когато си придружител на инвалид

  • 21 173
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 116
ТА ВЪПРОСА МИ КЪМ ВАС,МИЛИ МОМИЧЕТА Е-КАКВИ ПРЕФЕРЕНЦИЙ ПОЛЗВАТ ПРИДРУЖИТЕЛИТЕ НА ИНВАЛИДИ 1-ВА ГРУПА-ИМАМ ПРЕДВИД ПЪТУВАНЕ С БДЖ(С ИНВАЛИДА ЛИ  ТРЯБВА ДА СИ ЗА ДА ПОЛЗВАШ НАМАЛЕНИЕ),КАРТИ ЗА ПОЧИВКА И ДР. newsm78

# 1
  • Мнения: 1 710
За дете или за възрастен човек говорим?
С детето имам право на безплатен градски транспорт в (срещу 5 лв. всъщност), да по БДЖ-то има някакви преференции, но да кажат мамите дето са ги ползвали. Виж в темата за санаториумите - там се опитваме да изясним какво се отпуска за придружителя..
Ако е за дете - нещата са повече, в парично измерение: 112лв по чл.43, също двойни детски, около 24 лв. като интеграционни добавки - за лекарства, телефон и..., ако детето е на 7 години - стикер за колата за паркиране.
Ами в общи линии това са - дано има кой да ме допълни, че...

# 2
  • Мнения: 116
СТАВА ВЪПРОС ЗА БАЩА МИ,КОЙТО Е ИНВАЛИДА,А АЗ СЪМ МУ ПРИДРУЖИТЕЛЯ

# 3
Децата с над 50% имат право на 112лв. +8.25 лв. за лекарства и веднъж годишно балноле4ение това е вси4ко. А забравих и двоини детски.

# 4
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
Инвалиди с 71% или над 71% трайно намалена работоспособност ( I и II група инвалидност), военноинвалиди, децата с тежки телесни и душевни увреждания, както и придружителите им.
Право на 2 безплатни пътувания годишно за отиване и връщане във II клас на бързите и пътнически влакове.
Условия за пътуване - срещу представяне на удостоверение за инвалидност издадено от регионалните центрове за социални грижи и лична карта. От правото на безплатно пътуване, придружителите се ползват само когато пътуват заедно с инвалидите.

# 5
  • Мнения: 1 193
Разкажете ми повече за намалениата които се ползват в градския транспорт когато си с детет с увреждания 100%.От къде се получават.

# 6
  • Мнения: 644
Значи имаш право на карта за градският транспорт(отиваш в общината и там ще ти кажат подробностите)знам,че трябва да носиш две снимки,твойта и на инвалида.За почивка също се ползва намаление,но не съм сигорна какви бяха   newsm78  можеш да си изкараш и стикер за кола,ако имате.Имате право и на безплатен телефон,май имаше и друго   newsm78

# 7
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
За телефона - ако детето е с над 90% увреждане отиваш в пощата и носиш копие от решението на ТЕЛК и копие от акта за раждане на детето. Телефона става с такса 1,60лв и имаш право на 160 безплатни минути градски разговор.

# 8
  • Мнения: 37
E, tova puk poslednoto vuob6te ne go znaeh.
A da vi popitam  kogato gleda6 dete s invalidnost 100% / suotvetno niama6 vuzmojnost da raboti6/ kakvi osigurovki triabva da vnasia6 i durjavata podpomaga li po niakakuv na4in. Biah 4ela niakude , 4e tova vreme  se vodi za trudov staj, no ni6to pove4e ne znam. Dano da ste razbrali kakvo iskam da popitam, 4e mnogo oburkano go napisah mai.....  bouquet

# 9
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 535
В закона за интеграция го пише, но не знам какъв е реда , социалните би трябвало да знаят, ей това ще е нещото, което ще попитам следващия път.


чл.41

(1) Зачита се за трудов стаж при пенсиониране времето, през което родител или осиновител на дете инвалид не е работил по трудово правоотношение и не е бил осигурен.

(2) Правото по ал. 1 се ползва от родител или осиновител на дете, чието увреждане, установено от органите на медико-социалната експертиза, налага постоянни грижи.

# 10
Minalata godina deteto mi be6e s 50% i 4yjda pomo6t a tazi 50%bez 4ujda pomo6t nqkoi znae li kakva e razlikata. Toi e na 4godini i 6 meseca.

Общи условия

Активация на акаунт