на храносмилателната система на бебо да храносмила проблемната за самото него храна.

За да има майката кърма (което е от съществено значение за бебе, проявяващо алергични реакции) е важно едно основно правило - само кърмене и когато бебето иска - това се казва кърмене на поискване - най-правилното, защото именно тогава бебето е гладно и най-добре суче, което пък най-добре стимулира гърдата, никакви изкуствени зърна /биберони, шишета/, никаква нова храна до 6 месец поне /обикновено при такива бебета и по-късно/ - нова храна: вода, сокове, пюрета, въобще всичко различно от кърма.

Мощни алергени, които майката е хубаво да избягва или да консумира по МАЛКО особено в първите месеци от кърменето, ЗАЩОТО ПРЕМИНАВАТ В КЪРМАТА, особено ако майката не е с много добър метаболизъм/, а ако детето е алергично, задължително да НЕ консумира са:

1. Мляко и млечни продукти - прясно, кисело, сирене, кашкавал, сладки неща, съдържащи сухо мляко - мляко от всякакво животно, не само крава;
2. Яйчен белтък;
3. Риба и черупчести;
4. Цитруси - портокали, киви, лимон ...;
5. Ядки - особено фъстъци;
6. Хистамин съдържащи - банани, сурови домати, зелени неща;
7. Мед /заради полените/;
8. Бобови - боб, леща, соя, грах, зелен боб - семейство бобови са много богати на протеини, но тези протеини също са с дълга верига трудна за храносмилане като млечния белтък, затова и соевите млека не се препоръчват при АБКМ /алергия към белтъка на кр.мляко/, защото до 10 дена бебето се алергизира и към бобови, а се препоръчват при лактозна непоносимост и други.

9. Шоколад, какао, кафе
10. Говеждо и телешко месо - пак кравешки протеин.

Имайки предвид горното, ти пожелавам успешно кърмене! @

Дано сме ти помогнали!

# 5
  • Мнения: 47 891
и аз от доста време съм на диета,която изключваше много неща-млечни,ядки...нали знаете Wink
напоследък хапвам по малко кашкавал и сирене,овчи,понякога и крави,порзширих  и откъм зеленчуци,но не и мляко и яйца...трудно е,но напоследък почти не обръщам внимание,важното е че бебчо напоследък е доста добре,макар че не е имал период без екземи ...
mama  meca,не само ти си в това положение,но  браво!и да знаеш,че това е най-доброто за бебето ти!по този начин се надявам бебоците ни да се справят с екземите и с алергиите,да ги израстнат ! Hug

# 6
  • Мнения: 649
Извинявам се, че не е по темата, но НАПРАВО ВИ СЕ ВЪЗХИЩАВАМ!  smile3525  Има майки, които не кърмят, защото им се пуши или нещо подобно, а вие сте направо ГЕРОИНИ!  newsm51Целувки  Two Heartsи дано да се оправят бързо бебчовците!!!  newsm17


сори за офффа

# 7
  • Мнения: 631
Sneji73 много ти благодаря много си изчерпателна
искам само да попитам защото виждам че си информирана в тази област за разлика от мен ...
за големият си син който е на 8г има много силна алергия която се проявява най често в постоянен сопол .... гъгне и говори от носа и стои с отворена уста ... няма сливици .... и сега прочетох т.нар обриви в гънките на лактите и коленете отзад .... там като му станат пъпки направо се превръшат в екзема .... пъпките съм ги забелязала стават от течен шоколад или от прекаляване с шоколад ....
но сополите питах къде ли не всички ми казват да пие хапчета почти целогодишно .... на мен това ми се струва меко казано неприемливо при все че противоалергичните хапчета правят децата сънливи едни заспали и вообще против хапчетата съм
моля те ако си наясно би ли ми написала каква диета трябва да спазва той и колко време за да се елиминира тази алергия - сопол и кашлица която ни съпъства постоянно
алергията му е към домашен прах, влага и акар ....

# 8
  • Мнения: 346
Мамо Меца ти си решаваш, аз лично не бих се доверила на диагноза поставена от педиатър след като за целта си има друг специалист.
На моя приятелка детето беше с такива лишеи и обриви по цялото тяло , а сега е кукличка няма нищо , но майка му се ограничи само и единствено от прясното мляко.
Успех

# 9
  • Мнения: 829
искам само да вметна, че не всеки АД е свързан с хранителна алергия (без да казвам, че при вас не е така  Wink). щом детето се е подобрило от диетата ти, много вероятно е да е чувствително към някоя храна.

но при моя син, също с АД, моята диета с нищо не му подобри положението и след 2 месеца мъки спрях. след това започнахме да посещаваме хомеопат и вече нещата са много по-добре (почти излекуван, пу-пу).

# 10
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
Момичета просто ви се възхищавам и се моля да имам същия кураж и постоянство като вас и да продължавам да кърмя, както до сега! ПРи нас проблема е почти аналогичен /с АБКМ сме/ и аз също много се чудех за диетата, и последствията в/у моя организъм /макар, че детето е преди и над всичко, все пак е добре да има и здрава маминка, която да се грижи за него/
mama meca - извинявай, че ти се мешам в темата, но виждам, за пореден път, колко добри хора има в този форум!
Искам да помоля за малко повечко инфо относно диетите, които вие спазвате и изобщо каквото имате инфо по въпроса с превенцийте на тези пусти алергий! Ще съм ви безкрайно благодарна!

Общи условия

Активация на акаунт