Кръщаване на децата

  • 3 868
  • 27
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 502
Много ми е интересно да ви питам и при вас ли е така както е тук в Исландия. Кога си кръщават децата във страната, в която живеете?
Тук са ми много интересни, изписват бебчетата без име, водят ги сина на едикойси или дъщерята на едикойси. Родителите не казват как ще се казват децата, всички научават името на детето след кръщавката в църквата. И това е в период на около 3-4 месеца след раждането. Не мога да си представя детето ми да е толкова дълго без име, без т.нар. самоличност и най-вече да не се обръщам към него без име.

Какво ще ми кажете по въпроса?

# 1
  • Мнения: 1 194
Определено ми изглежда мнооого странно...А и самите родители в къщи не се ли обръщат към бебето по име(без да ги чуват другите)? Shocked
Тук във Франция няма някакви особености. Даже обратното-една от основните теми на разговор с бременна жена започва с "Намерихте ли вече името?" в буквален превод и всеки започва с предложенията. В болницата те питат за името веднага като се роди бебето и му го записват на гривничката на ръката...

# 2
  • Мнения: 1 502
Видях, че си от Франция, братът на моя мъж, май се казваше девер, живее заедно със съпругата си също във Франция и сега очакват първото си дете през юни. Те са във Камбре. Тя е със  студентска виза, знаеш ли случайно дали й се полагат  майчински, те нищо не знаят по въпроса.

# 3
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Mama Vessi
Много ми е интересно да ви питам и при вас ли е така както е тук в Исландия. Кога си кръщават децата във страната, в която живеете?
Тук са ми много интересни, изписват бебчетата без име, водят ги сина на едикойси или дъщерята на едикойси. Родителите не казват как ще се казват децата, всички научават името на детето след кръщавката в църквата. И това е в период на около 3-4 месеца след раждането. Не мога да си представя детето ми да е толкова дълго без име, без т.нар. самоличност и най-вече да не се обръщам към него без име.

Какво ще ми кажете по въпроса?



В Канада в родилния дом детето се води като напр. "girl" и фамилията на майката. Независимо от това, че вие сте си избрали името то не се вписва на гривничката (поне там, където аз раждах). Името се получава при попълване на свидетелството за раждане, което става обикновено веднага след раждането. Това, което описваш е характерно и за Финландия, но мама Фин ще даде повече инфо; аз само съм чувала от мои близки, които са ми описвали подобните обичаи.

# 4
  • Мнения: 3 880
Цитат на: Mama Vessi
Много ми е интересно да ви питам и при вас ли е така както е тук в Исландия. Кога си кръщават децата във страната, в която живеете?
Тук са ми много интересни, изписват бебчетата без име, водят ги сина на едикойси или дъщерята на едикойси. Родителите не казват как ще се казват децата, всички научават името на детето след кръщавката в църквата. И това е в период на около 3-4 месеца след раждането. Не мога да си представя детето ми да е толкова дълго без име, без т.нар. самоличност и най-вече да не се обръщам към него без име.

Какво ще ми кажете по въпроса?


Наистина много странно, че толкова време детето трябва да е без име, но всяка страна с традициите си, мен вече нищо не ме учудва:-). При всички семейства ли е така или само при по- религиозните? Ами като се родят еднополови близнаци как ги оправят? Номерират ли ги или как?Simple Smile
Тук (Германия) ако изобщо си кръщават децата това става най-често през първите 6 месеца, но детето си носи името от самото начало, разбира се.

Сега се сещам, че майка ми е разправяла как като дете е наричала новородената си братовчедка "безименка" 3 дни, защото не била кръстена (това е в България преди около 50 години), няколко дни след раждането я завели в църквата, кръстили я и тогава си получила името. Много се учудих тогава на това нещо, но пък е било само няколко дни, 3-4 месеца много ми се виждат Grinning

# 5
Цитат на: Laura
Цитат на: Mama Vessi
Много ми е интересно да ви питам и при вас ли е така както е тук в Исландия. Кога си кръщават децата във страната, в която живеете?
Тук са ми много интересни, изписват бебчетата без име, водят ги сина на едикойси или дъщерята на едикойси. Родителите не казват как ще се казват децата, всички научават името на детето след кръщавката в църквата. И това е в период на около 3-4 месеца след раждането. Не мога да си представя детето ми да е толкова дълго без име, без т.нар. самоличност и най-вече да не се обръщам към него без име.

Какво ще ми кажете по въпроса?



В Канада в родилния дом детето се води като напр. "girl" и фамилията на майката. Независимо от това, че вие сте си избрали името то не се вписва на гривничката (поне там, където аз раждах). Името се получава при попълване на свидетелството за раждане, което става обикновено веднага след раждането. Това, което описваш е характерно и за Финландия, но мама Фин ще даде повече инфо; аз само съм чувала от мои близки, които са ми описвали подобните обичаи.


Моного ми е интерестно да нау4а по нещо ново. Гледайте само какви оби4аи е имало по света
Аз се придържам из цяло към отговора на "Laurа" и само ще допълня 4е в болницата където аз раждах, последния ден преди да ме изпишат попълниха документи и там записаха и името на детето.

# 6
  • Мнения: 676
Цитат на: Anonymous
Цитат на: Laura
Цитат на: Mama Vessi
Много ми е интересно да ви питам и при вас ли е така както е тук в Исландия. Кога си кръщават децата във страната, в която живеете?
Тук са ми много интересни, изписват бебчетата без име, водят ги сина на едикойси или дъщерята на едикойси. Родителите не казват как ще се казват децата, всички научават името на детето след кръщавката в църквата. И това е в период на около 3-4 месеца след раждането. Не мога да си представя детето ми да е толкова дълго без име, без т.нар. самоличност и най-вече да не се обръщам към него без име.

Какво ще ми кажете по въпроса?





В Канада в родилния дом детето се води като напр. "girl" и фамилията на майката. Независимо от това, че вие сте си избрали името то не се вписва на гривничката (поне там, където аз раждах). Името се получава при попълване на свидетелството за раждане, което става обикновено веднага след раждането. Това, което описваш е характерно и за Финландия, но мама Фин ще даде повече инфо; аз само съм чувала от мои близки, които са ми описвали подобните обичаи.


Моного ми е интерестно да нау4а по нещо ново. Гледайте само какви оби4аи е имало по света
Аз се придържам из цяло към отговора на "Laurа" и само ще допълня 4е в болницата където аз раждах, последния ден преди да ме изпишат попълниха документи и там записаха и името на детето.


Oooops....госта бях аз Stuck Out Tongue

# 7
  • Мнения: 1 502
Ние също записахме името в документите за изписването от болницата, но ни бяха казали, че не е задължително.

# 8
  • usa
  • Мнения: 2 113
тук, в щатите, и при двете раждания в болницата веднага като се родиха децата на гривничките им записаха "girl" и "boy" с моята фамилия, така беше не само за мен, а за всички бебета. но иначе имена измислят обикновено почти веднага след като разберат, че са бременни и така си говорят за тях докато се родят, а и след това  Wink ... докторките ми много се чудеха, че до раждането, а за щерката и два дни след това, нямах имена за децата си.

# 9
  • Мнения: 734
Същата история и в Калифорния. Още докато разберат пола в 5ти месец веднага измислят име на нероденото си бебе. Сестрата на мъжа ми беше бременна като дойдохме в САЩ и на първата ни среща нон стоп се говореше колко непослушен бил Стивън, как не спял по цели нощи...и аз питам - абе кой е тоя Стивън? 6 месечния плод в нея;)

И после на раждането:
Айде напъни, че Стивън излиза, ето го ето го излиза вече.

Относно името обаче - тук около нас понеже няма някоя булка която да не е родила пред мъжа си, след раждане съпруга е този който разписва първите документи и него го питат за името ако случайно жената е под упойка. По принцип обаче разбрах че 2 дни детето не се вписва в никакви регистри по име и чак на изписването което е 48 часа след раждане, му се съставя акта.

Аз не искам да знам момче ли е момиче ли е, за да ми е по интересно докато се пъна накрая;))) Мъжа ми е инструктиран, в случай на усложнения и необходимо секцио, ако съм в пълна упойка да си трае и да не казва нищо за име. Като се събудя и си видя детето, като ми го дадат в ръцете - тогава ще си го нарека. Само да се развива и роди живо, здраво и голямо;) Praynig  Praynig  Praynig



Цитат на: миз
тук, в щатите, и при двете раждания в болницата веднага като се родиха децата на гривничките им записаха "girl" и "boy" с моята фамилия, така беше не само за мен, а за всички бебета. но иначе имена измислят обикновено почти веднага след като разберат, че са бременни и така си говорят за тях докато се родят, а и след това  Wink ... докторките ми много се чудеха, че до раждането, а за щерката и два дни след това, нямах имена за децата си.

# 10
  • Мнения: 734
за тези мами които живеят в чужбина и смятат да продължават да живеят там в близко бъдеще - как си кръстихте децата?

Спазвате ли старите традиции да ги кръстите на баба или дядо? Кръщавате ли ги изобщо на някого и защо точно на него?
Знам че избирането име на най голямото съкровище в живота ви е може би едно от най- вълнуващите моменти за бременната жена. Споделете какво мислите по въпроса.

А да - и отново за тези в чужбина - какви са вторите имена на децата ви? Тук в Америка се пишат две собствени и фамилия като второто собствено може да няма нищо общо с името на бащата. Странно.

# 11
  • Мнения: 470
Цитат на: Jungle


 По принцип обаче разбрах че 2 дни детето не се вписва в никакви регистри по име и чак на изписването което е 48 часа след раждане, му се съставя акта.

 




Аз родих вечерта и сутринта ме изписаха.Таткото беше на работа през това верме,а не бяхме решили дали да го кръстим Майкъл или Ерик.И го написаха навсякъде "БЕБЕ АНДРЕЕВА"

# 12
  • Мнения: 444
Много интересно!И тук има някаква подобна традиция, но не е свързна с кръщаването в църква.Когато те изписват ти дават документ, в който са записани имената на родителите и пола на бебето.След това ти налагат един срок от 3 месеца, в който да избереш име и да го кръстиш.Ние още в болницата решихме как ще се казва бебето, но сестра ми, която роди няколко месеца след мен, смени три имена преди да го запише.
Децата се наричат с две имена, обикновено първото на някой светец, а второто по избор на родителите.Имат по две фамилии-на бащата и моминската фамилия на майката.Аз съм много доволна, че последните две деца носят и моята фамилия.Звучи ми по-логично да се включи и майчиното име, отколкото да носи имената само на бащата.

# 13
  • Мнения: 3 461
Второто име на сина ми няма нищо общо с името на баща си,избрахме типично ирландско име.Аз държах много да има ЕГН в България(за какво ли?),затова от посолството ми издадоха български акт за раждане,и заедно с това ми пратиха и формуляр за паспорт,макар че аз смятах да използва само британския.Върнахме се в България,давам документите,вадят ЕГН,пращат ме за паспорт и от там изненадка:детето нямало бащино име в компютъра,накаква служителка била написала първите две имена много близко едно до друго и все едно бебето е с 2 лични имена без бащино,и така му издали и акта за раждане от общината в София.Да съм ходела да се разправям отново,но нито имах нерви,нито време,казах да го издават както са го писали,и без това в паспорта пише given names само и естествено съжалих за цялото упражнение.

# 14
  • Мнения: 676
Eeeeeeeeeee..........пак сте я докарали да имате 3 имена /макар 4е са 2 ли4ни и 1 фамилно/.
Аз какво да кажа като в БГ изобщо не ми разрешиха да запиша на Раян бащиното име...и защо?...защото не било с "ов" накрая /понеже го записахме "Светослав" вместо "Светославов".
И сега Раян като БГ гражданин е с 2 имена, а като Канадски с 3 имена...абе, направо да се оскубиш /една приятелка така казваше/.

Общи условия

Активация на акаунт